REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

1 200 moterų – maždaug tiek jų kasmet išvežama iš Lietuvos. Ne darbo reikalais ir ne poilsiui. Šios moterys dažniausiai tampa sekso vergėmis arba organų donorėmis – prekybos žmonėmis aukomis. Ne kiekviena nukentėjusioji kreipiasi pagalbos, taigi, nėra ir tikslios informacijos apie prekybos žmonėmis mastą.

REKLAMA
REKLAMA

Pusė vergių – mamos

Prekyba žmonėmis Lietuvoje ir šalies piliečių išvežimas į užsienio šalis labiausiai susiję su seksualiniu išnaudojimu bei prostitucijos verslu. Lietuvoje iškeltų baudžiamųjų bylų dėl prekybos žmonėmis analizė rodo, kad dauguma moterų išvežama į Vokietiją, Ispaniją, Italiją, Daniją, Norvegiją, Olandiją, Angliją ir Prancūziją.

REKLAMA

Migracijos informacijos centro duomenimis, 46 proc. aukų – 17–23 m. merginos. Vyresnės nei 27 m. tesudaro vos 5 proc. prekybos žmonėmis aukų. Pasiduoti įkalbinėjimams „lengvai užsidirbti užsienyje“ moteris skatina dar ir tai, kad jos turi vaikų, kuriuos reikia išlaikyti. Tokių prekybos žmonėmis aukų – net 50 proc. Pusės aukų išsilavinimas – tik pagrindinis, kitos neturi jokio išsilavinimo.

„Gyvenau kaime su mama, jos sugyventiniu ir broliais. Trylikos metų mane išprievartavo patėvis. Pasakiau mamai, bet ji manimi netikėjo. Man buvo labai skaudu. Po trejų metų išvažiavau mokytis siuvėjos specialybės, susiradau draugę. Ji pasiūlė važiuoti pailsėti į Vokietiją. Apsidžiaugiau, nes niekada nebuvau užsienyje. Vokietijoje mane uždarė į kambarį ir pasakė, kad vakare ateis vyras ir aš turėsiu viską daryti, ko jis norės. Aš verkiau, norėjau mirti. Ašaros nepadėjo, turėjau tapti prostitute...“ – taip Lietuvos „Carito“ tinklalapyje aprašoma vienos nukentėjusiosios istorija.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Vilniaus apygardos prokuroro Vladimiro Sergejevo, moterys iš Lietuvos išvežamos daugiausia dėl seksualinių paslaugų. „Kasmet iš Baltijos šalių išvežama per 3 tūkst. moterų, iš jų daugiau nei 1 200 – iš Lietuvos. Į Europos Sąjungą kasmet patenka apie 180 tūkst. prekybos žmonėmis aukomis tapusių moterų. Informacijos, kiek išvežama vyrų, neteko matyti“, – teigė jis.

Organų prekybai išveža vaikus

Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius nepatenkintas tokio pobūdžio baudžiamųjų bylų kiekiu, jų nagrinėjimo tempais, bausmių griežtumu. „Netenkina bylų nagrinėjimo greitis ir bausmės, kurias skiria mūsų teismai. Kai kurie su prekyba žmonėmis susiję asmenys baudžiami pakankamai švelniomis bausmėmis, dalis jų net išvengia laisvės atėmimo“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prokurorų teigimu, pasidžiaugti galima būtų tuo, kad Lietuvoje nėra organų pirkimo bylų, tačiau nerimą kelia mūsų teisėtvarkos bejėgiškumas, kai transplantuojant organus užsienyje naudojami surogatinių motinų (samdoma arba savanorė moteris, sutinkanti būti apvaisinta vaiko tėvo sperma, jei to vyro žmona negali pastoti ir išnešioti vaisiaus) Lietuvoje pagimdytų vaikų organai.

R.Jancevičius prisimena atvejį, kai lietuvės surogatinės motinos Lietuvoje pagimdyta mergaitė buvo išvežta į Australiją, kaip įtariama, organų prekybai: „Mergaitė, kuri gimė Lietuvoje, išvežta į Australiją aplinkiniais keliais. Australai mus pasiuntė labai toli ir pasakė, kad čia ne mūsų reikalas ir kad nesikištume.“

REKLAMA

Kaip nepatekti į prekybos žmonėmis pinkles?

Migracijos informacijos centras pataria:

*Prieš išvykdama į užsienį įsitikink, kad pasirūpinai kelionės ir siūlomo darbo saugumu. Trečdalis atvejų – nelegaliai įsidarbinti padeda nauji draugai. Patikrink, ar darbą užsienyje siūlanti firma veikia legaliai.

*Pasirašyk kuo išsamesnę darbo sutartį.

*Paskambink į tos valstybės, į kurią vyksti, ambasadą Lietuvoje ir sužinok, kokie reikalavimai keliami užsieniečiams, norintiems įsidarbinti toje šalyje. Išsiaiškink, kaip gauti leidimą dirbti ir gyventi šioje valstybėje. Sužinok viską kuo nuodugniau.

REKLAMA

*Pranešk savo šeimai, draugams apie tai, kad išvyksti dirbti į užsienį. Palik jiems tikslų adresą, kur planuoji gyventi išvykusi, ir visą informaciją apie būsimą darbdavį. Susitark su šeimos nariais bei draugais, kada ir kaip jiems praneši, kaip tau sekasi.

*Pasistenk susirasti kuo daugiau kontaktinių adresų toje šalyje, į kurią vyksti. Būtinai užsirašyk Lietuvos ambasados toje valstybėje adresą. Palik šeimos nariams ar draugams savo paso kopiją ir naujausią nuotrauką. Į kelionę pasiimk savo paso kopiją, kuri pravers, jei pamesi ar iš tavęs atims originalą. Pasiimk bent tiek pinigų, kiek reikėtų bilietui namo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būdama užsienyje, nepriimk jokių abejotinų dovanų. Niekam neįsiskolink. Skambink šeimos nariams ir draugams sutartu laiku. Nedelsdama informuok juos apie bet kokius pokyčius. Nebijok ir, jei reikia, visada kreipkis į Lietuvos ambasadą ar policiją. Jokiu būdu niekam neatiduok savo paso, nebent to prašytų valstybės pareigūnai.

Vismantas Žuklevičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų