REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojai jau dalijasi sąskaitomis už šildymą sausio mėnesį. Žmonės pastebi, kad jos šiek tiek mažesnės, nei buvo gruodį. Šilumos tiekėjai aiškina, kad kainų mažėjimą lėmė šiltesnė oro temperatūra ir mažesnė šilumos kaina. Vis tik gyventojams patiriantiems finansinių sunkumų šilumos tiekėjai siūlo kreiptis dėl kompensacijos arba atidėti mokėjimus.

Gyventojai jau dalijasi sąskaitomis už šildymą sausio mėnesį. Žmonės pastebi, kad jos šiek tiek mažesnės, nei buvo gruodį. Šilumos tiekėjai aiškina, kad kainų mažėjimą lėmė šiltesnė oro temperatūra ir mažesnė šilumos kaina. Vis tik gyventojams patiriantiems finansinių sunkumų šilumos tiekėjai siūlo kreiptis dėl kompensacijos arba atidėti mokėjimus.

REKLAMA

Vilnietė, Pilaitės mikrorajono gyventoja Birutė su portalu tv3.lt pasidalijo šildymo sąskaita.

„Už sausį turėsiu mokėti 80 eurų. Ši sąskaita kur kas mažesnė nei gruodžio. Tada gavau 120 eurų sąskaitą. Gyvenu 2 kambarių bute, 50 kvadratinių metrų ploto. Daugiabutis 1994 metų statybos.

Tikiuosi, kad kitą mėnesį sąskaita bus dar mažesnė. Be to, tikriausiai liko tik 3 mėnesiai iki šildymo pabaigos. Gal pavasarį pavyks šiek tiek daugiau pasitaupyti. Šiuo metu sumokėjus mokesčius, nusipirkus maisto, pinigų mažai lieka pramogoms ar taupymui“, – sakė moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu Žirmūnų mikrorajono gyventoja Kristina gyvena senos statybos daugiabutyje, taip pat 2 kambarių bute ir jos sąskaita irgi siekia 80 eurų.

„Praėjusį kartą mokėjau 90 eurų už šildymą. Sąskaitos po truputį vis mažėja. Kas mėnesį nusiteikiu 100 eurų sąskaitai. Todėl kas kartą net palengvėja išvydus mažesnius skaičius.

REKLAMA

Buvau pasiruošusi netgi pildyti prašymą kompensacijai gauti, jeigu sąskaita būtų perkopusi 100 eurų ribą. Tačiau, matyt, to neprireiks. Tikiuosi, kad vasarį už šildymą teks dar mažiau mokėti“, – sakė moteris.

Ji tikino, kad šaltuoju sezonu taupyti tenka daugiau.

„Juk šiuo metu komunalinės išlaidos dvigubai didesnės. Todėl būtinus pirkinius tenka planuoti, jeigu vieną mėnesį perku viryklę, nes senoji sugedo, kitam mėnesiui atidedu brangesnių batų pirkimą“, – apie taupymą kalbėjo Kristina.

Tuo metu naujos statybos daugiabučiuose sąskaitos už šildymą dvigubai ar trigubai mažesnės.

Viršuliškių mikrorajone gyvenantis Dominykas gavo 35 eurų sąskaitą.

„Nepasakyčiau, kad ji ženkliai sumažėjo, praėjusį mėnesį už šildymą mokėjau panašiai. Mažesnės sąskaitos už šildymą yra vienas iš naujo buto privalumų.

REKLAMA
REKLAMA

Dar pernai gyvenant senos statybos daugiabutyje tekdavo už šildymą mokėti kur kas daugiau“, – pasakojo vyras.

Sąskaitos mažesnės

Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) irgi skaičiavo, kad sąskaitos už sausio mėnesį suteiktas šildymo ir karšto vandens paslaugas yra mažesnės, nei gruodį.

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) duomenimis, sausio mėnesį VŠT klientams šilumos kaina siekė 7,87 ct/kWh be PVM. Tai – mažiausia šilumos kaina tarp didžiųjų šalies miestų ir viena mažiausių Lietuvoje.

„Atsižvelgiant į mažesnę sausio mėnesio šilumos kainą ir aukštesnę lauko oro temperatūrą, gyventojus pasiekė mažesnės sąskaitos už šildymą nei gruodį. Taip pat jos bus mažesnės nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Už 50 kv. m. ploto buto šildymą renovuotame name klientai vidutiniškai mokės apie 57 eurų sąskaitą, nerenovuotame daugiabutyje – 96 eurus. Palyginti, pernai vidutinė tokio paties buto ploto sąskaita nerenovuotame name siekė 133 eurų, renovuotame – 79 eurus”, – sakė VŠT Klientų komandos vadovas Laurynas Jakubauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šilumos kainos mažėjimo tendencija tęsiasi nuo rugsėjo mėnesio – penkis mėnesius iš eilės. Vasario mėnesį sostinės gyventojai už šilumos kilovatvalandę mokės 7,56 ct be PVM arba 27 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu, kai šilumos kaina siekė 10,37 ct/kWh be PVM. Tai viena mažiausių šilumos kainų Lietuvoje.

Šilumos kainą kiekvieną mėnesį tvirtina VERT, ji keičiasi priklausomai nuo šilumos gamybai naudojamų išteklių kainos rinkoje.

Kas lemia sąskaitos dydį?

VŠT  primena, kad sąskaitos už šildymą dydis priklauso nuo šilumos kainos, kurios daugiau nei 80 proc. sudaro kuro sąnaudos, ir suvartoto šilumos kiekio. Pastarąjį lemia lauko oro temperatūra, namo energetinis efektyvumas ir individualūs vartojimo įpročiai.

REKLAMA

Sausis buvo beveik 3 °C šiltesnis, nei 2022 m. gruodis. Pirmą šių metų mėnesį vidutinė lauko oro temperatūra Vilniuje buvo -0,1 °C, kai tuo tarpu 2022 m. sausį vidutinė temperatūra siekė -1,3 °C. Net ir toks temperatūros skirtumas gali lemti mažesnį šilumos suvartojimą.

„Nors šilumos kaina visiems klientams vienoda, tačiau gyvename skirtingos techninės būklės pastatuose, todėl ir sąskaitos skiriasi. Renovuoti, aukštesnės energetinės klasės namai šilumos suvartoja mažiau, todėl tokiuose daugiabučiuose gyvenantys klientai moka mažiau. Pavyzdžiui, renovuotų namų gyventojų sąskaitos už šildymą paprastai būna apie 40 proc. mažesnės. Taip pat jeigu būste yra galimybė reguliuoti energijos vartojimą pagal savo poreikius, tai irgi lemia sąskaitos už šildymą dydį“, – sakė L. Jakubauskas.

REKLAMA

Pagalba apmokant sąskaitas už šildymą

Klientai, susiduriantys su finansiniais sunkumais apmokant sąskaitas už šilumos ir karšto vandens paslaugas, gali pasinaudoti ir siūlomu pagalbos paketu.

Vilniečiai dar gali kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybę dėl kompensacijų šildymui ir karštam vandeniui – atitikus kriterijus, kompensacijos skiriamos iki šildymo sezono pabaigos. Lyginant su praėjusiu šildymo sezonu, gyventojams taikomos palankesnės kompensacijų gavimo sąlygos.

Dėl rekordinio prašymų skaičiaus, kai kurie klientai dar gali būti nesulaukę patvirtinimo dėl kompensacijos.

„Žinome, kad dalis klientų dar laukia kompensacijų. Norime patikinti, kad gavę informaciją iš savivaldybės apie paskirtą kompensaciją ją pritaikysime ir už praėjusius mėnesius, tokiu atveju klientai savo sąskaitose matys permoką, kuria bus padengti būsimi mokėjimai ar jų dalis“, – pažymi L. Jakubauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei klientams kompensacija už šildymą ir karštą vandenį nepriklauso, galima dalį mokėjimų atidėti. Reikėtų kreiptis į Vilniaus šilumos tinklus ir pasirašyti Susitarimą. Tokiu atveju bus galima mokėti 50 proc. einamosios sąskaitos, o likusią dalį apmokėti lygiomis dalimis per 6 mėnesius pasibaigus šildymo sezonui.

Nuo šildymo sezono pradžios pasinaudoti pagalba ir atidėti dalį mokėjimų nusprendė kiek daugiau nei pusšimtis klientų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų