REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekologišku žuvų auginimu užsiimanti įmonė taip užteršė Balčio ežerą, kad dabar Skudutiškio kaimo gyventojams po maudynių tenka eiti į dušą. Jauki gamtos vieta tapo nemalonų kvapą skleidžiančiu, pelkėjančiu įmonės nuotekų baseinu. Situacija domėjosi laida „Žalioji byla“.

Ekologišku žuvų auginimu užsiimanti įmonė taip užteršė Balčio ežerą, kad dabar Skudutiškio kaimo gyventojams po maudynių tenka eiti į dušą. Jauki gamtos vieta tapo nemalonų kvapą skleidžiančiu, pelkėjančiu įmonės nuotekų baseinu. Situacija domėjosi laida „Žalioji byla“.

REKLAMA

Dėl užteršto ežero šalia esančios sodybos tapo bevertėmis. Ežero vanduo žydi, nors vandens žydėjimas jau baigėsi, o visoje Lietuvoje fiksuojant kritusį vandens lygį, Balčio ežere vanduo baigia apsemti lieptą, kuris ankščiau buvo gerokai iškilęs virš jo. 

Ežere išmirė gyvybė 

Prie Balčio ežero gyvenantys skudutiškiai pasakoja, kad vandens lygis pakilo per dvejus metus, apsėmė pakrantės medžius, o vandens linija stipriai pasistūmėjo į krantą. 

„Čia grynai pelkėja šita vieta. <...> Viskas pavirsta pelke ir vandenyje atsirado net šitie medžiai, kurie nebuvo vandenyje“, – laidos „Žalioji byla“ žurnalistui pasakojo prie ežero gyvenanti Guoda Butvilaitė. 

REKLAMA
REKLAMA

Moteris teigė, kad po maudynių ežere tenka eiti į dušą. Vasarą ežero vandens vėsa taip pat netenka pasimėgauti. 

„Po ežero reikia eiti į dušą. <...> Vasarą neįmanoma maudytis, nes smarvė labai didelė. <...> Buvo atvažiavę giminaičiai kaip į kaimo turizmo sodybą, bet tiesiog priėjus prie pirties, netoli ežero, ant tiek dvokia, prie 30 laipsnių karščio neįmanoma net išbūti šalia“, – sakė G. Butvilaitė. 

REKLAMA

Ežere ne tik negali maudytis, nuo jo sklinda nemalonus kvapas, bet ir gyvybės jame jau nebelikę. 

„Neįmanoma pagauti. Kaimynas čia žvejoja jau virš 40 metų, mano tėtis irgi čia žvejodavo ankščiau, aš pati čia žvejojau su meškere, tikrai pagaudavau ir linukų, ir audelių – visko, o dabar gali tiesiog visą dieną prasėdėti su meškere ir nepagausi nieko, visiškai nieko. Net varlių nėra pavasarį čia“, – pasakojo skudutiškė.

Pradėjo prastėti atsidarius ekologiškai įmonė

Balčio ežeras pavirto leisgyve keistos spalvos bala per kelerius metus, kai 2013 m. netoliese įsikūrė didžiulė įmonė. 

REKLAMA
REKLAMA

„Po truputį pradėjo prastėti, kai atsidarė ferma kitoje ežero pusėje. Vandens lygis labai pradėjo kilti – tai pirmas dalykas, kurį mes pastebėjome. Tada, jei vėjas pučia į mūsų pusę, tai pakrantė būna nusėta tokiomis tirštomis, žaliomis putomis. <...> Šiemet vanduo galutinai pakeitė spalvą. Jis buvo tamsus, galima sakyti, juodas, nes dumblas juodas nuo dugno, o šiuo metu jis yra elektrinės spalvos, net ne žalias“, – teigė G. Butvilaitė. 

Dėl šalia įsikūrusios įmonės Skudutiškio gyventojai rašo raštus aplinkosaugininkams ir prokurorams siekdami, kad būtų sustabdyta tarša ir Balčio ežeras liktų gyvas. 

„2014 m. įmonė gavo leidimą ir pradėjo veiklą. Po metų pastebėjome, kad keičiasi ežero aplinka, kad jis meldėja, kad ežero lygis pakilęs, kad medžiai pietinėje pusėje yra apsemti, kad žmonių lieptai pakilę. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsiliepimai žvejų tokie, kad pasikeitusi augmenija ežere, o vanduo – ir oranžinis, ir rudas, ir tiesiog matosi, kaip vanduo per perlaidą eina į ežerą“, – pasakojo Skudutiškio gyventoja Vanda Kuminienė. 

Nuotekas leisdavo savaitgaliais ir naktimis 

Pasak liudininkų, dvokiantis skystis į ežerą plūdo nuo žuvų auginimu užsiimančios įmonės, kuri nuotekas ypač intensyviai leisdavo savaitgaliais ir naktimis. 

„Vakare ir ypač prieš savaitgalį net šniokščia vanduo. <...> Pralaidos vamzdis eina tiesiai į ežerą“, – teigė G. Butvilaitė. 

Aplinkosaugininkai iš gyventojų sulaukę skundų nusprendė įmonėje atlikti neplaninį patikrinimą, kurio metu rado nuotekų kaupyklą ir vamzdį, kurie nenumatyti taršos leidime. Patikrinimo metu paaiškėjo, kad įmonė neskaičiuoja, kiek neišvalytų nuotekų išleidžia į aplinką. 

REKLAMA

„Tvaikas negeras“, – teigė V. Kuminienė. 

Įmonė dėl tokio elgesio buvo įspėta, tačiau pareigūnai nenurodė pašalinti rastų trūkumų. Taip pat pažeidimai rasti tik po to, kai įmone susidomėjo Aplinkos apsaugos departamento Korupcijos prevencijos ir vidaus tyrimo skyrius, kuris kontrolės pareigūnų veiksmuose nustatė tarnybinių pažeidimų ir įmonę pradėjo tikrinti ne vietiniai pareigūnai. 

Pažeidimų rasta ir daugiau 

Praėjusią vasarą atlikus dar vieną neplaninį patikrinimą rastas artezinis gręžinys, kurį ferma naudojo be leidimo. Paaiškėjo, kad dalį nuotekų bendrovė išleidžia papildomai per savavališkai įrengtą išleistuvą. Taip pat užfiksuotas ir taršos normos viršijimas. 

REKLAMA

„Tiesiog jau bijome įžengti į tą ežerą“, – teigė V. Kuminienė.

Aplinkosaugininkai fiksuodami, kad įmonė nevykdo privalomų nurodymų ir toliau teršia aplinką, birželį pareikalavo stabdyti aplinkai kenksmingą veiklą. Dėl šio reikalavimo nepaisymo Aplinkos apsaugos departamentas kreipėsi į teismą. 

„Aš manyčiau, kad čia toks įžūlumas. Matomai, jie turi labai daug pajamų, kad jiems nebaisu nei sankcijos, nei gąsdinimai ir pagaliau teismas“, – sakė Skudutiškio gyventoja. 

Teigia, kad nurodymus įvykdė

Balčio ežerą teršusios įmonės ŽŪB „Žemelė“ gamybos vadovas teigė, kad veiklos jie sustabdyti neprivalėjo, tačiau kitus nurodymus įvykdė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Veiklos sustabdyti mes nebuvome įpareigoti niekada. Mums buvo įpareigojimas sustabdyti nuotekas. Tai jos sustabdytos jau nuo kokio birželio mėnesio“, – sakė Virginijus Nariūnas. 

Vadovas pasakojo, kad ankščiau pažeidimai nustatyti tik todėl, kad įmonei buvo pritaikytos netinkamos gamybinių nuotekų normos. 

„Tie pažeidimai yra pertekliniai. Tie reikalavimai, kur buvo klaida, reiškia, kad mums buvo pritaikytos visai ne tos normos, kokios yra gamybinėms nuotekoms.

Dabar turime pasitaisę leidimus ir planuojame po tam tikrų rekonstrukcijų vėl tvarkytis“, – aiškino V. Nariūnas. 

Jo teigimu, šiuo metu visos nuotekos yra išvežamos. 

Nuotekas išpurškė savo teritorijoje 

Aplinkosaugininkai nustatė, kad įmonei sustabdžius nuotekų išleidimą per vamzdžius į ežerą, jos buvo išpurškiamos įmonės teritorijoje. 

REKLAMA

„Netikėtai atvažiavome, netikėtai patikrinome ir buvo fiksuotas nuotekų išleidimas“, – sakė Utenos aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Eimantas Puodžiukas. 

E. Puodžiukas teigia, kad apmaudu, jog tenka imtis drastišku veiksmų. 

„Labai gaila, kada reikia subjektui skirti dideles baudas, apriboti veiklą ir tik tada subjektas pradeda galvoti apie taršos nutraukimą“, – kalbėjo aplinkosaugininkas. 

Dėl tolimesnio įmonės likimo greitu metu spręs teismas. 

Aplinkosaugos pažeidimo tyrimą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje. 

Laidą „Žalioji byla“ žiūrėkite sekmadieniais 12:00 val. per TV3 televiziją. 

Visą laidą pamatykite čia:

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Žalioji byla“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų