REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Konsultacijos dėl galimybės Vilniuje statyti Ermitažo-Gugenhaimo muziejų gali būti patikėtos kompanijai “Global Cultural Asset Management”. Šią savaitę vyko Vilniaus savivaldybės darbo grupės, besirūpinančios Ermitažo-Gugenhaimo muziejaus atsiradimu Vilniuje, posėdis. Grupės vadovas sostinės vicemeras Gintautas Babravičius patikino, kad projektas “po truputį juda į priekį” ir kad posėdžio metu buvo apsikeista informacija su konsultantų bendrove “Global Cultural Asset Management” (GCAM).

REKLAMA
REKLAMA

Ta informacija - tai 15-20 min. tezių pristatymas, nuo kurių priklauso, ar darbo grupė priims sprendimą toliau plėtoti Ermitažo-Gugenhaimo projektą ir samdyti bendrovės GCAM konsultantus.

REKLAMA

Pasak G.Babravičiaus, konsultantai patartų, kaip bendradarbiauti su Gugenhaimo ir Ermitažo muziejais bei muziejaus projekto konkurso nugalėtojais. Beje, iki šiol su šių institucijų atstovais liberalcentristai bendravo tiesiogiai. Vilniuje lankėsi ir Ermitažo muziejaus Sankt Peterburge direktorius Michailas Piotrovskis, ir buvęs Solomono R.Gugenhaimo fondo direktorius Tomas Krensas (Thomas Krens), ir geriausiu projektu pripažinto darbo autorė architektė Zaha Hadid.

REKLAMA
REKLAMA

Minėtoji konsultacijų bendrovė GCAM, kurios paslaugomis domisi Vilnius, kelia nemažai klausimų: ar ji tikrai reikalinga, kiek mokesčių mokėtojams kainuos jos konsultacijos, kas slepiasi po šios bendrovės pavadinimu, mat rasti bet kokios informacijos apie ją - gana keblu.

Vadovas - netekęs posto

“GCAM vadovas, Tomas Krensas, yra buvęs Gugenhaimo muziejaus vyriausiasis vadybininkas. Tiksliai nežinau jo buvusių pareigų pavadinimų, kokį jis statusą užėmė... tiesiog vadovavo”, - konsultantų bendrovę pristatyti bandė Vilniaus vicemeras G.Babravičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš tiesų T.Krensas beveik prieš pusantrų metų buvo atleistas iš S.R.Gugenhaimo fondo direktoriaus pareigų. Kaip tuomet rašė dienraštis “The New York Times”, to priežastis - senas T.Krenso konfliktas su didžiausiu fondo rėmėju - filantropu Peteriu B.Liuisu (Peter B.Lewis). P.Liuiso nuomone, T.Krensas pernelyg daug lėšų išleido muziejaus filialų veiklai ne Amerikoje, užuot daugiau dėmesio skyręs muziejui Niujorke. Ponas Krensas taip pat buvo viešai kaltinamas muziejaus veiklos “makdonaldizavimu”.

Pasitraukęs iš fondo direktoriaus pareigų, T.Krensas įsteigė konsultantų bendrovę GCAM, kuria ir domisi Vilnius.

REKLAMA

Tie patys, bet kiti

G.Babravičiaus žiniomis, GCAM vienija keliolika vadybininkų iš viso pasaulio: nuo Brazilijos iki Europos šalių. Jie administruoja dalį Gugenhaimo projektų, pavyzdžiui, naujojo muziejaus Abu Dabyje statybas.

Pasak G.Babravičiaus, S.R.Gugenhaimo fondas ir GCAM istoriškai ir turima informacija yra susiję, bet teisiškai - ne. “GCAM yra naujas-senas žaidėjas rinkoje. Jų pliusas tas, kad dabar jie atstovaus ne tik Gugenhaimo, bet ir mūsų interesams. Tai strategiškai kitas santykis, nei buvęs”, - painius partnerių ryšius aiškino G.Babravičius.

REKLAMA

Dabar uždarbiaus privati kontora

Dar tuomet, kai pradėta kalbėti apie Ermitažo-Gugenhaimo muziejaus statybas Vilniuje, S.R.Gugenhaimo fondas atliko jo galimybių studiją, kurios vertė - apie 5 mln. litų. Nors buvo skelbiama, kad galimybių studija bus atliekama už privačių rėmėjų lėšas, vėliau jos skolas imta dengti mokesčių mokėtojų pinigais.

Anot Vilniaus vicemero, šią savaitę GCAM pateikti pasiūlymai mokesčių mokėtojams nieko nekainavo, nes juos bendrovė pateikė žvelgdama į ateitį: “GCAM yra suinteresuoti dalyvauti projekte. Jei jų siūlymai mums patiks, bus aprobuoti įvairiais reikalingais sprendimais, tada jie savo pinigus užsidirbs”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas nekalbama apie tai, kiek Lietuvai kainuotų tokios konsultacijos. G.Babravičius sakė, kad projekto įgyvendinimo grupė savo poziciją turėtų suformuoti kitą savaitę.

Nevieša aukščiausia lyga

“Ermitažo-Gugenhaimo projektą galima palyginti su “Formule 1”. Tokiose varžybose negali dalyvauti bet koks automobilis iš gatvės. Čia yra aukščiausio pasaulinio lygio projektas. Tad mums reikia žmonių, kurie turi darbo patirtį toje lygoje”, - kalbėjo G.Babravičius.

Duomenų apie minimąją konsultantų bendrovę “Respublika” bandė ieškoti internete. Pasirodo, “aukščiausios lygos” konsultantai duomenų apie save neviešina. GCAM svetainėje galima rasti tik jos pavadinimą ir elektroninio pašto adresą. Daugiau informacijos apie bendrovę, jos teikiamas konsultacijas ir nuveiktus darbus rasti nepavyko.

REKLAMA

Komentaras

Vidmantas MARTIKONIS, Vilniaus miesto mero pavaduotojas:

Tai yra ypatingai neskaidrūs reikalai. Panašius klausimus turėtų nagrinėti Generalinė prokuratūra. Mano supratimu, bent jau šiame etape pirkti tokias konsultacijas yra daugiau nei neūkiška.

Galiu spėti, kad konsultantų bendrovės samdymas vėlesniuose etapuose kainuotų mažiausiai milijoną litų - už mažesnius pinigus tokio lygio veikėjai nejuda.

Kiek Gugenhaimo muziejų pasaulyje yra užsidarę, kiek numatytų projektų nebevystoma, kiek jis aplipęs korupciniais ir panašiais skandalais?  Pirmiausia turi būti aiškumas, kiek tai miestui kainuos. Aš net esu už tai, kad tas pastatas atsirastų. Bet esmė - kiek kainuos statinio išlaikymas, ekspozicijos?

REKLAMA

Jeigu kas nors vadovautųsi ekonominiu mąstymu, labai smarkiai pagalvotų, ar tokia prabanga dabar mums įmanoma. Manau, kad tai, kas daroma dabar, yra sugalvota aukšto lygio schema, kaip nebaudžiamiems ir nesuskaičiuojamai išleisti tokius pinigus.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Zita VOITIULEVIČIŪTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų