REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rekordiškai išbrangęs maistas kelia vis karštesnes aistras aukščiausiuose politikos sluoksniuose. Prezidentūra ir opozicija ragina vyriausybę nubusti ir imtis veiksmų stabdyti maisto brangimą. Tačiau premjerė ir toliau laikosi savo – į šią nemonopolinę sritį nesikiša. O ekonomistai perspėja, kad nepaliaujamai brangstantis maistas grasina praryti visus sunkiau besiverčiančių lietuvių pinigus.

Rekordiškai išbrangęs maistas kelia vis karštesnes aistras aukščiausiuose politikos sluoksniuose. Prezidentūra ir opozicija ragina vyriausybę nubusti ir imtis veiksmų stabdyti maisto brangimą. Tačiau premjerė ir toliau laikosi savo – į šią nemonopolinę sritį nesikiša. O ekonomistai perspėja, kad nepaliaujamai brangstantis maistas grasina praryti visus sunkiau besiverčiančių lietuvių pinigus.

REKLAMA

Ruošdamasis šventiniam stalui Vytautas užsuka į Panevėžio rajone, Naujamiestyje, esančią parduotuvę pieno ir miltų kūčiukams kepti. Vyras šių produktų atėjo žmonos paprašytas, tačiau tai, kad už šiuos elementarius, Lietuvoje pagamintus, maisto produktus šiemet turi mokėti apie 50 proc. brangiau nei pernai, vyrui kelia didžiulę nuostabą.

„Nenormali kainų politika. Negerai toks brangimas. Kas pralobsta? Kas gamina, parduoda, tas pralobsta, o galutinis nuskursta“, – tvirtina Vytautas.

REKLAMA
REKLAMA

Ir kiti parduotuvės lankytojai neslepia pasipiktinimo, kad maistas Lietuvoje šiemet tiek pabrango:

„Aš dirbu Norvegijoje, nesiskundžiu, užsidirbam ten, turim geras kainas, mūsų algos ten didelės. O čia grįžus atrodo keistokai. Nežinau, kaip žmonės čia išsilaiko.“

REKLAMA

„Mes daug pieno produktų vartojame, labai jaučiasi sviestas, sūriai, grietinė.“

„Kasdien kyla, silkes pirkau, mokėjau 3,20, dabar 3,80 euro.“

„Kyla, tai kyla, valgyti reikia. Perkam, ką darysi, dirbam – perkam.“

Pardavėja kaltinimų dėl brangimo kratosi.

„Žiūri žmonės, skaičiuoja, ką ima, žiūri kainas labai, į akcijas eina. Kas pigiau žiūri. Mes jų nedidinam, tiekėjas pakelia, automatiškai kaina, viskas pakyla. Per 1–2 savaites kartą. Anksčiau buvo kuras, karas, o dabar nežinau“, – sako pardavėja Marija.

Pasipiktinimai lietuviškomis maisto kainomis plinta ir socialiniuose tinkluose. Vieno vaizdo įrašo kūrėjas stebisi, kad jo rodomi produktai Lietuvoje yra brangesni negu Švedijoje, nors atlyginimai pas mus yra beveik triskart mažesni.

REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokratai reikalauja, kad Vyriausybė stabdytų infliaciją, tačiau premjerė Ingrida Šimonytė nusiteikusi dar keletą mėnesių palaukti, kol Lietuvos bankas paskelbs savo tyrimą, kodėl Lietuvoje maistas pabrango kone labiausiai visoje ES.

„Kai kalbame apie rinkos kainas, maisto ar paslaugų, tai čia vyriausybės taikliausia politika, kas yra padaryta, yra indeksuoti pajamas, kurios nuo valstybės priklauso, kad būtų išlaikyta gyventojų perkamoji galia“, – tvirtina I. Šimonytė.

Premjerė sutinka su Lietuvos banko skaičiavimais, kad rekordišką maisto kainų kilimą šiemet nulėmė dėl Rusijos karo Ukrainoje išaugusios žemės ūkio produkcijos supirkimo kainos ir Rusijos dirbtinai sukelta pasaulinė grūdų krizė bei energijos išteklių krizė Europoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau socialdemokratai toliau spaudžia vyriausybę, kad būtų atliktas tyrimas, kas daugiausiai pelnosi Lietuvoje iš brangaus maisto ir imtis atsakomųjų veiksmų.

„Maisto kainos didėjo 30-40, kai kurie iki 60 proc. tai milžiniška suma, išmokos socialinės, kompensacjjos, MMA tiek neaugo“, – tikina Seimo narys, socialdemokratas Gintautas Paluckas.

Imtis veiksmų vyriausybę ragina ir prezidentūra, siūlydama pasinaudoti ir buvusios Skvernelio vyriausybės patirtimi.

„Šiandien pasigendame vieningo kompleksinio požiūrio į problemą, koordinavimo iš vyriausybės centro. Buvo parengti kompleksiniai priemonių planai, orientuoti į administracinės naštos mažinimą verslui smulkiam maisto rinkoje, parama plėstis smulkioms prekybos vietoms, investuojama į vartotojų apsaugos stiprinimą, vykdoma nesąžiningų verslo santykių prevencija, tyrimų buvo atliekama tyrimų, daugiau duomenų pateikta vardan skaidrumo“, – kalba prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius.

REKLAMA

„Mes bandėme didinti konkurenciją, kalbėti su prekybos centrais, padaryti prieinamą įrankį, kainas lyginti, kokia dalis prekybininko, perdirbėjo, ūkininko. Šiuo metu turim situaciją, kai reikia galvoti apie mokestinius dalykus, PVM“, – aiškina buvęs ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Ekonomistai perspėja, kad šiemetinis maisto brangimas vis labiau skurdina lietuvius, ypač gyvenančius iš socialinių išmokų, pensijų ir mažų algų.

„Šiemet, kai ekonomika patiria energetikos ir infliacijos šoką, palanki tendencija stabtels, šiemet matysime prastesnį rodiklį, maisto svoris vartojimo krepšelyje didės“, – teigia ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

Lietuvos bankas skelbia, kad maistas Lietuvoje per metus pabrango pabrango 35 proc. ir buvo vienas pagrindinių bendrą infliaciją nulėmusių veiksnių. Negana to, rekordiškai pabrangęs maistas, anot banko, nenustos brangti ir kitąmet.

Del maisto kainu kencia ne tik gyventoju pinigines, bet ir kiti sektoriai, zmones atsisako pramogu, grozio paslaugu, perka maziau daiktu. Del maisto kainu bus bankrotu arba daugiau seselio. O pilieciai tampa akciju marionetemis. Padides emigracija ir sumazes dar labiau gimstamumas. Tai itakos daug didesniu problemu.
Palyginimui Norvegijoje VIDUTINIS atlyginimas yra 52540 nok arba 5037 EUR per menesi. Lietuvoje isskyrus koki Vilniu, tai yra beveik visoje Lietuvoje vidutinis apie 800 EUR po mokesciu
Cia ne tik kainu-atlyginimu santykio, perkamumo galios klausimas. Ta 900-1100 atlyginimu mediana dar nebutu tokia bloga, jeigu nereiketu paziam pensijos kaupti, moketi dideliu PVM ir kitu mokesciu tiek daug. Dabar gaunasi ,kad darbdavys/darbuotojas moka 60% mokesciu, paprastam zmogui po nuomos, maisto( ir tai tik prasciausio), seno automobilio islaikymo nebelieka jokiu pinigu. O uz tuos milijardus sumoketu mokesciu valstybe neteikia praktiskai nieko. Pas mus keliai dar sovietiniai, infrastruktura sovietine, mokyklos/valstybes imones isparduodamos arba uzdaromos, socialinis draudimas praktiskai panaikintas, gydymo istaigos visuose rajonuose uzdarinejamos, tai kur nueina visi tie pinigai?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų