REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Psichologinių traumų gydymas, dvasinės paieškos ir savęs pažinimas šiais laikais vyksta ne tik psichologo kabinete ar bažnyčioje. Populiarėja europiečių kelionės į Amazonės miškus bei Pietų Amerikos šalis, kur trokštantieji tobulėti dvasiškai ir užsigydyti sielos žaizdas dalyvauja ritualuose – geria svaiginančių augalų nuovirus, sukeliančius haliucinacijas, ir tiki, kad tai padės.

Psichologinių traumų gydymas, dvasinės paieškos ir savęs pažinimas šiais laikais vyksta ne tik psichologo kabinete ar bažnyčioje. Populiarėja europiečių kelionės į Amazonės miškus bei Pietų Amerikos šalis, kur trokštantieji tobulėti dvasiškai ir užsigydyti sielos žaizdas dalyvauja ritualuose – geria svaiginančių augalų nuovirus, sukeliančius haliucinacijas, ir tiki, kad tai padės.

REKLAMA

Šamanai apeigų metu atvykėliams duoda išgerti svaigiojo nuoviro, pavadinimu Ajahuaska, kartais duoda suvalgyti haliucinogeninių grybų ar kitų augalų. Nors šiuo metu jau yra tyrimų, atskleidžiančių gydomąsias kai kurių psichodelikų savybes, medikai perspėja, kad bent jau kol kas tai – loterija, kuri gali pasibaigti ir tragiškai.

Šamanų ritualuose pabuvojęs lietuvis Kasparas TV3 Žinioms pasakoja, ką patyrė tokių ezoterinių kelionių metu, ir kaip tai pakeitė jo gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA

Kažkur Pietų Amerikos atogrąžų miškuose dantims ir plunksnomis apsikarstę šamanai vykdo apeigas. Tokių video internete – gausybė. Savo įspūdžiais iš kelionių į Braziliją, Ekvadorą, Peru, ir kitas Pietų Amerikos šalis, dalijasi amerikiečiai ir europiečiai, kurie vyksta ten ne paturistauti, bet, kaip aiškina patys, atrasti savo dvasinį kelią bei išsigydyti sielos žaizdas.

REKLAMA

O tą padaryti jiems neva padeda būtent šamanai, kurie ritualų metu atvykėliams duoda suvalgyti haliucinogeninių grybų arba išgerti nuovirą, gaminamą iš svaigiojo kvaitulio lianos, vadinamą Ayahuaska. Ayahuaską nuo senų laikų gėrė džiunglių genčių gyventojai, o dabar patirti haliucinacijų transo kelionę gali kiekvienas panorėjęs ir ten nuvykęs svetimšalis.

Tokiuose ritualuose Kolumbijoje ir Ekvadore ne kartą dalyvavo ir psichodelinius augalų nuoviras gėrė 33-jų lietuvis Kasparas. Jis sako, kad tokioms kelionėms ryžosi norėdamas pakeisti gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi mano gyvenimas išties buvo vingiuotas, turėjau visokių traumų gyvenime, psichologinių įtampų, paranojų, sekė alkoholio priklausomybė ir reikėjo ieškoti savo kelio, ir mane tos paieškos nuvedė į Pietų Amerikos džiungles“, – pasakoja vilnietis Kasparas.

Vyras sako, kad šamaninės haliucenogenų vartojimo ceremonijos vyko kalnuose. Prieš jas atvykėliai turėjo atlikti ir apsivalymo ritualus, kai tekdavo kelias paras medituoti, beveik nieko nevalgyti.

„Ayahuaskos ceremonija – susirenka žmonės, vedėjai, yra kelios kryptis, gentys, skirtingi receptai. Dažniausiai centre stovi gyduolis šamanas, jis papilsto tą ayahuaskos arbatą aplinkiniams žmonėms ir tuomet prasideda ceremonija, ir po valandos įeina į tą aukštesnę fazę žmonės, kur prasideda gydymo ritualai“, – aiškina Kasparas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O ritualai esą būna patys įvairiausi. Vieni vyksta tamsoje, skambant gongams ir bugnams, deginant laužus. Kiti gali vykti ir dienos metu, kai šamanai vaikšto ratu, kartoja savo mantras.

„Ir tu jauti tą energijos visą aspektą, kad kažkas įeina į tave ir kažkas vyksta. Tai, kaip malda kažkokia. Įeina į tave kažkokia jėga ir daro dalykus“, – kalba Kasparas.

Pats Kasparas, paprašytas apibūdinti, ką matė ir suprato vartodamas haliucinogeninius augalus ir gerdamas Ayahuaska, sako, kad tai paaiškinti sudėtinga. Įvairiaspalviai fraktalai, persipinantys su pačiomis įvairiausiomis vidinėmis patirtimis.

Esą vienos kelionių buvo euforinės ir jautrios, kitos labai sunkios. Praktikuodamas ezoterines keliones su kitais augalais vyras pasakoja, kad kartą teko išgyventi ir jausmą, kuris tuo metu atrodė kaip mirties patyrimas.

REKLAMA

„Suvokimo, kad visiškai mirei, ir ta mirtis kaip sapnas, išėjimas iš kūno ir suvokimas savo visų gyvenimo ydų, problemų, ką padarei. Ir, kaip žmonės sako klinikinės mirties interviu, kad čia visas gyvenimas prabėgo prieš akis, tai mano akyse pradėjo bėgti ydos, egoizmai ir panašiai. Tai aš tiesiog supratau, kad strigsiu kažkokiam košmare visam gyvenimui, amžinybei. Bet paskui viskas atsisuko, prabundu, šamanas – aiaiai. Ir galų gale grįžau iš tos patirties – o Dieve mano, aš gyvas. Ir tai buvo smogianti patirtis visiems mano gyvenimo pasirinkimams, keliams ir nuo tų dienų viskas pradėjo labai kilti aukštyn“, – pasakoja Kasparas.

REKLAMA

Tai, kad dvasingumo paieškos vartojant haliucinogeninius narkotikus, populiarėjanti pasaulyje tendencija – liudija ir tarptautinėse konferencijose apie haliucinogenų tyrimus JAV dažnai besilankantis psichiatras Darius Diržys.

Jis sako, kad šiandieną netgi buriasi tarptautinės organizacijos, kuriose įvairūs gydytojai, psichologai, psichoanalitikai bei žurnalistai diskutuoja apie naujausius medicininius šių medžiagų tyrimus bei šviečia apie tai visuomenę. O mokslininių tyrimų šia tema sparčiai daugėja.

„Pristatyti gerbiamo britų profesoriaus Davido Nutto tyrimai, tai jis plačiai pristato kartu su savo kolegom pusės metu tyrimą – haliucinogeninių grybų palyginimą su antidepresantais, ir, iš esmės, efektas pasiektas pakankamai neblogas, užtai vyksta pakankamai gili diskusija“, – teigia D. Diržys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, anot gydytojo, nepaisant daugelio tyrimų, įrodančių, kad kai kuriais atvejais haliucinogenai padeda kovoti su depresija, potrauminiu streso sutrikimu, o kartais net su priklausomybėmis, kol kas tai išlieka diskusijų objektu. Tyrimų, kurie reikštų vienareikšmiška efektyvumą bei saugų vartojimą – nėra. Psichiatras pabrėžia – haliucinogenų poveikis gali būti neprognozuojamas ir jautrios psichikos žmonėms gali pridaryti žalos.

„Giliais 98–99 metais Vilniuje aš netgi žinau keletą namų, kurie buvo pažymėti šuoliais, pavartojus LSD, kurie pasijuto paukščiais. Tuo metu buvo populiarios tos vadinamos LSD plokštelės, filmai, markutės, juos visaip vadina. Esant tam neprognozuojamumui, mes negalim numatyti, kiek stiprios psichikos žmogus, ir pats žmogus to negali numatyti“, – kalba D. Diržys.

REKLAMA

O štai toksikologas Robertas Badaras pabrėžia, kad kai kurios medžiagos gali paveikti ne tik psichiką, bet ir virškinamąjį traktą, o tada atsiranda jau ir apsinuodijimo rizika, kartais net mirtino. 

„Kaip ir tie į Pietų Ameriką važiavimai, kaip su ta medžiaga, kurią įvardijot, vis dėlto, yra kompleksinis preparatas. Mažiausiai 2 bazinių augalų mišinys ir jų išskiriamos psichoaktyvios medžiagos priklauso 2 skirtingom kategorijom. Ir priklausomai nuo to, kiek tas šamanas patyręs, kalbant apie saugumą, ta medžiaga susijusi su aprašomais mirties atvejais“, – sako gydytojas toksikologas Robertas Badaras.

Kartais į ligoninę papuola eksperimentatoriai, kurie sumaišo haliucinogeninius narkotikus su kitais, tarkime – stimuliuojančiais. O tai esą – tiesus kelias į psichozę, kuri gali užsitęsti ir labai ilgam.

REKLAMA

„Turim karts nuo karto eksperimentatorių pas save tiek stebėjime, tiek skubios pagalbos skyriuje, tiek stacionare. Retais atvejais turim intensyvios terapijos palatoj. Žmonės praranda savikontrolę ir tai nesaugu jiems. Kartais tai susiję ir su somatiniais sveikatos sutrikimais – skysčių netekimas, širdies, kraujagyslių sistemų reakciją“, – aiškina R. Badaras.

Esą tuomet žmonės gali prarasti savikontrolę, netekti per didelio kiekio skysčių, taip pat gali sutrikti žmogaus širdies ir kraujagyslių sistema. 

geriau sudo uzkask,bus geriausia hujaska
50 pilkų atspalvių
50 pilkų atspalvių
kažkokie save laikantys teisesni už kitus, pamažu sukūrė tokį toksišką ir neidomų, sunkų gyvenimą, kad kitiems nėra ką veikti,tai aišku ieško alternatyvų, kelionės būdų į vidinį metafizį pasaulį. kiekviena butybė trokšta laisvės.
"kelionei" su ajahuaska reikia pasiruošti ir nusiteikti, jei nesate pasiruošę susitikti su vidiniais demonais, geriau net neprasidėti. "kelionės" metu gali dūžti daug iliuzijų, sudrebėti pamatas po kojomis ir ribojantys įsitikinimai. Ši patirtis tai kelionė po savo vidinį pasaulį. Kiek "geras" ar "blogas" tripas bus, priklausys nuo to, ko jumyse daugiau.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų