• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Azerbaidžano, Turkijos ir Europos Sąjungos atstovai Prahos susitikime gegužės 8 d. pagaliau priėmė bendrą susitarimą, kuriuo sugrįžta prie „Nabucco“ vamzdyno idėjos įgyvendinimo. Šis susitarimas numato, kad iki 2014 m. bus įgyvendinamas dujotiekio iš Kaspijos regiono į Vakarų Europos valstybes tiesimo projektas.

REKLAMA
REKLAMA

Europos Komisija ir ES pirmininkaujanti Čekija Prahoje surengė aukščiausio lygio susitikimą su trečiosiomis šalimis partnerėmis dėl energijos ir transporto pietinio koridoriaus vystymo. Europos Komisijos Pirmininkas José Manuelis Barroso ir Čekijos Respublikos Ministras Pirmininkas Mirekas Topolánekas susitiko su Vidurio Azijos, Pietų Kaukazo, Mašreko ir Artimųjų Rytų šalių lyderiais.

REKLAMA

Susitikimo dalyviai aptarė energijos ir transporto pietinio koridoriaus tolesnio vystymo, pirmiausia susijusio su gamtinių dujų tiekimu į Europos Sąjungą šiuo koridoriumi, konkrečius būdus. Tai pirmas kartas, kai galimi pietinio koridoriaus vystymo partneriai susitinka aukščiausiu lygmeniu aptarti bendrų interesų ir tranzito šalių įsipareigojimų dėl sąlygų, būtinų, kad koridorius sėkmingai funkcionuotų.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, iki šiol „Nabucco“ projektas buvo nuolat vilkinamas bei susidūrė su įvairiais sunkumais, todėl ir dabartinis susitarimas kelia abejonių, ar dujotiekiu bus galima transportuoti pakankamą kiekį ES reikalingų dujų.

Be abejo, Azerbaidžanas yra svarbus energijos tiekėjas ir Europos šalys tikisi, kad šios valstybės turimos gamtinių dujų atsargos „pamaitins Nabucco“. Turkija yra svarbiausia tranzito šalis suplanuotam vamzdynui. Todėl gegužės 8 – osios susitarimas – užuomina apie galimybes tiekti gamtines dujas į ES aplenkiant Ukrainą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtent tokią užduotį – aplenkti tranzitines ir Rusijos energetinėje įtakoje esančias valstybes (Ukrainą ar Baltarusiją) turi Europos Komisija. Todėl Komisija ir parengė naują veiksmų ir galimybių planą „Nabucco“ idėjos įgyvendinimui.

Komisija taip pat siekia įtikinti Europos Sąjungos nares bei Turkiją greičiau užbaigti derybas dėl sąlygų, kurias ši šalis siekia nustatyti dujų tranzitui per savo teritoriją. Vis dėlto, norint šiemet pasiekti bendrą susitarimą, derybų punktai turi būti paremti tiek ekonominiais, tiek ir techniniais skaičiavimais. Be to, svarbu suderinti ir Kaspijos vystymo organizacijos poreikius, nes ši organizacija padėtų tarpininkauti ir lengviau įsigyti dujas.

REKLAMA

Reziumuodamas gegužės 8 – osios susitarimą Barroso išreiškė mintį, kad „sutarties tikslas – užtikrinti tolimesnį politinį palaikymą šiam strateginiam projektui, buvo pasiektas. Be to, šis susitikimas parodė, kad ES visada rimtai svarstė šio projekto galimybes. Taip pat ES aprūpins teisėta finansine bei politine parama šiai idėjai“ – pabrėžė J.M. Barroso.

REKLAMA

Tačiau prie šio projekto atsisakė prisijungti kitos susitikime dalyvavusios šalys: Kazachstanas, Turkmėnija ir Uzbekistanas.

Tiesiant 3,3 tūkst. kilometrų ilgio "Nabucco" dujotiekį siekiama diversifikuoti dujų tiekimą Europai. Dujotiekis, aplenkiant Rusiją, bus tiesiamas maršrutu Turkija-Bulgarija-Rumunija-Vengrija-Austrija. Vamzdyną numatoma pabaigti tiesti 2013 metais, o pradėti eksploatuoti - nuo 2014 metų.

Šio projekto kaina - 7,3 mlrd. eurų. "Nabucco" dujotiekiu dujos būtų transportuojamos iš Azerbaidžano, Irano, Turkmėnijos ir Irako.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų