REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne tik Lietuva – visos šalys yra daugiatautės ir daugiakalbės, bet reikia ieškoti priemonių, kaip subalansuoti santykius tarp įvairių tautybių žmonių ir integruoti juos į visuomenę, o čia yra ir psichologiniai dalykai. Tai pabrėžė trečiadienį Seime viešėjęs Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) vyriausiasis komisaras tautinių mažumų klausimais Knutas Vollebaekas.

REKLAMA
REKLAMA

„Jūs turėjote Tautinių mažumų įstatymą, o dabar jo neturėjimas kuria kitokią situaciją. Atrodo, kad teisinis vakuumas šioje srityje yra. (...) Tautinių mažumų švietimo, pavardžių rašymo dokumentuose klausimai yra sudėtingi ir keliantys labai daug diskusijų. Kiekvienas Lietuvos pilietis turi puikiai mokėti valstybinę kalbą, bet ar tam yra tinkamos sąlygos, tegul sprendžia pedagogai“, – teigė svečias, išklausęs Seimo Žmogaus teisių ir Švietimo, mokslo ir kultūros komitetų narių pasisakymų.

REKLAMA

Kitą savaitę K. Vollebaekas sakė vykstąs į Lenkiją susipažinti su lietuvių tautinės mažumos padėtimi šioje šalyje, o grįžęs žadėjo apsvarstyti ir pasiūlyti idėjų susidariusiai situacijai spręsti ir paskelbti atitinkamas rezoliucijas.

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narys Julius Dautartas atkreipė ESBO komisaro dėmesį ir į Lietuvoje padarytus gerus darbus švietimo srityje. „Noriu priminti, kad iš 150 mokyklų visame pasaulyje, kur vaikas gali nuo pat pradžių, nuo darželio, pirmųjų klasių pabaigti išsiauklėjimą lenkų, savo gimtąja, kalba, Lietuvoje yra 100. Tai gana geras pavyzdys Europai, ir šitas darbas turi būti paviešintas, problemos – taip pat“, – kalbėjo Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA

Jo kolega Jaroslavas Narkevičius apgailestavo, kad nebuvo pratęstas daugelį metų Lietuvoje galiojęs Tautinių mažumų įstatymas ir pakeistas Švietimo įstatymas. „Reiškia, senąjį Tautinių mažumų įstatymą reikėjo panaikinti tam, kad atsirastų galimybė pakeisti nuostatas kituose įstatymuose, tautinių mažumų atžvilgiu bloginančias situaciją“, – sakė J. Narkevičius, pažėręs nuogąstavimų dėl tautinių mažumų, ypač lenkų, padėties bendrojo lavinimo mokyklose pabloginimo.

Už tautines mažumas atsakingas Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) komisaras susitikimu Seime Lietuvoje baigia trijų dienų vizito programą. Pareigūnas susitiko su aukštais politikais ir Šalčininkų rajone lankėsi tautinėse lenkų ir rusų mokyklose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komisaro vizito Lietuva sulaukė, jau kuris laikas šalyje nerimstant aistroms dėl švietimo tautinių mažumų mokyklose. Priimtos švietimo įstatymo pataisos numato, kad po poros metų tautinių mažumų mokiniai kartu su lietuvių abiturientais turės laikyti vienodą lietuvių kalbos egzaminą, o per pamokas daugiau mokytis lietuvių kalbos. Tam aktyviai priešinasi lenkų mažuma ir jai atstovaujantys politikai.

A. Kubilius siūlo kurti darbo grupę tautinių mažumų problemoms spręsti

Premjeras Andrius Kubilius pareiškė tikįs, kad tarpvalstybinės ekspertų grupės yra geriausias būdas spręsti tautinių mažumų Lenkijoje ir Lietuvoje problemas. Tokią poziciją A. Kubilius išdėstė komentuodamas Lenkijos lietuvių jam atsiųstą skundą, pagal kurį Lenkijoje tautinių mažumų padėtis netenkina vietos lietuvių.

REKLAMA

Kaip teigė Vyriausybės vadovas, Lenkijos Premjerui Donaldui Tuskui (Donald Tusk) buvo pasiūlyta kurti ekspertų grupę, kuri rūpintųsi Vilnijos ir Seinų-Suvalkų regionų ekonome ir socialine plėtra. Patirtis sprendžiant švietimo klausimus leistų spręsti ir ekonomines bei socialines problemas, pabrėžė Premjeras.

„Siūliau mūsų tikrai neblogą patirtį, kurią sukaupėme mūsų įsteigtoje ekspertų darbo grupėje švietimo klausimais, išplėsti į kitas sritis, kurti naują grupę, kuri rūpintųsi Vilnijos regiono ir Seinų-Suvalkų regiono ekonominio ir socialinio vystymosi reikalais. Kaip rodo patirtis, svarstant švietimo reikalus dalyvaujant tiek vienos, tiek kitos bendrijos atstovams galime labai dalykiškai išsiaiškinti. Mechanizmas, kaip atsiliepti į tokius išgyvenimus, šiuo atveju - lietuvių bendruomenės, gyvenančios Lenkijoje, yra pats efektyviausias plečiant darbą ekspertinėse darbo grupėse“, - trečiadienį po Vyriausybės pasitarimo kalbėjo A. Kubilius.

REKLAMA

Ministras pirmininkas užsiminė, kad tautinių mažumų regionams skirtai darbo grupei Lietuvai atstovautų Ministro Pirmininko tarnybos kancleris

ELTA primena, kad lenkų ir lietuvių tautinių mažumų problemoms spręsti rugsėjį buvo įkurtos ekspertų grupės, kurioms vadovavo Lietuvos ir Lenkijos švietimo viceministrai.

Tautinių mažumų problemos ypač sustiprėjo dėl naujojo Švietimo įstatymo įgyvendinimo. Pagal jį, nuo šių mokslo metų tautinių mažumų pradinėse ir pagrindinėse mokyklose stipriau bus mokoma lietuvių kalbos kaip dalyko. Taip pat visų Lietuvos mokyklų vienuoliktokai mokysis pagal tą pačią lietuvių kalbos ir literatūros bendrąją programą. Lietuviškai bus dėstomos ir Lietuvos istorijos bei geografijos temos iš istorijos ir geografijos ugdymo programų bei pilietiškumo pagrindai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų