REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį Lietuvoje fiksuota rekordinė elektros kaina, valdžia sako, kad aukštos kainos gali laikytis dar dvejus metus. Ekspertai ramina, kad taip toli prognozuoti sunku, elektra 2024 metais gali ir pigti, tačiau pripažįsta, kad artėjanti žiema bus itin sunki.

Trečiadienį Lietuvoje fiksuota rekordinė elektros kaina, valdžia sako, kad aukštos kainos gali laikytis dar dvejus metus. Ekspertai ramina, kad taip toli prognozuoti sunku, elektra 2024 metais gali ir pigti, tačiau pripažįsta, kad artėjanti žiema bus itin sunki.

REKLAMA

Lietuvoje fiksuojamos rekordinės elektros kainos. Pavyzdžiui, trečiadienį tarp 18–19 val. „Nord Pool“ biržoje elektros kaina siekė 4 eurus už kilovatvalandę, kai įprastai tokiu metu kaina siekia apie tarp 30 ir 60 centų už kilovatvalandę.

Energetikos viceministrė Inga Žilienė trečiadienį viešėdama Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seime posėdyje sakė, kad aukštos kainos gali išsilaikyti dar dvejus metus.

„Aukštos energijos kainos dar gali išlikti tikrai kitais metais, bet, tikėtina, kad ir 2024 metais“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Gerų žinių nėra

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vadovas Renatas Pocius teigė, kad sunku pasakyti, kokios kainos bus iki 2024 metų, tačiau galima įvardinti, kokie tarifai gali grėsti pirmąjį kitų metų pusmetį.

REKLAMA

„Šioje vietoje gerų žinių tikrai nėra. Pagal tai, ką mes matome, prognozės kitų metų pirmam pusmečiui yra tokios, kad kainos yra pakankamai aukštos“, – teigė R. Pocius.

Apie kitų metų pirmo pusmečio elektros kainas, anot VERT vadovo, indikuoja ir nepriklausomų elektros tiekėjų siūlomi planai vartotojams.

„Akivaizdu, kad tie siūlymai yra gerokai aukštesni, siekia apie 50 centų kilovatvalandei. Atitinkamai, tai yra orientacinė kaina, kokia ji galėtų būti kitų metų pradžioje“, – teigė R. Pocius.

Sunkiausias periodas – ateinanti žiema

„Pats sunkiausias periodas bus šių metų žiema“, – naujienų portalui tv3.lt sakė finansų analitikas Marius Dubnikovas.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, ateinantį šaltąjį periodą „testuosime Europos energijos sistemas“.

„Pasaulis ruošiasi gyventi be Rusijos, ypač Europa. Būtent čia bus sunkiausias periodas. Vėliau problema turėtų mažėti. 2023 metų vasaros metu jau turėtų prisitaikyti tiek verslas, tiek visuomenė, tiek valdžia ties šiais iššūkiais“, – kalbėjo M. Dubnikovas.

„Lietuvoje prie tokių kainų tikrai įsijungs ir Elektrėnų elektrinė, tiek Latvijoje elektrinės įsijungtų ir ilgiau dirbtų, negu iki šiol. Nepaisant to, kad tai būtų brangi elektra, ji nebūtų tokia brangi kaip 4 eurai už kilovatvalandę“, – pridūrė jis.

Sako, kad kaina gali ir kristi

„Aš pabūsiu geru pranašu šioje situacijoje“, ˗ sakė ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo nuomone, šį šildymo sezoną elektros kaina ne tik gali stabilizuotis, bet ir nukristi. Pagrindinė to priežastis – galimai įvyks substitucijos efektas. Tai yra vieno elemento pakeitimas kitu.

„Europos Sąjungos šalys labiau pereis prie naftos deginimo gaminant šilumą, gaminant elektrą. Atitinkamai, nukris dujų poreikis ir nukris dujų kaina. Paskui krentančią dujų kainą gali nukristi šildymo ir elektros kainos“, – kalbėjo ekonomistas.

Pasak jo, į Europos Sąjungą tanklaiviais jau juda mazutas, rekordiškai krenta naftos kaina, tad, atmetus ekologinį faktorių, A. Izgorodino teigimu, šiuo metu apsimoka elektros ir šildymo gamybai deginti mazutą.

REKLAMA

Kas bus po dvejų metu prognozuoti sunku

Reaguodamas I. Žilienės komentarus, kad elektros kaina gali išlikti aukšta iki pat 2024 metų, A. Izgorodinas nesiėmė prognozuoti taip toli.

„Kas bus 2024 metais – mes nežinome. Viskas priklausys nuo to, kada pasibaigs karas Ukrainoje.  Jis gal pasibaigs iki gruodžio, jis gal pasibaigs kitų metų vasarą. To mes nežinome, bet nedrįsčiau vienareikšmiškai teigti, kad elektros kaina liks aukšta. Yra daug aspektų, tokių kaip substitucijos efektai, naftos kainos kritimas, kurį mes matome rinkoje. Tai gali padėti tiek verslui, tiek vartotojams“, – dėstė A. Izgorodinas.

M. Dubnikovas, kalbėdamas apie galimybę, kad aukšta elektros kaina išliks dar dvejus metus, pažymėjo, kad tokios prognozės egzistuoja, tačiau jos nebūtinai pasitvirtins.

REKLAMA

„Sakykime, ji gali keistis ir šiais laikais suprognozuoti 18 mėnesių į priekį yra labai sudėtinga“, – sakė jis.

Rekordų gali būti

Ar ateityje dar galime sulaukti tokių rekordų, kaip 4 eurai už kilovatvalandę?

„Ar rekordų galime pamatyti? Galime. Tai visiškai neuždrausta“, – juokėsi M. Dubnikovas.

Visgi finansų analitikas pabrėžė, kad tokie rekordai yra momentiniai šuoliai ir į juos koncentruotis neverta.

„Reikėtų žiūrėti į vidutines kainas. Bet prie tokių kainų deginti apsimoka bet ką ir energiją išgauti iš bet ko. Šioje vietoje, rekordų gali būti, bet jie bus momentiniai, nebus taip, kad pastoviai 4 eurai už kilovatvalandę būtų“, – tvirtino M. Dubnikovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VERT vadovas R. Pocius pritaria, kad tokių rekordų gali pasitaikyti.

„Mūsų tikslas, kad mes to nepamatytume. Turime dirbti tam, kad jeigu yra trūkumų ir juos matome, kad juo ištaisytume“, – teigė jis.

Lietuvoje fiksuojamos rekordinės elektros kainos, kurios gąsdina gyventojus. Šį kainų šuolį lėmė kelios priežastys, teigė R. Pocius. Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ VERT pirmininkas tiksliai įvardijo, kokios tai priežastys ir kodėl jos turėjo įtakos.

Klasika - konservai valdžioje, žmonėms kilpa ant kaklo. Taisykle be išimčių.
Na kai įmonės nepatemps šitų kainų pradės užsidarinėti nebus kas moka mokesčius,kas tada laukia jau miesteliuose parduotuvės užsidarinėja
Šokas? Anaiptol taip sukurtas modelis apiplėšti vartotoją, kas yra birža tai yra ta pasiūla ir poreikio rinka, kitaip turgus kai gaminantis atneša savo gaminį/prekę , o vartotojas perka, jei į turgų įleisime tik tiek kiek šiandiena yra vartotojų , kad išlaikyti kainą, tai ir bus kaip sumodeliuotoje energijos biržoje, jei suleisime visus kiek yra įmanoma kainos korekcija atsiras ir tuo pačiu kils ekonomika, nes atsiradus mažesnei kainai atsiras ir daugiau vartotojų, todėl klausimas , kas dirba prieš Lietuvą, valstybę, žmones, niekam neįdomu?, nes pinigai užlipdo smegenis? ačiū tiems kurie praskleidė machinacijas , kas gali paneigti kad tokiu būdu žlugdoma valstybė? Klausimas retorinis bet darbas atskiroms struktūroms ir į birža įleidžiami tiek kurie nusipelnė gyventi gerovės valstybėje vergais paverstų sąskaita?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų