REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Blogiausia, kas galėjo nutikti su elektros ir maisto kainomis, jau yra praeityje, sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Raimondas Kuodis. Anot jo, jei kare prieš Ukrainą nenutiks nieko netikėto, kainos dramatiškai augti neturėtų, o infliacija turėtų mažėti.

Blogiausia, kas galėjo nutikti su elektros ir maisto kainomis, jau yra praeityje, sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Raimondas Kuodis. Anot jo, jei kare prieš Ukrainą nenutiks nieko netikėto, kainos dramatiškai augti neturėtų, o infliacija turėtų mažėti.

REKLAMA

Duona, mėsa ir pienas Lietuvoje brangsta labiau nei kitos maisto prekės, o pieno produktai Lietuvoje apskritai brango 50 procentų. Apie tai, kas tai lėmė R. Kuodis pirmadienį diskutavo TV3 laidoje „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“.

Pagrindinė kainų augimo priežastis – karas Ukrainoje

Anot specialisto, augančias kainas lėmė eilė veiksmų, tačiau pagrindinė – neeilinis energetinis šokas, kurį lėmė Rusijos karas prieš Ukrainą.

„Dauguma korporacijų kainas nustato imdamos kaštus ir uždėdamos ant jų protingą antkainį, iš kurio grąžina kreditus ir panašiai. Šiuolaikinė ekonomika nėra tokia, kaip dažnai studentus moko – pasiūlos, paklausos aukcionai. Korporacijos atsispiria nuo kaštų nustatydamos kainas. Jeigu kaštai kyla, korporacijos priverstos perkelti juos vartotojams.

REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, jos nežino, kiek vartotojai nupirks prekės vienetų. Kitaip tariant, pelnas dėl to gali būti mažesnis. Tai ir pamatėme – pelnų pusėje nesimato didelio kriminalo, kad prekybininkai uždirbtų kosminius pelnus“, – komentuoja R. Kuodis.

REKLAMA

Jo vertinimu, didžiausi pelno centrai yra energetikai.

„Būtų buvę viskas žymiai baisiau, bet dabar visuomenės per vyriausybes laisvą rinką pastatė į vietą. Kitaip tariant – su laisva rinka nesuderinamos nei kompensacijos, nei dujų kepurės, kurias taiko Europa. Visa tai nesuderinama su laisva rinka, nuo laisvos rinkos būtume visi išprotėję jau seniai ir čia būtų dėjęsi tokie dalykai, kurių nesame matę“, – sako jis.

Vis dėlto elektros kainų šokas Lietuvoje užsitęsė ilgiau nei vidutiniškai euro zonoje. Anot R. Kuodžio, tai taip pat lemia keletas dalykų. Vienas jų – vietinės elektros generacijos stoka.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų Vyriausybė vangiai, lėtai reagavo, energetikos ministras išsijuosęs gynė rinką. Subsidijos ir kainų kepurės, kompensavimo mechanizmai – nebe rinka. Čia jau yra visuomenės gynimasis nuo tos prakeiktos rinkos, kuri suveikė tokiu nelemtu metu.

Europiečiai net pradeda abejoti dėl parama Ukrainai. Tai yra pavojingi dalykai, negali to užleisti, nes tai pereina į geopolitiką“, – pastebi R. Kuodis.

Drastiško kainų kilimo neprognozuoja

R. Kuodžio manymu, tiek maisto prekių, tiek elektros kainos augti tokiu tempu, kurį matėme pastaraisiais metais, nebeturėtų.

„Jeigu pažiūrėtume, kas darosi Europoje pastaruosius kelis mėnesius – (vyksta – red. past.) defliacija. Mėnesiniai kainų indeksai yra neigiami. Visuomenė kažkodėl orientuojama į metinės infliacijos matą, kuris yra praeities ir dabarties svertinis vidurkis. Praeities nebepakeisi. Bet kai praeitis iškris iš metinių indeksų, metinė infliacija irgi smarkiai sumažės“, – kalba jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„EK, želatininiai biurokratai, mano nelabai mėgstami, dabar iš plokščios žemės departamento persikelia į apvalios žemės departamentą ir siūlo reformas, kurios atkartoja tai, ką aš ir kiti ekonomistai siūlėme prieš daug metų – darykite dalykus, kurie išjungtų šį cirką.

Jie dabar visiškai ramiu veidu sako, kad reikia, jog energetikoje būtų vidutiniai neribiniai kaštai, valstybė vaidintų didesnį vaidmenį stabilizuojant kainas. <...>

Plokščiažemininkai persikrausto, pasiūlo, kad bus vadinami skirtuminiai kontraktai, kurie leidžia stabilizuoti kainas, kad galbūt pereis prie išmanaus integratoriaus, kuris suderins geriausius vertikaliai integruotos valstybinės kompanijos bruožus. Suderins su decentralizuota generacija, žmonės nebus išmetami į žaidimą, kai visi turi tapti energetikais, finansininkais, pasirinkti tarp planų, kuriuos neaišku, kaip palyginti. Šis lochatronas (apgaudinėjimas – red. past.) turi baigtis ir baigsis. Ir eurobiurokratai turi savisaugos instinktus“, – pastebi R. Kuodis.

REKLAMA

Anot jo, jeigu bus leista, kad elektros kainos vėl šoktų į aukštumas, būtų silptinamas pasitikėjimas Europa.

„Mums reikia susiimti, neleisti sau ant galvos tokių dalykų, kad yra nutikę. Tikiuosi, kad pamoka bus permanentiškai išmokta“, – pabrėžia R. Kuodis.

„Jeigu Ukrainoje situacija neblogės, nebus kažkokių kraštutinių branduolinių eskalacijų, kurios viską sujauktų, vartotojams ateina atsikvėpimo laikotarpis“, – tikina specialistas.

Laidą „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį–ketvirtadienį 19:30 per TV3 televiziją ir naujienų portale tv3.lt!

Šlykštus tautos trolintojas
Šlykštus tautos trolintojas
Kuodis - šlykštus tautos trolintojas. Kol jis bus banko valdyboje - tautiečiams tik kančios, o bankams rojus. Kiek metų reikia jo melo klausytis.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų