REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po ilgų ir varginančių derybų Europos Sąjungos lyderiai pagaliau sutarė dėl rusiškos naftos embargo. Tiesa, susitarimas su išlygomis – bus draudžiamas naftos importas jūrų keliais, bet palikta išimtis vamzdynu „Družba“ tiekiamai naftai.

Po ilgų ir varginančių derybų Europos Sąjungos lyderiai pagaliau sutarė dėl rusiškos naftos embargo. Tiesa, susitarimas su išlygomis – bus draudžiamas naftos importas jūrų keliais, bet palikta išimtis vamzdynu „Družba“ tiekiamai naftai.

REKLAMA

Išimties vamzdynu rusiškai naftai išsireikalavęs Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas džiūgauja tokiu sprendimu. O dalis kalbintų ekspertų tikina, kad šios sankcijos Putino režimui skaudaus ekonominio smūgio nesuduos – esą dar kuris laikas Rusija krausis milijardus už energetinių išteklių eksportą.

Briuselyje Europos Sąjungos lyderiai po ilgų ginčų pasiekė kompromisą su Vengrija ir sutarė dėl dalinio embargo rusiškai naftai. Nuspręsta uždrausti rusiškos naftos importą jūrų keliais, bet palikti išimtis vamzdynu „Družba“ tiekiamai naftai. Tokį kompromisą pavyko pasiekti po Vengrijos grasinimų išvis blokuoti šeštąjį sankcijų paketą.

„Labai džiaugiuosi, kad lyderiams pavyko iš esmės sutarti dėl šeštojo sankcijų paketo. Dėl to sutartas embargas leis atsisakyti beveik 90 procentų viso Rusijos naftos importo laikotarpiu – tai svarbus žingsnis į priekį“, – teigia Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, Vengrija, Slovakija, Čekija ir toliau galės pirkti „Družba“ vamzdynu tiekiamą naftą. Išsireikalautomis išlygomis Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas džiaugiasi ir aiškina – esą apsaugojo savo šalies gyventojus nuo didelių šildymo sąskaitų. Išėjimo prie jūros neturinti Vengrija iš Rusijos naftotiekiu „Družba“ importuoja 65 procentus jai reikalingos naftos.

REKLAMA

„Tai būtų tolygu atominei bombai, bet mums pavyko jos išvengti. Pavyko susitarti, kad šalys, gaunančios naftą vamzdynu „Družba“ gali tęsti savo verslą“, – sako Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas.

Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda tikina, kad rusiškos naftos embargas buvo būtinas. Ir Europos lyderių priimti sprendimai svarbūs tiek ekonomiškai, tiek politiškai, nepaisant išimčių.

„Šiandien tam buvo padėtas taškas. Kad ir labai siauru liepteliu ėjome, bet radome kompromisą, kuris buvo būtinas. Ir šiandien tiesiog galime pasidžiaugti rezultatu“, – kalba G. Nausėda.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, Europos Sąjungos pritaikytas rusiškos naftos embargas dar turės pereinamąjį 6 mėnesių laikotarpį. O per jį Rusija galės rasti savo nafto pirkėjų Azijoje, pavyzdžiui, Indijoje, Kinijoje, kitose šalyse. Tad, pasak politologo Lino Kojalos, artimiausiu metu Kremliaus režimas nepatirs staigaus ekonominio smūgio.

„Ir toliau Rusija gaus didžiules pajamas iš naftos ir dujų eksporto į įvairias pasaulio valstybes. Bet tai, kad užsivers rinka į Vakarus tikrai nebus lengvai pakeliamas smūgis ilgalaikėje perspektyvoje. Staiga tos sankcijos tikrai Rusijos nepaveiks“, – komentuoja L. Kojala.

Ekonomistai skaičiuoja, kad trumpuoju laikotarpiu Putino režimas sankcijų išvis nepajaus. O Kremlius ir toliau krausis milijardus iš energetinių išteklių – dujų ir naftos eksporto. Šiemet Rusija kas mėnesį iš energetinių išteklių eksporto savo biudžetą papildo apie 50 milijardų eurų, kai pernai ši suma kas mėnesį siekdavo apie 20 milijardų eurų. Mat dėl karo ir sankcijų grėsmės pakilus naftos ir dujų kainoms Rusija uždirbo papildomai kelias dešimtis milijardų eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rusijos pajamos iš eksporto bendrai yra rekordinės – jos siekia apie 50 milijardų eurų per mėnesį. Ir tikėtina, kad šiais metais jos gali siekti iki 60 procentų daugiau negu praėjusiais metais. Dujų pajamos didėja kartais, naftos ne taip ženkliai, bet gali būti, kad netgi visų laikų rekordines pajamas gaus Rusija šiais metais“, – sako „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Ir visgi ilguoju laikotarpiu –  Rusijos pajamos iš energetinių išteklių, tikėtina, gali sumenkti. Europos Sąjungos šalims atsisakant rusiškos naftos, sumažės ir eksporto apimtys, Rusijai teks daryti nuolaidas energetiniams ištekliams.

REKLAMA

„Jūrų keliais iš Rusijos į Europą keliauja maždaug du trečdaliai visos naftos. Rusijai praeitais metais teko apie 30 procentų visos naftos importo, kurią Europa perka iš užsienio šalių. Tai tas sprendimas yra ganėtinai griežtas“, – tikina ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

„Bloomberg“ ekspertai suskaičiavo, kad Rusija dėl naftos embargo praras vos 10 milijadų – dabar Europa Putino rėžimui kas mėnesį sumoka tris kartus daugiau. Europos Sąjungos lyderiai šeštuoju sankcijų paketu nuo tarptautinės tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT atjungė didžiausią Rusijos banką „Sberbank“. Sankcijos pritaikytos ir dešimtims rusų, prisidėjusių prie žudynių Bučoje ir Mariupolyje.

O Europos Sąjungai palaiminus rusiškos naftos embargą, Rusijos dujų milžinė „Gazprom“ sustabdė dujų tiekimą Nyderlandams, mat olandų energetikos bendrovė atsisakė atlikti mokėjimus rubliais. Tad Nyderlandai tapo dar viena šalimi, kuriai Rusija nutraukė dujų tiekimą. Gegužę Maskva dujas užsuko Suomijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų