• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepaisant Rusijos, energijos kainų ir klimato nelaimės, ES vis dar myli gamtines dujas, rašo politico.eu. Europos Sąjungai vis dar reikia, kad jos gyslomis tekėtų gamtinės dujos, nors ir žino, kad tai jai kenkia.

Nepaisant Rusijos, energijos kainų ir klimato nelaimės, ES vis dar myli gamtines dujas, rašo politico.eu. Europos Sąjungai vis dar reikia, kad jos gyslomis tekėtų gamtinės dujos, nors ir žino, kad tai jai kenkia.

REKLAMA

Dėl kainų šoko, skatinančio infliaciją visame bloke, dėl šio būtinumo ir toksiškumo derinio ES kyla klausimas: ką ji darys su kuru, kuris kaitina planetą ir palieka Europą pažeidžiamą dėl pasaulinių kainų kilimo ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino nusikaltimų?

Per trumpą laikotarpį dujos niekur nedings, o pramonė netgi mato ilgalaikį dujų vaidmenį tariamai žalioje žemyno ateityje.

Dujomis kūrenamos elektrinės išmeta maždaug trečdalį žemyno elektros sektoriaus anglies dvideginio – ne tiek, kiek anglis, tačiau, skirtingai nei anglies, dujų išmetimas beveik nemažėja. Tiesą sakant, visame bloke planuojama statyti daug naujų dujų gamyklų, kai bus sustabdytas kūrenimas anglimi.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra pagrindinis iššūkis, su kuriuo turime susidurti – kaip susitvarkyti su mažėjančiu dujų vaidmeniu pereinamuoju laikotarpiu“, – sakė ekspertų grupės „Bruegel“ mokslinė bendradarbė Simone Tagliapietra.

REKLAMA

Europos Komisija žada, kad gamtinių dujų naudojimas ilgainiui bus nutrauktas, tačiau kol kas dėl jų naudojimo blokas patiria žiaurius kainų svyravimus, kuriuos sukelia paklausos padidėjimas dėl pandemijos ekonomikos atsigavimo ir kurį dar labiau pablogina netikėtai mažas Rusijos dujų eksportas.

Analitikai tikisi, kad per ateinančius mėnesius kainos labai nepakils, tačiau tai nesukelia palengvėjimo žmonėms, įmonėms ir vyriausybėms, nukentėjusiems dėl didėjančių sąskaitų.

Vokietijos vartotojų sąskaitos išaugo daugiau nei 60 proc., Italijoje – daugiau nei 40 proc., o Lenkijoje – 54 proc. Vartotojų įkainiai yra griežtai reguliuojami, tačiau verslo įmonės jaučia aukštesnes kainas – viešbutis Veličkoje (Lenkija) teigia, kad už dujas moka tris kartus daugiau nei prieš metus. Viso žemyno vyriausybės skuba mažinti PVM tarifus, kad kainos būtų kontroliuojamos.

REKLAMA
REKLAMA

Viena JK komunalinių paslaugų vartotoja teigė, kad jos tiekėjas šąlantiems vartotojams patarė išbandyti šildančias imbiero savybes, tačiau vengti čili, nes jis gali priversti prakaituoti. Nors energija (kaip ir maistas) neįskaičiuojama į pagrindinę infliaciją, kurią centriniai bankai naudoja nustatydami palūkanų normas, elektros ir dujų kainų šuolis ekonomistams kelia nerimą dėl besikeičiančių kainų lūkesčių.

Tai taip pat parodo žemyno pažeidžiamumą Rusijai, kuri tiekia apie 40 procentų ES dujų. Rusija tvirtina, kad vykdo savo ilgalaikes sutartis su Europos klientais, tačiau Europos saugyklos yra istoriškai žemame lygyje, o dujų srautai Jamalo dujotiekiu, kuriuo dujos paprastai siunčiamos iš Sibiro į Vokietiją, trims savaitėms buvo nukreipti priešinga kryptimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europai nerimaujant dėl didėjančios Rusijos karinės grėsmės Ukrainoje (šios savaitės JAV ir Rusijos pareigūnų derybų tema), bijoma, kad V. Putinas riboja dujų srautą tam, kad užtikrintų, jog dujotiekio „Nord Stream 2“ projektas būtų patvirtintas dar šiais metais.

Žaliasis atsakas

Atsakymas į visa tai, pasak Franso Timmermanso, ES pareigūno, atsakingo už bloko žaliąjį kursą, yra paspartinti perėjimą nuo visokio iškastinio kuro didinant investicijas į atsinaujinančią energiją. Dėl dalykų, kurių ji negali elektrifikuoti, ES numato grakštų perėjimą, kai dujotiekiai lėtai prisipildo vandenilio, pagaminto naudojant švarią energiją.

REKLAMA

Tačiau tokia vizija sulaukia daug skepticizmo.

„Tai visiška apgaulė“, – sakė Julianas Popovas, buvęs Bulgarijos aplinkos ministras, dirbantis įvairiose žaliosios ir užsienio politikos ekspertų grupėse. Kadangi vandenilio perdavimas į gamtinių dujų tinklus yra labai neefektyvus, prireiks daug atsinaujinančios energijos, kad būtų galima pakeisti dujas, sakė jis.

„Mes kalbame ne apie kai kuriuos laboratorijų įrenginius ar bandymų projektus, o apie masinį energijos prieinamumą“, – teigė J. Popovas.

Gamtinių dujų pramonė mato ilgą dujų produktų ateitį Europoje. Planuojama, kad dujos būtų naudojamos vandeniliui gaminti remiantis dar neįrodyta anglies surinkimo technologija, kuri sulaiko ir uždaro teršalus giliai po žeme.

REKLAMA

„Iš esmės tai susiję su gamtinių dujų atjungimu arba atskyrimu nuo anglies, – sakė Tarptautinės naftos ir dujų gamintojų asociacijos strateginės komunikacijos ir žiniasklaidos vyresnysis vadovas Naregas Terzianas. – Esame įsitikinę, kad ilgalaikėje perspektyvoje gamtinės dujos atliks svarbų vaidmenį. Jos tiesiog nebus naudojamos taip, kaip mes naudojame jas šiandien.“

Daugelis pramonės šakų taip pat yra susietos su dujomis. Pavyzdžiui, keramikos gamintojai Italijoje teigia, kad prireiks metų, kol jie galės kūrenti savo krosnis žaliuoju vandeniliu, jei jis iš viso kada nors juos pasieks.

„Norime paskatinti kitą investicijų bangą į dekarbonizaciją, kad energijos perėjimas taptų realybe“, – sakė Armando Cafiero, keramikos asociacijos „Confindustria Ceramica“ generalinis direktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europos priklausomybė nuo dujų taip pat skatina politinį susiskaldymą. Didelės lobistinės pastangos paskatino Komisiją įtraukti gamtines dujas į ES tvarių investicijų apibrėžimą, argumentuojant, kad jei dujos padeda greičiau atsisakyti anglies, jos turėtų būti laikomos ekologiškomis.

„Būtina pripažinti“, kad „gamtinės dujos“ gali padėti ES pasiekti klimato kaitos tikslus, jei jos pakeis anglį ir kitą labiau aplinką teršiantį kurą, teigiama Europos Komisijos pasiūlyme, išsiųstame valstybėms narėms ir ekspertų patarėjams.

Pasak Dublino universiteto koledžo finansų profesoriaus Andreaso Hoepnerio, tai yra nesąmonė: „Nereikia skelbti dujų žaliomis, nes visiems aišku, kad moksliškai, jos nėra žalios. Turite, nes jums jų reikia. Bet nevadinkite jų žaliomis, kad netgi subsidijuotumėte jas [ir] galbūt naudotumėte jas daug, daug ilgiau, nei turėtumėte.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų