REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiemet smarkiai pakėlę verslo liudijimų įsigijimo kainą, valdžios atstovai galų gale susiprotėjo padarę klaidą ir ėmė ją taisyti. Savivaldybės viena po kitos priima sprendimus sumažinti šį mokestį. Tiesa, tik laikinai – metams. Nes neribotam laikui Lietuvoje mažinamos tik socialinės išmokos.

REKLAMA
REKLAMA

Pelnotik trupiniai

Kaunietė Erika Didžiulienė – gatvės prekybininkė, ji dirba turėdama verslo liudijimą. Moterį pradžiugino žinia, kad Kaune kitąmet bus sumažintas mokestis už verslo liudijimą. Tai leis kiek atsipūsti, bet ne atsistoti ant kojų.

REKLAMA

„Gal ir man pelno liks, – viliasi ji. – Nes šie metai prekybininkams – tragiški. Ir verslo liudijimai brango, ir pirkėjų nedaug. Žmonės pinigų neturi. Užtat mokesčiai valstybei – kosminiai. Vos galą su galu suduri.“

Siuvėja Monika irgi pajuto mokesčių valstybei naštą. „Verslo liudijimas kainavo per tūkstantį litų, mokesčiai „Sodrai“ – apie 200 litų per mėnesį, o klientų – vos vienas kitas, – atsiduso ji. – Taupo žmonės duonai – ne nauji drabužiai galvoj. Spjaudžiausi, kam išvis verslo liudijimą pirkau – reikėjo „pogrindyje“ darbuotis. Bet jei kitąmet sumažins verslo liudijimo kainą – reikės vėl pirkti. Baisu rizikuoti. Išvis galėtų jokio mokesčio neimti, leisti smulkiajam verslui atsigauti. Didžiuosius visaip remia, o maži – pamirštami.“

REKLAMA
REKLAMA

Valdžia atsikvošėjo

Mokestį už verslo liudijimus jau sumažino Panevėžio miesto taryba, Klaipėda, Kauno rajonas, artimiausiu metu tą patį ketina daryti ir Kauno miestas.

Panevėžyje net 70 veiklos rūšių (iš 98) nustatytas minimalus metinis mokestis – 120 litų. Pelningesnio verslo (prekybos, statybos, remonto darbų ir kt.) atstovai mokės po 480 litų per metus. Šiemet panevėžiečiai, kaip ir kiti Lietuvos smulkieji verslininkai, už verslo liudijimą privalėjo pakloti fiksuotą kainą – 1440 litų.

Verslo liudijimų kainą iki minimumo sumažinusi Klaipėdos valdžia tikisi suaktyvinti smulkųjį verslą, sumažinti bedarbių skaičių. Tiesa, už minimalią – 120 litų – kainą verslo liudijimai bus išduodami tik nepopuliariausioms veiklos sritims. Kiti mokės daugiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusį penktadienį mokesčių sumažinimui pritarė ir Kauno rajono savivaldybės taryba. Anot Ekonomikos skyriaus vedėjo Artūro Pupalės, negautas pajamas savivaldybė dengs iš savo biudžeto, bet minuso neturėtų būti. „Tikimės, kad dešimteriopai sumažinus mokestį už verslo liudijimus smulkieji išlįs iš šešėlio, imsis veiklos bedarbiai, todėl nereikės tiek daug pinigų išmokoms ir socialinėms pašalpoms, mokiniams maitinti, taigi savivaldybė tik išloš“, – prognozavo jis.

Verslo žlugdymas

Verslo liudijimų kainos sumažinimas – mažytis valstybės žingsnis gelbstint skęstantį smulkųjį ir vidutinį verslą. Daug kalbanti apie skatinimą valstybė verslininkus tik smaugia senais ir naujais mokesčiais.

REKLAMA

* Smulkieji verslininkai apskaičiavo, kad mokesčiams kiekvieną mėnesį sumoka net apie 43 proc. savo apyvartos (ne pelno).

* Gyventojų pajamų mokestį verslininkams tenka mokėti, net ir neturint jokių pajamų.

* Dar pavasarį Seimo buvo prašyta ribą, nuo kurios ekonominę veiklą vykdantys asmenys privalo mokėti PVM, padidinti nuo 100 iki 200 tūkst. litų. Siūlymas atmestas.

* Nuo 2009–ųjų smulkieji ir vidutiniai verslininkai privalėjo draustis pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims ir įmokas mokėti nepriklausomai nuo to, turi jie pajamų ar ne, veikė įmonė ar buvo uždaryta. Šiemet birželį Seimas leido verslininkams patiems rinktis, draustis pensijai ar ne. Tačiau šią pasirinkimo teisės malonę politikai gyventojams suteikė tik iki 2012 metų.

REKLAMA

* Dar pernai buvo žadėta leisti steigti 2mikroįmones“ vos su 1 tūkst. litų įstatiniu kapitalu. Pažadas neįvykdytas, įmonės steigimui tebereikia 10 tūkst. litų.

* Maža to, kad nuo šių metų pradžios smulkieji verslininkai neteko beveik visų PVM lengvatų, pats PVM pakilo nuo 19 iki 21 proc.

Žingsnis geras, bet pavėluotas

Arturas Mackevičius – Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos pirmininkas:

Gerai, kad savivaldybės pagaliau ėmė lengvinti smulkiųjų verslininkų naštą. Nes tokiomis kainomis, kokios buvo nustatytos šiemet, verslo liudijimai neįperkami. Kai daugiau žmonių užsiims verslu, mažiau reikės išleisti pinigų kompensacijoms, išmokoms, pašalpoms. Be to, mokama už metinį verslo liudijimą, vadinasi, valstybė gaus beprocentę paskolą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Krizės laikotarpiu kelti mokesčius, kaip buvo padaryta šiemet, – didelė klaida. Daug verslininkų bankrutavo, kiti pasitraukė į šešėlį. Valstybė tik pralošė. Dabar jau taiso klaidas. Bet ne laikinai reikėtų tuos įkainius sumažinti, o ilgesniam laikui. Kol atsigaus verslas.

Bet tai tik pradžia. Reikalausime, kad ir mokesčius „Sodrai“ mažintų, minimalios algos kol kas nedidintų, mašinų mokesčių neįvestų ir t. t. Nes tai verslą žlugdo.

Manau, didžiausia bėda ta, kad mūsų valstybėje smulkusis ir vidutinis verslas visada buvo podukros vietoje. Ir dešinieji, ir kairieji globoja tik stambųjį verslą, o smulkieji pamirštami. Mokesčių sistema Lietuvoje iki šiol buvo tokia, kad tik stambusis kapitalas geriau gyventų. Neteisinga tokia politika.

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

Taip pat skaitykite: Turgaus prekeiviai: ar pažabos kontrabandą kasos aparatai?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų