• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepaisant madingų natūralizmo principais grįstų rekomendacijų auginti vaiką apskritai be čiulptuko, daugybė mamų skėsteli rankomis: čiulptukas – tikras išsigelbėjimas! Kokį rinktis? Kada jį siūlyti mažyliui? Kaip laikyti?

REKLAMA
REKLAMA

Kam reikalingas čiulptukas

Ką tik gimęs kūdikis dar beveik nieko nemoka. Jo ryšys su pasauliu palaikomas per įgimtus refleksus. O vienas svarbiausių refleksų pirmaisiais gyvenimo mėnesiais – tai čiulpimas. Naujagimiui čiulpimas – tai ne tik smagus užsiėmimas, o gilios prasmės kupinas aktas. Ir krūties žindimas anaiptol nepatenkina viso kūdikio poreikio čiulpti. Štai čia ir atskuba į pagalbą čiulptukas. Be to, neramių kūdikių tėvai žino, kad kartais tai yra ne tik patogus, bet ir vienintelis būdas nuraminti įsiverkusį kūdikį. Daugeliui naujagimių tereikia gauti čiulptuką – ir namuose kuriam laikui įsivyrauja ramybė, mažylis užmiega.

REKLAMA

Tiesa, svarbu atsiminti, kad čiulptukas neturėtų tapti vienintele ir nuolatine kūdikio nuraminimo priemone. Jei kūdikis neramus – turėtumėte ieškoti priežasties, kodėl jis dažnai verkia. Ir neduokite vaikui čiulptuko iš įpročio – jei mažylis ramus ir be jo, verčiau nesiūlykite.

Kada čiulptukų geriau nenaudoti?

• Pirmosiomis savaitėmis po gimimo, jei maitinate krūtimi

Kai naujagimis dar tik mokosi žįsti krūtį, jo burnytėje neturėtų būti nieko išskyrus mamos spenelį. Naujagimis turi išmokti žįsti taip, kad gautų kuo daugiau pieno. Čiulptukas čiulpiamas kitaip nei mamos krūtis. Kai kurie naujagimiai (tiesa, ne visi) pradeda painiotis jei po krūties gauna čiulpti ir čiulptuką. Čiulptuko pagrindas siauras, tam, kad ją apžiotų, kūdikiui nereikia plačiai išsižioti. Išmokęs taip čiulpti čiulptuką vėliau mažylis krūtį apžios netaisyklingai, lūpomis temps tik spenelį, kuriame atsiras įtrūkimų, mamai skaudės ir taip natūralaus maitinimo ciklas bus sutrikdytas.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl jaunoms mamoms patariama: nesinaudokite čiulptukais kol mažylis neišmoks žįsti krūties ir nenusistovės sklandi pieno gamyba jūsų krūtyse. Jei speneliai skausmingi, o naujagimis sotus, bet vis tiek neramus – leiskite kūdikiui pačiulpti jūsų pirštą. Taip išlaikysite mažyliui tokį svarbų mamos prisilietimo jausmą, be to, pirštas šiek tiek labiau tinka krūties žindimo imitavimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

• Kaip pakaitalo maitinimui

Čiulptukas reikalingas tam, kad patenkintų mažylio poreikį čiulpti, o ne pakeistų maitinimą arba padėtų jį atidėti vėlesniam laikui.

Kas geriau – čiulptukas ar paties kūdikio pirštas?

Kai tik mažylis su dalinai nepatenkintu čiulpimo refleksu suvoks, kad į burnytę galima kištis pirštą ar netgi visą kumštuką, jis mielai tai darys – ir maži pirščiukai nuolat mirks seilėse. O tada kils klausimas: kas vis dėlto geriau, čiulptukas ar pirštas?

REKLAMA

Jei tik galite daryti įtakos kūdikio pasirinkimui – pamėginkite jam įsiūlyti čiulptuką. Visų pirma, čiulptukas – tai išorinio pasaulio objektas, kurį vėliau galima pakeisti kokiu nors kitu daiktu. Jei mažylis čiulpia pirštą, jis visiškai užsisklendžia savyje, ir tada jau jokie išorės daiktai nepadės jam šio įpročio atsikratyti. Juolab kad rasti pakaitalą pirštui kur kas sunkiau – juk mažylis įpranta naudotis tuo, kas visada yra pasiekiama.

REKLAMA

Jei kūdikis čiulpia pirštą ir visiškai nenori imti čiulptuko – pamėginkite dažniau jį pamaitinti krūtimi, o kiekvieno maitinimo laiką šiek tiek pailginti, kad jo čiulpimo refleksas būtų patenkintas maksimaliai.

Čiulptukas – ne toks jau menkniekis

Pagrindinis pavojus, slypintis šiame vaikiškame niekutyje – tai, kad ilgai čiulpiant čiulptuką atsiranda pakitimų burnos ertmėje. Išdygus pirmiesiems dantukams čiulptukas gali išprovokuoti netinkamo sąkandžio formavimąsi, neretai tampa ir dikcijos defektų priežastimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojai taip pat įspėja tėvus, kad gudrybė pamirkant čiulptuko galą į sultis, medų ar cukrų siekiant greičiau nuraminti mažylį – itin pavojinga, nes taip ima vystytis kūdikio priklausomybė nuo tam tikro skonio, tai gerokai apsunkina atpratinimo nuo čiulptuko procesą bei skatina ėduonies atsiradimą ką tik išdygusiuose dantukuose.

REKLAMA

Kaip išsirinkti ir naudoti čiulptuką?

Pirkdami čiulptuką tėvai turėtų pasidomėti, kokių jų apskritai būna, ir tada nuspręsti, kokio reikia jų vaikui. Atkreipkite dėmesį ne tik į čiulptuko formą, bet ir į tai, iš kokios medžiagos pagamintas, kokio dydžio (ar skirtas kūdikiui iki 6 mėn., ar vyresniam?) bei kokybę.

Pageidautina kad čiulpukas visas būtų pagamintas iš gumos ar silikono – taip nenusimaus jo viršutinė dalis ir mažyliui nekils pavojus užspringti. Jei čiulptukas pagamintas iš plastikinio pagrindo ir užmaunamos silikoninės ar guminės dalies, patikrinkite, ar ji tvirtai laikosi ant pagrindo, ar vaikas negali jos numauti, nutraukti.

REKLAMA

Čiulptuko diskelis, priglundantis prie kūdikio lūpų ir skruostų, turėtų būti su skylutėmis – kad vaikas su čiulptuku burnytėje galėtų lengvai kvėpuoti.

Silikoną dezinfekuoti lengva, taigi iš jo pagaminti čiulptukai laikomi saugesniais. Be to, silikonas – tai pakankamai tvirta medžiaga, tad tokie čiulptukai galioja ilgiau nei guminiai. Be to, guma dažniau sukelia kontaktinį dermatitą ant skruostų ir lūpų, prie jos greičiau prilimpa nešvarumai. Tačiau kai mažyliui kalasi dantukai, silikoninį čiulptuką rekomenduojama kuriam laikui pakeisti guminiu – kad dantukai nesideformuotų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Odontologai rekomenduoja rinktis anatominės formos čiulptukus suapvalintu, įstrižai nupjautu galiuku. Toks čiulptukas negadina sąkandžio, geriau prisitaiko prie burnos ertmės. Beje, jei kūdikis tokį čiulptuką paims į burnytę aukštyn kojom – taip pat nieko baisaus, taip čiulpiant sąkandis taip pat nedeformuojamas.

Čiulptuko naudojimo atmintinė

• Prieš pirmą kartą paduodami vaikui naują čiulptuką jį keletą minučių pavirinkite vandenyje.

REKLAMA

• Prieš kiekvieną naudojimą čiulptuką kruopščiai išplaukite ir dezinfekuokite.

• Kas keletą dienų atidžiau apžiūrėkite čiulptuką. Jei atsirado bent menkiausių pažeidimų – iškarto jį išmeskite, pakeiskite nauju.

• Neriškite prie čiulptuko gumos. Norėdami čiulptuką prisegti prie kūdikio rūbelių, darykite tai specialiomis plastikinėmis grandinėlėmis.

REKLAMA

• Čiulptuko nerekomenduojama ilgesnį laiką palikti tiesioginiuose saulės spinduliuose arba greta šilumos šaltinio.

• Jei kūdikiui čiulptukas patiko – būtinai įsigykite ir tokios pat formos atsarginį. Taip išvengsite ašarų jei pirmasis čiulptukas kartais pasimestų.

• Iš natūralaus latekso pagaminti čiulptukai galioja kiek ilgiau, tačiau jų galiojimo laikas vis dėlto ribotas. Latekso čiulptukai paprastai skirti naudoti 4-6 savaites.

REKLAMA
REKLAMA

Kada atjunkyti nuo čiulptuko?

Viskas priklauso nuo to, kiek vaikas prie čiulptuko pripratęs. Čiulpimo refleksas pradeda silpti kūdikiui sulaukus pusės metų. Mažylis susipažįsta su kitokiomis emocijomis. Tada – pats laikas pasiūlyti jam naujų, įdomių ir naudingų pramogų, o ne užčiaupti burną čiulptuku. Tam, kad atjunkytumėte, apsišarvuokite kantrybe, išsirinkite ramiausią, stabiliausią gyvenimo periodą – ne tada, kai pradedate remontą ar išsiruošiate į atostogas.

Jei net ir sulaukęs 2-3 metų mažylis vis dar nepaleidžia iš burnos čiulptuko arba čiulpia pirštą, nenurašykite tai tik įpročiui, verčiau pasikonsultuokite su specialistais, kurie patars, kaip geriau atpratinti nuo čiulptuko jūsų atveju, galbūt nusiųs pasikonsultuoti pas psichologą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų