• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš Kalėdas žmones tiesiog užvaldo pirkimo manija. Jie pasiryžę valandų valandas vaikščioti po prekybos centrus, lūkuriuoti ilgiausiose eilėse prie kasų, kad namo partemptų krepšį dažnai visai nereikalingų pirkinių. Pirkimas tampa neatsiejamu kalėdinio periodo atributu, visuotine isterija. Norėdami atsispirti jai, išradingi piliečiai sugalvojo judėjimą, kuris angliškai vadinasi ”Buy nothing Christmas“.

REKLAMA
REKLAMA

Pažodžiui išversta reiškia :“Nieko nepirk Kalėdoms“.

Pradėjo kanadiečiai

Šis judėjimas gimė 2001 metais tarp Kanados menonitų kaip bandymas pasipriešinti Kalėdų komercializacijai ir pasakyti griežtą “ne“ perdėtam Šiaurės Amerikos viduriniosios klasės vartotojiškam požiūriui. Pradininkų nuomone, pirkimo šurmulyje pamirštama pati Kalėdų esmė. Judėjimo šalininkai ragina kalėdiniu periodu vienas kitam daugiau skirti ne pinigų, bet laiko ir dėmesio.

REKLAMA

“Buy nothing Christmas“ – tai savotiškas tarptautinės antivartotojų dienos – “Buy nothing day” (“Nieko nepirk”) pratęsimas. Ši diena visame pasaulyje pažymima paskutinį lapkričio penktadienį įvairiomis akcijomis, kuriomis stengiamasi atkalbėti žmones nuo pirkinių. Jos iniciatorius - kanadietis Tedas Deivas, dirbęs reklamos versle, pradėjo šios dienos minėjimą 1992 metais. Po dešimtmečio jame dalyvavo jau 60 šalių.

REKLAMA
REKLAMA

Didžiojoje Britanijoje tą lapkričio penktadienį didžiuosiuose prekybos centruose galima sutikti zombiais persirengusius judėjimo aktyvistus, kurie savo laikysena nori parodyti, ką su mumis daro perdėm didelis vartojimas.

Dar viena tradicinė akcija – jaunuolių vaikščiojimas po parduotuves su radijo aparatais, transliuojančiais laidas, nukreiptas prieš pirkimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JAV viena grupelė sumanė dar išradingiau atšvęsti šią dieną. Parduotuvėse, kur galima grąžinti nepatikusią prekę, kiekvienas nusipirkdavo šimtą tos pačios rūšies prekių ir paskui jas grąžindavo ir vėl pirkdavo naujas. Pardavėjai, išauklėti pagal devizą “Klientas visada teisus”, negalėjo nieko padaryti su tokiais “aistringais“ pirkėjais, tik priimti prekes atgal... O jaunuoliai puikiai pademonstravo besaikio pirkimo absurdiškumą.

REKLAMA

Didžiojoje Britanijoje pagrindinis šios dienos devizas – “Pirk mažiau – gyvenk ilgiau“. O tiems, kurie nežino, ką veikti ir kuo pakeisti pasivaikščiojimą po parduotuves, speciali internetinė svetainė siūlo net 101 būdą, kaip galima išnaudoti šį laiką, pradedant nuo šuns pavedžiojimo parke iki prancūzų kalbos studijų.

Roterdame (Olandijoje) baltais gydytojų chalatais apsirengę vaikinai pagrindinėje prekybos gatvėje dviračiais vežiojo “ pirkimo priklausomybe“ sergančius ligonius, dejuojančius, kad jie labai blogai jaučiasi ir vietoj vaistų būtinai turi dar ką nors nusipirkti...

REKLAMA

Keisti Kalėdų Seneliai

Ko mes tikimės iš Kalėdų Senelio? Na, žinoma, pirmiausiai – dovanų! Tad “Buy Nothing Christmas“ aktyvistai į savo veiklą įtraukė ir Kalėdų Senelius. Vieno JAV miestelio prekybos centre pirkėjams parduotuvėje buvo dovanojamos įvairios prekės. Kalėdų Senelis nuo lentynos imdavo pirmą pasitaikiusį daiktą – virdulį, mikserį ar rankšluostį – ir įteikdavo pirkėjui. Džiaugsmas pirkėjų veiduose dingdavo tik tada, kai pasirodydavo, kad už tokias dovanas kasoje tenka susimokėti...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nejaugi Kalėdų proga nereikia dovanų? “Buy nothing Christamas“ akcijos dalyviai mano, kad reikia. Bet dovana neturi būti prievolė. Ir geriausia dovana – kas nors savo darbo kūrinėlis. O galbūt eilėraštis ar daina...

2002 metais Birmingeme (Didžioji Britanija) parduotuvių gatvėje buvo galima pamatyti Kalėdų Senelių laidotuvių procesiją, nešančią plakatus: “Skolos – Kalėdų palikimas“, “Linkime Jums gerų Kalėdų ir Naujųjų metų be skatiko kišenėje“, “Už pinigus galite nusipirkti meilę“. Tokia procesija pirkėjus tikrai vertė susimąstyti.

REKLAMA

Japonijoje Kalėdų Seneliai taip pat prisidėjo prie šios akcijos. Prie didžiausio Kioto prekybos centro jie ne dalino dovanas, o penkias valandas atsisėdę meditavo...

Ar Lietuvą pasieks šis judėjimas – neaišku. Mūsų žiniasklaida jau rodo pirmus tokių akcijų poreikio ženklus. Juk ne veltui “Dviračio žynių“ Zita iš Mažeikių bėgo pas psichoterapeutą ir maldavo “užkoduoti nuo pirkimo“. Gal mums visiems reiktų pasekti jos pavyzdžiu?

Jolita Kraniauskaitė

“Klaipėda” (http://www.klaipeda.daily.lt)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų