REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Taupyti pinigus ir mokytis praktinio vairavimo įgūdžių iš savo artimųjų, ar samdytis instruktorių ir semtis vairavimo praktikos iš jo?

REKLAMA
REKLAMA

Įsigaliojus tvarkai, leidžiančiai vairavimo įgūdžių mokytis iš šeimos narių, su tokia dilema susiduria dažnas būsimasis vairuotojas.

REKLAMA

Mokytis gali ir septyniolikmečiai

Nuo praėjusiųjų metų rugsėjo 1-osios, įsigaliojus naujai šeimos narių mokymo tvarkai, mokytis praktinio vairavimo įgūdžių prižiūrint šeimos nariui galima sulaukus 17 metų, kai mokinys yra išlaikęs teorijos egzaminą valstybės įmonėje „Regitra“.

Tokio amžiaus būsimasis vairuotojas turėtų nepamiršti, kad teorijos egzaminas galioja tik metus, o B kategorijos praktikos egzaminą galima laikyti tik sulaukus 18-os.

REKLAMA
REKLAMA

Iki 2010-ųjų rugsėjo 1-osios mokytis vairuoti su šeimos nariu buvo galima tik tada, kai mokinys (šeimos narys) jau būdavo perkrimtęs mokymo kursą ir turėdavo vairavimo mokyklos išduotą kursų baigimo liudijimą – pilnametystės nesulaukę būsimieji vairuotojai dėl šių apribojimų tokia galimybe pasinaudoti paprasčiausiai negalėdavo.

Praktinio vairavimo su šeimos nariais Lietuvoje galima mokytis nuo 2007-ųjų sausio 1-osios, kai susisiekimo ministras 2006 m. gruodžio 29 d. įsakymu patvirtino Šeimos narių, siekiančių įgyti teisę vairuoti B1 ir B kategorijų kelių transporto priemones, mokymo vairuoti keliuose tvarkos aprašą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šeimos narių pamokos populiarėja

Ar daug būsimųjų vairuotojų renkasi šeimos narių pamokas? Valstybės įmonės „Regitra“ viešųjų ryšių specialistės Laimutės Užupės duomenimis, Lietuvoje mokymusi vairuoti su šeimos nariu domimasi vis labiau. Valstybinės kelių transporto inspekcijos Saugaus eismo skyriaus vedėjo Viktoro Lapino nuomone, pernai įsigalioję pakeitimai skatina pasinaudoti šia galimybe didžiąją dalį būsimųjų vairuotojų.

„Iki praėjusiųjų metų rugsėjo 1-osios galiojusi tvarka B kategorijos transporto priemonių vairavimo įgūdžius su šeimos nariu leisdavo tobulinti tik sulaukus pilnametystės, kai mokiniams rūpėdavo kuo greičiau išlaikyti egzaminus „Regitroje“, – svarstė V.Lapinas. – Be to, dažnas aštuoniolikmetis išvykdavo studijuoti toliau nuo šeimos narių ir jų pamokomis pasinaudoti negalėdavo“.

REKLAMA

Dabartinė tvarka, V.Lapino manymu, suteikia galimybę tobulinti savo vairavimo įgūdžius su šeimos nariu niekur neskubant. Jaunuolis, siekiantis įgyti teisę vairuoti B kategorijos motorines transporto priemones, vos sulaukęs 17–os gali kreiptis į vairavimo mokyklą, maždaug per du mėnesius užbaigti mokymo kursus ir, išlaikęs teorijos egzaminą, tobulinti vairavimo įgūdžius su šeimos nariu. Beveik po 10 mėnesių praktikos toks jaunuolis peržengs pilnametystės slenkstį ir galės laikyti praktinį egzaminą „Regitroje“.

Reikalingas penkerių metų stažas

Kaip privalo parengti automobilį šeimos narį mokyti panoręs vairuotojas? Pasak V.Lapino, transporto priemonė pirmiausia turi būti techniškai tvarkinga. Draudžiama mokymui naudoti tokias transporto priemones (B kategorijos ir B1 kategorijos su kėbulu (kabina), kuriose stovėjimo stabdžio valdymo svirtis įrengta ne tarp vairuotojo ir keleivio sėdynių. Transporto priemonės priekis ir galas turi būti paženklintas skiriamaisiais ženklais „M“ – kaip to reikalauja Kelių eismo taisyklės.

REKLAMA

„Su automobiliais, kuriuose stovėjimo stabdžio valdymo svirtis įrengta vairavimo instruktoriui neprieinamoje vietoje, šeimos nariai mokyti būsimuosius vairuotojus neturės galimybės“, – teigė V.Lapinas.

Mokyti būsimąjį vairuotoją praktinio vairavimo gali tik šeimos vairavimo instruktorius, turintis teisę vairuoti B kategorijos transporto priemonę ir ne mažesnį kaip 5 metų B kategorijos transporto priemonės vairavimo stažą.

Instruktoriaus automobilyje – saugiau

Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos skyriaus viršininko Dainiaus Šalomsko nuomone, būsimiesiems vairuotojams saugiau praktinio vairavimo įgūdžių semtis iš savo srities profesionalų – vairavimo instruktorių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Instruktoriaus automobilyje yra kur kas saugiau – ten įrengti papildomi pedalai, papildomi veidrodėliai, – „Respublikai“ teigė D.Šalomskas. – O būsimąjį vairuotoją mokantis šeimos narys tegali pasikliauti tuo, kad suspės laiku sugriebti už vairo ar rankinio stabdžio svirties. Manau, tą darbą turėtų atlikti savo srities profesionalai“.

Šeimos nariai, D.Šalomsko manymu, būsimiesiems vairuotojams daugiau padėtų gludindami jų vairavimo pagrindus nuošaliose aikštelėse: mokydami važiuoti atbulomis, pradėti važiuoti įkalnėje, statyti automobilį.

REKLAMA

Valstybės įmonės „Regitra“ viešųjų ryšių specialistės L.Užupės duomenimis, Europos Sąjungos šalių sukaupta patirtis rodo, kad, vairuojant su palydovu, avarijų padaroma nedaug. Pasak L.Užupės, grynasis tokios praktikos poveikis yra teigiamas, nes sumažėja avarijų, kurias padaro vairuotojai, neseniai gavę vairuotojo pažymėjimą.

Informacija

Mokyti gali šie šeimos nariai – sutuoktiniai arba vienas iš tėvų, arba vyras ir moteris, įregistravę savo partnerystę įstatymų nustatyta tvarka, jų vaikai ir įvaikiai, broliai, seserys. Globėjų (rūpintojų) šeimų nariais laikomi vaikai, kuriems pagal Lietuvos Respublikos įstatymus nustatyta globa ar rūpyba.

REKLAMA

Šeimos vairavimo instruktorius privalo turėti ir tikrinantiems pareigūnams pareikalavus pateikti vairuotojo pažymėjimą, mokymui naudojamos(-ų) transporto priemonės(-ių) registracijos, privalomosios techninės apžiūros, draudimo dokumentus ir dokumentus (santuokos liudijimą, gimimo liudijimą, partnerystės sutartį), pagal kuriuos galima nustatyti, kad šeimos vairavimo instruktorius ir mokinys yra šeimos nariai.

Mokinys privalo turėti ir tikrinantiems pareigūnams pareikalavus pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, VĮ „Regitra“ pažymą apie išlaikytą teorijos egzaminą ir galiojančią vairuotojo sveikatos tikrinimo medicininę pažymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per parą mokinį praktinio vairavimo rekomenduojama mokyti ne daugiau kaip 3 valandas.

Už Kelių eismo taisyklių ir šeimos narių mokymo reikalavimų laikymąsi mokymo metu atsako šeimos vairavimo instruktorius.

Kuo labiausiai pasitikėjote mokydamiesi vairuoti – instruktoriaus ar šeimos narių pamokomis?

Kristina, 18 m. moksleivė: Vairuoti mokė ir mama su tėčiu, ir instruktoriai. Vairavimo mokykloje turėjau galimybę važiuoti su keliais instruktoriais ir įgijau pasitikėjimo savimi kelyje. Manau, kad instruktoriai labiau parengia egzaminui, o artimieji – kasdieniam važiavimui. Laikant egzaminą reikalaujama ir tokių dalykų, kurie kasdienėse kelionėse nėra labai akcentuojami. Kasdienybėje vairuotojai juk ne visada važiuoja pusės metro atstumu nuo bortelio, elgiasi pagal situaciją.

REKLAMA

Greta, 19 m. moksleivė: Teises laikiau, kai jau buvo galima mokytis vairuoti ir su šeimos nariu, bet manau, kad geriausia rinktis instruktorių pamokas. Jie – profesio–nalai, dirbantys ir išmanantys savo darbą. Šeimos narys gali ir kantrybės netekti, ir užrėkti, tada supyksti ir nevažiuoji visai. Todėl mokytis vairuoti visada yra geriau su svetimu žmogumi. Mane geriausiai vairuoti išmokė kaimynas. Šeimos narys irgi gali gerai išmokyti, jei mokinys bus kantrus. Aš, pavyzdžiui, nesu kantri.

Vaidotas, 25 m. biochemikas: Vairavimo pagrindų išmokė tėtis, o po to jau su instruktoriumi važinėjau. Šiaip labiau pasitikėdavau tėčiu. Tai, kad dabar mokyti vairuoti gali šeimos nariai, vertinu teigiamai. Tačiau iš pradžių galbūt derėtų pasisemti žinių iš instruktoriaus, nes tėvai, vairuoti išmokę seniau, neretai daro klaidų, kurios gali pakišti koją laikant egzaminą. Instruktorius visada išmokys tvarkingiau vairuoti. Juk jei tėvas mėgsta būti kelių ereliu, tai jis ir sūnų to išmokys.

REKLAMA

Tautvydas, 20 m. studentas: Pasinaudojau galimybe mokytis praktinio vairavimo su šeimos nariu: prieš eidamas į „Regitrą“ praktinio vairavimo mokiausi ir iš instruktoriaus, ir iš tėčio. Egzaminą išlaikiau iš pirmo karto. Manau, kad yra gerai, jog mokyti vairuoti gali ir šeimos narys, nes praktika yra praktika – kuo daugiau važiuoji, tuo geriau išmoksti vairuoti. Aišku, instruktorius geriau išmoko, pasako visas klaidas, o seniai teises laikęs šeimos narys kai kurių naujovių gali ir nežinoti.

Sidas AKSOMAITIS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų