REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Smarkiai išaugusios dujų kainos parklupdė tikrą titaną – veiklą stabdo didžiausia Lietuvos trąšų gamintoja „Achema“. Vis neramiai jaučiasi ir kitos įmonės, kurių kišenes tuština ir rekordinės elektros kainos.

Smarkiai išaugusios dujų kainos parklupdė tikrą titaną – veiklą stabdo didžiausia Lietuvos trąšų gamintoja „Achema“. Vis neramiai jaučiasi ir kitos įmonės, kurių kišenes tuština ir rekordinės elektros kainos.

REKLAMA

Ekonomistas Marius Dubnikovas išlieka optimistiškas ir sako, kad vyksta sparčios permainos, kurios kitąmet jau leis atsikvėpti lengviau. Tačiau Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius mano kitaip ir prognozuoja, kad šią žiemą situacija bus blogiausia iki šiol.

Pokalbis su M. Dubnikovu ir V. Janulevičiumi – naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“.

Pone Mariau, jūs atstovaujate ir Lietuvos verslo konfederaciją. Ar kito tipo įmonės, ne gamintojai, svarsto taupyti elektrą kitais būdais, bando ieškoti variantų, kaip mažinti sąskaitas?

REKLAMA
REKLAMA

M. Dubnikovas: Paslaugų sektoriuje tai irgi yra aktualus klausimas, nes elektra ir dujos yra naudojamos be išimties. Vėlgi, prisiminkime nukentėjusį sektorių – viešbučiai, maitinimas ir kiti, kurie iš vienos krizės keliauja į sekančią krizę. Didelės jų sąnaudos yra iš energetikos, tai jie tikrai bando kažką daryti – peržiūrėti veiklos valandas, bandyti daugiau dirbti ten, kur yra didesnės pajamos ir panašiai.

REKLAMA

Esame 2-3 metų laikotarpyje, kai vyksta labai dideli pokyčiai. Ir iš tiesų, jie vyksta gera linkme. Vienas dalykas – buvo pandemija, išmokome dirbti iš namų. <...> Ką tai reiškia? Sumažėjusius kaštus. Vien reikalingas ofiso plotas sumažėjo. Tai vienas virsmas. Kitas virsmas – daugelis išmokome naudotis informacinėmis sistemomis, ko anksčiau bijodavome, nenorėjome, gal buvo nepatogu. Dabar sunku iš jų ištraukti, kad žmonės ateitų į ofisą.

Dabar apie energetikos sritį. Europos Sąjungoje buvo daug kalbama apie žaliąjį kursą, kaip mes transformuosimės, vizijos iki 2030 metų. Dabar viskas vyksta per pusmetį. Viskas keičiasi čia ir dabar. Yra siekiama būti autonomiškais, siekiame optimizuoti elektros energijos ir dujų suvartojimą, ir tas įvyks. Iš šios krizės mes išeisime labai sustiprėję.

REKLAMA
REKLAMA

Išeisime sustiprėję, bet tai nebus dabar ir nebus šią žiemą?

M. Dubnikovas: Šią žiemą galbūt nebus, bet norisi tikėti, kad jau kitą žiemą tokioje panašioje situacijoje mes jau nebūsime dėl labai paprastos priežasties. Mes kalbame apie Europos Sąjungą, kuri iš esmės yra turtingas regionas. Ir čia nėra pinigų klausimas. Čia yra laiko klausimas, per kiek mes galime padaryti visus šiuos darbus. Manau, kad šitoje situacijoje, kur yra spaudimas verslui, spaudimas visuomenei, spaudimas valdžiai – visi jaučia įtampą už nugaros – tie pokyčiai įvyks labai greitai.

Aš esu šiek tiek labiau optimistiškas ir dėl šios žiemos. Gali būti, kad mes kažkiek esame tokioje fazėje, kur blogiausia situacija jau yra daugiau ar mažiau pasiekta. Kelios priežastys – mažės temperatūra ir elektros jungtys galės veikti efektyviau. Antras dalykas – „Achemos“ pavyzdys. „Achemos“ sustojimas reiškia, kad Lietuva vartoja dvigubai mažiau dujų nei vartojo prieš jos veikimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be abejo, tai yra problema pačiai kompanijai, bet ji save apsaugos, tai yra problema darbuotojams, kurie išeina į prastovas, problema regionui, kuris gaus mažiau mokesčių. Bet dujų suvartojimo atžvilgiu Lietuva tampa pusę dujų vartojantis vienetas, potencialiai vartos dar mažiau nei pusę, nes ir gyventojai optimizuosis. Tokie procesai vyksta ir kitose šalyse.

Čia yra susisiekiantys indai. Elektros kaina turėtų mažėti dėl šilumos, dėl vartojimo optimizavimo. Tai turės kažkiek įtakos ir dujų kainai. Reikia nepamiršti ir anglių, nes anglys yra lengvai transportuojamas daiktas ir šiuo metu kainuoja virš 400 dolerių už toną. Tai rodo, kad Europa siurbia anglis, perka jas iš pagrindinių partnerių ir saugyklos užsipildo. Gali būti, kad kai artėsime prie šaltojo sezono, mes turėsime šiek tiek atpigusią elektrą, turėsime spaudimą dujoms pigti taip pat, turėsime alternatyvą anglį.

REKLAMA

Kai visos šitos komponentės susidės, gali būti, kad matysime tam tikrą atsipalaidavimą. Lygiagrečiai dar darome namų darbus, kurie arba reikalautų energijos mažiau, arba ji būtų efektyviau išnaudojama. Tai leidžia manyti, kad galbūt per daug bijome šios žiemos, o kitais metais mes turėsime visus priešingus veiksnius.

Pone Janulevičiaus, kaip jums atrodo, verslui bus sunku išgyventi šį rudenį ir žiemą? Matysime veiklų stabdymų, bankrotų?

V. Janulevičius: Tikėtina. Aišku, aš irgi norėčiau tikėti, kaip Marius pasakoja, deja, aš esu truputį pesimistas. Gal nebūtina dabar vardinti visas priežastis, kodėl taip yra. Jungčių remontai yra atidėti sausio mėnesiui. Manau, kad sausį tikrai bus dar blogesnė situacija. Gruodį, sausį ir vasarį, mano galva, bus blogiausia elektros situacija šiai dienai.

REKLAMA

Aišku, teisingi teiginiai – pasileis daugiau, pralaidumas prie šaltesnės temperatūros yra didesnis, kūrensim anglis ir šildysimės, kurensim biomasę ir šildysimės bei gaminsim elektrą. Bet didžiąja prasme, labai daug namų ūkių ir įmonių perėjo prie elektros ir šilumos siurblių, kas yra švaru, gražu ir visa kita. Ir tas procentas auga – yra parama, subsidija.

Dėl to sakyčiau, kad elektros vartojimas šią žiemą dar labiau didės, tam tikrų įmonių sustojimų tikrai bus, o smulkiam verslui niekas nieko nekompensuoja.

Visą laidą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

Gerai gerai, kuo blogiau tuo geriau, kai buvo mitingai ir visa kita visi vieni kitiems etiketes klijavo ir buvo pagatavi gerklės perkąsti, o tuo tarpu valdžia į jus žiūrėjo kaip į durnelius dabar kentekit u, savo kvailuma
Tegul ta liberalizavimą ir pradėjo buvusi valdžia, bet visa atsakomybė krenta dabartiniams bukalaurams. Nilu niekur neteko girdėti, kad liberalizavimas būtų vykdomas PRIEVARTOS pagalba. Ir dar tokiu metu. O kaip abejingai visai tai stebi ir žiūri į tai dabartinė valdančioji gauja ir nieko praktiškai nedaro - čia jau pramuša bet kokias ribas
Kvailiu kiek Lietuvoj net baisu net baisiau už elektros kainas . Dubnikovas niekada nesakė kad negerai kad l Lietuva važiuoja pakalnėn pilnu greičiu jis optimistas nes jo kišenės pilnos. O ka daryt žmogui kuris bus atleistas ir i darbo birža žygiuos o kiek įmoniu stos žmonės išeis i gatves .
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų