REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vežėjų atstovai nerimastingai laukia gruodžio 1 d. – Vokietijai padidinus kelių mokesčio tarifus, neatmetama, kad ateityje pervežimo paslaugų tarifai gali didėti. Tuo metu ekonomistai paaiškino, ar verta baimintis minėtų vežėjų nuogąstavimų, kurie gali būti susiję su tam tikrų prekių, pavyzdžiui, maisto produktų, pristatymu. 

Vežėjų atstovai nerimastingai laukia gruodžio 1 d. – Vokietijai padidinus kelių mokesčio tarifus, neatmetama, kad ateityje pervežimo paslaugų tarifai gali didėti. Tuo metu ekonomistai paaiškino, ar verta baimintis minėtų vežėjų nuogąstavimų, kurie gali būti susiję su tam tikrų prekių, pavyzdžiui, maisto produktų, pristatymu. 

REKLAMA

Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ atstovai dar spalio pabaigoje pranešė, kad  Vokietijos parlamentas patvirtino iki šiol svarstymų stadijoje buvusius naujus kelių rinkliavos sunkiasvoriam transportui tarifus.

Pasak asociacijos, kai kuriems vežėjams gali tekti susimokėti dvigubai daugiau, o nauji pakeitimai turėtų įsigalioti nuo gruodžio 1 d.

Neatmeta, kad pervežimo paslauga brangtų

„Linava“ asociacijos atstovas spaudai Tomas Zmitrevičius naujienų portalui tv3.lt sakė, kad vežėjai ieškos būdų, kaip būtų galima kompensuoti nuostolius.

REKLAMA
REKLAMA

„Dar intensyviau teks spręsti problemas turimas šalies viduje – nelegalios vilkikų vairuotojų nuomos problemą, taip pat persvarstyti šiuo metu taikomas kvotas vairuotojams iš trečiųjų šalių ar koeficiento sistemą, kuri išskirtinai transporto sektoriuje ženkliai augina minimalus mėnesinis atlyginimas“, – kalbėjo jis.

REKLAMA

Pasiteiravus, ar vežėjai ryžtųsi didinti pervežimo paslaugų kainas, pašnekovas sakė, kad tokio varianto atmesti esą nereikėtų.

„Kol kas konkrečių planų, kad gali brangti pervežimai ir kiek jie gali brangti, nėra. Bet tokio varianto atmesti tikrai nereikėtų, kadangi jau anksčiau esame kalbėję, kad kiekvienas vežėjams nepalankus sprendimas gali išauginti pervežimų kainas“, – pokyčius vertino asociacijos atstovas.

Dėl brangesnių kelių didėtų ir kainos už atvežtas prekes?

Tiesa, kalbinti ekonomistai ramina ir sako, kad šiuo metu yra mažai tikėtina, jog dėl padidėjusios rinkliavos už kelius Vokietijoje papildomą mokestinę naštą atlieps vartotojai, pavyzdžiui, pirkdami maisto produktus.

REKLAMA
REKLAMA

„Euro zonos valstybių vartojimo rinka, įskaitant ir Lietuvą, eina į minusą. Vadinasi, euro zonos valstybėse vartojimas mažėja, palūkanos ir infliacija toliau kandžiojasi, o gyventojai patys pajuto, kad kainos didėjo. Aš manau, kad gamintojai, mažmenininkai, transporto priemonės kelių mokesčių padidėjimą bus linkę tiesiog kompensuoti savo pelno sąskaita. 

Taigi, kelių mokesčio padidėjimas nėra pagrindinis kriterijus, kuris lemtų maisto produktų pigimą ar brangimą. Šiuo metu svarbiausias rodiklis, galinti daryti įtaką kainodarai, yra energetikos kainos, o, kalbant apie maistą – tai yra trąšų kainos“, – paaiškino „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) Ekonomikos ir verslo fakulteto profesoriaus Vytautos Snieškos, kalbant apie mokesčio už kelius pabrangimą Vokietijoje, svarbu atskirti trumpalaikį ir ilgalaikį poveikį.

„Tos prekės, kurios jau keliauja pagal suderintus kontraktus, pabrangti neturėtų. Tačiau vėliau nematau priežasties, kodėl pardavėjai išaugusius dėl pabrangusio transporto kaštus norėtų ir galėtų dengti savo sąskaita“, – pridūrė pašnekovas.

Štai Jungtinių Tautų tarptautinės prekybos duomenų bazės Comtrade duomenimis, 2022 m. Lietuvos importas iš Vokietijos sudarė 6,4 mlrd. JAV dolerių (daugiau kaip 5,8 mlrd. eurų).

REKLAMA

Taip pat galima pastebėti, kad 2022 m. Lietuva iš Vokietijos daugiausiai importavo transporto priemones, o jų vertė siekė 1,67 mlrd. JAV dolerių (daugiau kaip 1,5 mlrd. eurų). Skaičiuojama, kad daugiausiai – už daugiau kaip 487 mln. eurų iš Vokietijos buvo nupirkta ir parvežta į Lietuvą automobilių, taip pat traktorių (daugiau kaip 429 mln. eurų)

O štai 2022 m. Lietuvos mėsos ir valgomųjų mėsos subproduktų importas iš Vokietijos sudarė 31,72 mln. JAV dolerių (beveik 29 mln. eurų), o daugiausiai į Lietuvą iš Vokietijos buvo importuota šviežios, atšaldytos arba sušaldytos kiaulienos produktų už daugiau kaip 21,6 mln. eurų.

REKLAMA

Pasak „Linavos“ atstovų, Vokietijos krovinių gabenimo ir logistikos asociacija yra paskaičiavusi, kad daugiausia mokesčiai padidės „Euro VI“ standarto, daugiau nei 18 tonų sveriančioms ir bent 5 ašių transporto priemonėms.

Joms už vieną kilometrą gali tekti mokėti net 80 proc. brangiau. Nuo dabar apytiksliai mokamo 0,19 iki 0,35 euro už kilometrą.

Tuo metu „Euro V“ standarto transporto priemonėms, kurios sveria daugiau nei 18 tonų ir turi bent 5 ašis, už vieną kilometrą teks sumokėti beveik 70 proc., o „Euro IV“ – kiek daugiau nei 60 proc. brangiau nei iki šiol. Brangiau vežėjai turės mokėti jau nuo šių metų gruodžio 1 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dainius Dundulis įspėja, kad kitąmet maistas vėl brangs

Naujienų portalas tv3.lt prekybos tinklo „Norfa“ vadovas Dainius Dundulis prognozavo, kad nuo kitų metų gali brangti daugelis maisto produktų. Esą tai yra susiję su didinamais akcizais kai kuriam iškastiniam kurui.

„Produktus brangins tie gamintojai, kurie gamyboje naudoja suskystintas dujas. Pavyzdžiui, mes naudojame jas savo gamykloje Šilalėje, kur gaminame mėsos produktus. Taip pat suskystintas dujas naudoja ir kiti gamintojai, pavyzdžiui, pienininkai“, – sakė prekybos tinklo vadovas.

Jis pabrėžė, kad šis brangimas nėra susijęs su konkrečiais produktais, bet su tuo, kad nuo kitų metų didėja suskystintų dujų akcizas.

REKLAMA

O kalbėdamas apie artėjančio šventinio laikotarpio apsipirkinėjimą, D. Dundulis jo nesureikšmino.

„Jau daugelį metų stebime tas pačias tendencijas. Rugsėjį ir sausį išgyvename kritimą, o gruodį pakilimą. Tačiau kiekvienas mėnuo yra skirtingas.

Ankstyvos kalėdinės reklamos atveda pirkėjus, tačiau jos brangina produktus. Mes norime parduoti kuo žemesne kaina. Todėl renkamės tiesioginę, o ne perkeltinę reklamą“, – tikino D. Dundulis.

kada,nors sioje bauduvos rsp pigs? Ar maziais ,tik brangs... Tiek, nuvaryta ir nugrimzdus si stebuklu ubagu valstybe i dugna,kad daugiau nieko neisgirsi brangas tas,brangs kitas ir taip kasdien ir amzinai.. Vagiu ir banditu salis,kuri velkasi ES dugne ir vaizduoja europine sali.. Xieroves valstybe..
kas čia vėl brangs ?
kas čia vėl brangs ?
apsišikit su tom savo kainom,bankrutuokit
tas Dundulis tapo pagrindinis gąsdintoja
tas Dundulis tapo pagrindinis gąsdintoja
o jo Norfa krautuvėse kainos jau beveik didžiausios,vejasi IKI sėkmingai,taip kad tuoj gaus pirkėjų špygą ir boikotą
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų