REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Suomijos konsorciumas „Fennovoima“ ir Rusijos branduolinių reaktorių gamintojo „Rosatom“ padalinys „Rosatom Overseas“ pasirašė projekto plėtojimo susitarimą derėtis dėl atominių reaktorių tiekimo šiai Suomijos kompanijai.

REKLAMA
REKLAMA

Politinės kliūtys įveiktos?

Tiesioginės „Fennovoima“ derybos su „Rosatom Overseas“ prasidėjo 2013 m. balandį. Nuo 2013-ųjų vasario derybos vyko ir su „Toshiba“, ir su viena elektrinę nelabai sėkmingai Suomijoje statančia prancūzų kompanija „Areva“, tačiau šiuo metu pagrindinį dėmesį „Fennovoima“ skiria deryboms su „Rosatom“. Prieš pasirašant sutartį dėl branduolinio reaktoriaus statybos, visi „Fennovoima“ savininkai turės sutarti, ar norės tęsti projektą.

REKLAMA

Susitarimas pasirašytas liepos pradžioje, kai Suomijoje lankėsi Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, o Rusijos  žiniasklaidoje pasirodė ironiškų antraščių, kaip antai „Suomijos armija nesustabdė „Rosatom“. Mat buvęs vyriausiasis Suomijos ginkluotųjų pajėgų vadas admirolas Pauli Juhani Kaskeala buvo viešai pareiškęs, jog geriausia būtų pasirinkti „Toshiba“ reaktorius, o „Rosatom“ siūlymus vadino „vidutiniokiškais“. Po to, kai suomių konsorciumas vis dėlto pasirinko rusus, pastarųjų interneto forumuose pasirodė pašaipių komentarų, esą V. Putinas galbūt perėmė ir vadovavimą suomių ginkluotosioms pajėgoms.

REKLAMA
REKLAMA

Nors Suomijoje yra partijų, pasisakančių už privalomą rusų kalbos mokymą, požiūris į Rusijos vadovą nėra vienareikšmis. Prieš pat jo vizitą grupė šalies visuomenininkų netgi kreipėsi į policiją ir prašė suimti V. Putiną dėl karo nusikaltimų Čečėnijoje.

Vis dėlto šalies atominę energetiką ir radiacinę saugą reguliuojančios institucijos vadovas Petteri Tiippana pareiškė, kad rusų pasiūlytas reaktorius atitinka Suomijos saugos reikalavimus.

Derėsis iki metų pabaigos

Projekto plėtojimo susitarime abi pusės įvardinjo bendrus tikslus, į kuriuos atsižvelgiant derybos dėl reaktorių tiekimo vyks visus likusius 2013 metus. Sutartis dėl atominių reaktorių tiekimo Hanhikivi atominei elektrinei, priklausančiai „Fennovoima“ konsorciumui, turėtų būti pasirašyta iki 2013 metų pabaigos. Taip pat deramasi dėl galimybės „Rosatom Overseas“ kompanijai įsigyti 34 proc. „Fennovoima“ akcijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1200 MW galios rusiškas reaktorius, kurį siūlo „Rosatom Overseas“, atitinka „Fennovoima“ savininkų poreikius. Be to, „Rosatom Overseas“ siūlomas veiksmų planas ir apskritai sutarties sąlygos apibūdinamos kaip tinkamos „Fennovoima” projektui.

„Rosatom“ suslėgto vandens reaktoriai AES-2006 – naujausias žingsnis ilgoje VVER tipo reaktorių evoliucijoje. Jie atitinka Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) ir Europos komunalinių įmonių reikalavimus, be to, bus pritaikyti ir tam, kad atitiktų Suomijos valstybės saugumo reikalavimus. Suomijoje du VVER-440 tipo reaktoriai saugiai naudojami Lovysos atominėje elektrinėje jau dešimtmečius. „Rosatom” turi įvairių užsakymų statyti AES-2006 reaktorius užsienyje, taip pat stato AES-2006 reaktorius Rusijoje.

REKLAMA

Valstybinė Rusijos atominės energetikos korporacija „Rosatom” apima daugiau negu 250 verslų, mokslo centrų, įskaitant visas civilines Rusijos atominės energetikos kompanijas, tyrimų organizacijų ir vienintelį pasaulyje atominiu kuru varomą laivyną. „Rosatom“ pasaulinėje atominių technologijų rinkoje užima lyderių pozicijas. Šiuo metu „Rosatom” vykdo 28 atominių elektrinių statybos projektus, 19 iš šių elektrinių įsikūrusios už Rusijos ribų. Birželį Rusijoje vyksiančioje konferencijoje buvo diskutuojama apie atominės energetikos ateitį. Rusijoje, Sankt Peterburge, birželio 27–29 d. vyko TATENA konferencija, kurioje buvo diskutuojama, kaip atominė energija gali prisidėti prie klimato kaitos pasekmių mažinimo ir kaip turėtų būti patenkinamas augantis pasaulinis energijos poreikis.

REKLAMA

Konferencijoje dalyvavo atominės energetikos kompanijų atstovai, tarptautiniai ekspertai ir įvairių valstybių atstovai. Tai pirmoji tokia konferencija Rusijoje – iki šiol tokie renginiai vyko tik Pekine ir Paryžiuje.

TATENA generalinio sekretoriaus Yukiya Amano teigimu, konferencija tapo posūkio tašku visam atominės energetikos sektoriui. Pasak Y. Amano, renginio dalyviams itin svarbu buvo sutarti, kaip atominė energetika turėtų būti plėtojama toliau, reaguojant į 2011 m. įvykusią avariją Fukušimos atominėje elektrinėje Japonijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gegužės mėnesį lankydamasis Rusijoje Y. Amano pranešė, kad, jo požiūriu, netolimoje ateityje pasaulinis atominėse elektrinėse gaminamos elektros energijos poreikis gali išaugti iki 80–90 GW. Šiuo metu pasaulyje veikia 194 atominės elektrinės, kuriose veikia 437 reaktoriai. Jie visi kartu sudėjus gali gaminti 372 GW elektros energijos.

Konferencijoje taip pat buvo diskutuojama, kokį poveikį atominės energetikos ateičiai turės vadinamoji skalūnų dujų revoliucija ir vis platesnis atsinaujinančios energijos šaltinių naudojimas. TATENA požiūriu, nei skalūnų dujos, nei atsinaujinanti energetika nesugebės išstumti atominės energetikos iš dabartinių jos pozicijų. Planuojama, kad iki 2030 m. atominėse elektrinėse pagamintos elektros energijos dalis pasaulinėje elektros energijos gamyboje išaugs 23 proc., o pačiomis optimistiškiausiomis prognozėmis – padvigubės.  Gegužės mėnesį su oficialiu vizitu viešėdamas Rusijoje Y. Amano taip pat aplankė kelias skirtingas šalies atomines elektrines, tarp jų ir Kalinino elektrinę, kurioje stebėjo bandymus, kaip jėgainė veikia, esant ypač didelei apkrovai.

REKLAMA

***** „Fennovoima” – trečia pagal dydį Suomijos atominės energetikos kompanija. Konsorciumo „Fennovoima“ savininkams priklauso 60 visoje Suomijoje įsikūrusių pramonės, prekybos ir energetikos srities kompanijų.

UAB „Rosatom Overseas” yra „Rosatom” kompanijos padalinys, įkurtas siekiant skatinti rusiškų atominės energetikos technologijų naudojimą pasaulinėje rinkoje. „Rosatom Overseas” skleidžia informaciją apie rusiškus atominius reaktorius, reklamuoja „Rosatom“ technologijas pasaulinėje rinkoje – tiek su atomine energetika, tiek su alternatyvia energija, tiek su kitomis energetikos formomis susijusias technologijas. „Rosatom Overseas” taip pat yra atsakingi už „Rosatom” reklamos biurus įvairiose pasaulio šalyse.

REKLAMA

Prancūzijos reaktorių statytojas „Areva“ suomiams stato Olkiluoto elektrinę jau nuo 2005 metų. Darbai įstrigo ir pabrango. Jau nuo 2009 metų turėjusi pardavinėti energiją elektrinė pradės komercinę veiklą tik nuo 2015 metų.

Birželio mėnesį pasirodė pranešimų, kad „Rosatom“ konservuoja atominės elektrinės statybas Kaliningrado srityje. Ankstesnė Lietuvos Vyriausybė, vadovaujama Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų premjero Andriaus Kubiliaus, pranešimus apie pačią statybą Kaliningrade visada skelbė esant blefu, skirtu sutrukdyti Lietuvai rasti investuotoją naujos Visagino atominės elektrinės statybai. Pranešama, kad pagal atnaujintus sumanymus „Rosatom“ Kaliningrade statys mažesnio galingumo reaktorius.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų