• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujosios technologijos leidžia atkurti blunkančias spalvotų fotografijų spalvas. Bet ar tai legalu?

REKLAMA
REKLAMA

Visos spalvotos fotografijos blunka. Pasak tyrimų, geriausiu atveju spalvotos nuotraukos gali išsilaikyti apie 200 metų. Bazelyje (Šveicarija) veikiantis “Cesar” fondas, kuriam pirmininkauja amerikiečių fotografas Claudio Cesaris, mėgina sustabdyti šį procesą pasitelkdamas spalvoto stiklo technologiją.

REKLAMA

Fondo patarėjų tarybos darbe dalyvauja garsus vaizdo instaliacijų meistras Tony Oursleris, taip pat gausus Bazelio universiteto mokslininkų, tiriančių vaizdo atkūrimo technologijas, būrys.

Spalvotos fotografijos amžius susijęs su cheminiais vaizdą atkuriančių medžiagų elementais - tai sudėtingi organiniai junginiai, kurie laikui bėgant yra. Kitaip nei nespalvotų fotografijų vaizdą atkuriančiosios medžiagos, spalvotųjų nuotraukų cheminės sudedamosios dalys nuolat dalyvauja cheminėse reakcijose.

REKLAMA
REKLAMA

Šviesa, šiluma, atmosferos drėgmė - visa tai pagreitina spalvotų fotografijų blukimo procesus. Skaitmeniniai atspaudai linkę blukti dar greičiau, nes dažnai jie pagaminti ant popieriaus, kuris nėra specialiai sukurtas šiems procesams, be to, spausdintuvų rašalas yra ypač nestabilus.

Panašios problemos gresia ir videomenui. Pirmiausia fizinė vaizdajuosčių sudėtis taip pat nepastovi, o nuolatinis jų naudojimas gadina juostelę. Kita vertus, vaizdo magnetofonai pamažu nyksta, nes juos pakeičia DVD įrenginiai, kuriuos tikriausiai po kiek laiko pakeis kitos technologijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiandien pasitelkiami kovos su spalvotų fotografijų blukimu būdai nėra efektyvūs - štai kai kurie muziejai siekia įsigyti du nuotraukų egzempliorius - vienas eksponuojamas, antras saugomas. Tačiau ir tas antrasis egzempliorius blunka - kad ir ne taip greitai; o patekęs į šviesą jis netrukus pradeda blykšti, kaip ir pirmasis.

“Cesar” fondas siūlo išeitį iš šios padėties. Pirmiausia rekomenduojama fotografiją saugoti skaitmeniniame formate, kad galima būtų atspausdinti dar vieną egzempliorių, kai originalas išbluks. Be to, fondo mokslininkai sukūrė naują programinę įrangą, kuri, nuskenavus išbukusias neskaitmenines, “normalias” spalvotas fotografijas, gali atkurti pirmykštes jų spalvas. Šis procesas paremtas nuodugnia atkuriamų spalvų cheminės sudėties analize.

REKLAMA

Tačiau pagrindinis klausimas - autorių teisės - nėra iki galo išspręstas. Sakykim, originalios fotografijos savininkas neturi teisės po 20 metų turėti “šviežią”, restauruotą atspaudą; lygiai taip pat ir videomeno kūrinio savininkas negali perversti jo į DVD formatą, nes 1976 m. Autorių teisių apsaugos įstatymas draudžia dublikuoti meno kūrinius “bet kokiomis dabar žinomomis ar vėliau atrandamomis priemonėmis”.

Tačiau Claudio Cesaris įsitikinęs, kad žmogus, nusipirkęs spalvotą fotografiją, nusipirko teisę į gerą ir kokybišką kūrinį.

Parengta pagal “The Art Newspaper”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų