REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Biržų rajono poliklinika sulaukė akibrokšto — vieną dieną visi Legailių globos namų gyventojai buvo perrašyti į privačią kliniką „Medicinos namai“, kuri Biržuose duris atvėrė visai neseniai, todėl beliko surinkti pacientų medicinines korteles ir perduoti kitai įstaigai.

Biržų rajono poliklinika sulaukė akibrokšto — vieną dieną visi Legailių globos namų gyventojai buvo perrašyti į privačią kliniką „Medicinos namai“, kuri Biržuose duris atvėrė visai neseniai, todėl beliko surinkti pacientų medicinines korteles ir perduoti kitai įstaigai.

REKLAMA

Globos namų direktorius Renaldas Simėnas teigė, kad jokio kriminalo šioje istorijoje neįžvelgiantis ir tikino tokiam senelių sprendimui įtakos nedaręs.

Sulaukė prašymo perduoti pacientų korteles

Trečiadienį Biržų rajono poliklinika gavo raštą iš Legailių globos namų vadovybės su prašymu surinkti visų Legailių globos namų gyventojų medicinines korteles.

Visi įstaigos gyventojai — 41 globotinis, kurie visą laiką buvo prižiūrimi poliklinikos gydytojų, staiga nusprendė, kad būti poliklinikos pacientais daugiau nebenori ir nutarė prisiregistruoti privačioje klinikoje „Medicinos namai“, kuri Biržuose veikia tik nuo pernai. Toks netikėtas globos įstaigos sprendimas poliklinikos direktorių Leonidą Sologubovą nustebino.

REKLAMA
REKLAMA

„Pacientai buvo perrašyti į privačią kliniką per vieną dieną. Kodėl pacientai buvo perrašyti — informacijos neturime, prašymą jų medicinines korteles perduoti privačiai klinikai gavome trečiadienį. Tačiau niekada jokių skundų neturėjome, seneliai buvo patenkinti mūsų darbu ir su Legailių globos namų gyventojais jokių problemų nesame turėję“, — stebėjosi direktorius.

REKLAMA

„Nėra jokio kriminalo“?

Legailių globos namų direktorius R. Simėnas pakomentuoti situaciją telefonu „Biržiečių žodžiui“ atsisakė, iš pradžių teisindamasis, kad tai yra asmens duomenų apsauga, o paskui siūlė klausimus siųsti raštu savivaldybės viešųjų ryšių atstovui, nors pats vadovauja savarankiškai įstaigai ir yra tiesiogiai atsakingas už jos veiklą.

„Koks čia įstaigos sprendimas? Čia gi konkretūs žmonės renkasi, taip pat, kaip ir jūs galite pasirinkti. Aš nežinau, iš kur jūs tą informaciją traukiat“, — padrikai kalbėjo įstaigos vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš esu samdomas įstaigos vadovas ir kas iš mano pusės, tai jokių įstatymų nepažeidžiu, dirbu kaip priklauso, jokio kriminalo čia nėra. Savivaldybės administracijoje yra atstovas spaudai, tai pateikite tuos klausimus. Taip pat yra vedėjas, kalbėkite su vedėju“, — siūlydamas kalbėti su Socialinės paramos skyriaus vedėju Kęstučiu Knizikevičiumi nuo klausimų išsisukinėjo R. Simėnas.

Jis teisinosi, kad negali kalbėti, nes skuba į susitikimą. Galiausiai, paklaustas, ar jis, kaip įstaigos vadovas, turėjo įtakos sprendimui, kad globotiniai pereitų iš poliklinikos į privačią įstaigą, R. Simėnas trumpai atsakė: „Tikrai ne“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Negavo kineziterapeuto paslaugų?

Redakcijos žiniomis, viena iš versijų, kodėl Legailių globos namų gyventojai buvo priregistruoti kitoje gydymo įstaigoje — poliklinika negalėjo jiems suteikti kineziterapeuto paslaugų, o privati klinika šias paslaugas pasiūlė. Tačiau L. Sologubovo teigimu, šias paslaugas poliklinika būtų seneliams teikusi, tačiau apie tai globos namų direktorius net nepasidomėjo.

„Mes šituos reikalus jau buvome beveik suderinę. Rašėme Ligonių kasoms laišką, prašydami leisti teikti slaugos komandos paslaugas, kurioms būtų priskirtos ir kineziterapeuto, masažisto bei kitos, Legailių globos namams. Manau, kad būtume gavę leidimą tas paslaugas teikti, bet dabar jau to nebeprireiks, nes pacientai persirašė kitur“, — kalbėjo L. Sologubovas.

REKLAMA

Jis užsiminė, kad apie kineziterapeuto poreikį globos namams buvo diskutuota ne kartą, todėl į tai poliklinika ir atsižvelgė.

Užuot palaikiusi, atėmė pacientus

Poliklinikos vadovas suabejojo, ar kineziterapeuto nebuvimas buvo pagrindinė tokio globos namų gyventojų sprendimo priežastis. „Nemanau, kad tai buvo priežastis. Mes niekada problemų su Legailių globos namais neturėjome, tad nežinau, kodėl taip buvo nuspręsta“, — svarstė L. Sologubovas. Paklaustas, ar 41 paciento praradimas poliklinikai yra skaudus, įstaigos vadovas patikino, kad labai svarbus.

„Kiekvieno paciento išėjimas mums yra nuostolingas. Nes, išsiregistruodamas pacientas, išsineša ir ligonio krepšelį. Tuo labiau, kad tiek Legailių globos namai yra viešoji įstaiga, tiek ir poliklinika priklauso savivaldybei. Dabar išeina taip, kad privati įstaiga atima iš mūsų ligonius“, — sakė L. Sologubovas.

REKLAMA

Kiti nuo valstybinių ambulatorijų nebėga

 Redakcija susisiekė su kitų Biržų rajone veikiančių senelių globos namų vadovais. Biržų parapijos Šv. Vincento Pauliečio globos namuose gyvena 28 senjorai. Pasak įstaigos socialinės darbuotojos Jolantos Aleknavičiūtės, pandemijos metu globos namuose kineziterapeutas nesilanko, bet anksčiau įstaiga specialistą samdydavo.

„Visi mūsų globotiniai yra poliklinikos pacientai. Jie gydytoją pasirenka patys arba jiems parenka jų artimieji, mes už juos nenusprendžiame. Prieš pandemiją samdydavome kineziterapeutą, kuris ateidavo pas senelius, atlikdavo mankštas. Visi buvo patenkinti. O dabar senukams pagelbėjame kiek galime pačios, pamankštiname, bet, kai grįšime į vėžes, vėl samdysime specialistą“, — sakė socialinė darbuotoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nemunėlio Radviliškio Onos Milienės senelių globos namuose gyvena 24 seneliai. Daugumą iš jų prižiūri vietinės ambulatorijos gydytojas, o kineziterapeuto paslaugas įstaiga taip pat perka.

„Pas gyventojus reguliariai ateina masažuotojas, kurio paslaugas mes perkame. O didžioji dalis prisiregistravę N. Radviliškio ambulatorijoje, kaip kam patogiau. Kai pas mus atvažiuoja naujas globotinis, visada jo artimųjų klausiame, ar jie sutinka, kad senukas būtų prirašytas vietinėje ambulatorijoje, nes taip yra patogiau ir arčiau. Tačiau yra gyventojų, kurie pripratę prie savo gydytojų ir prisirašyti kitur nenori, tad taip ir lieka, ir kai reikia, vežame juos pas savo gydytojus“, — „Biržiečių žodžiui“ sakė globos namų direktorė Asta Paplauskienė.

REKLAMA

Džiaugiasi naujais pacientais

Privačios klinikos „Medicinos namai“, prie kurios šią savaitę buvo priregistruotas 41 Legailių globos namų gyventojas, direktoriaus pavaduotojas Vytautas Jakubauskas patvirtino, kad klinikoje prisiregistravo globos namų gyventojai. Jiems kineziterapeuto paslaugos bus teikiamos.

„Dar tik dvi dienos, kai sutartis įsigaliojo, pacientai prisirašė, tai mes paslaugas jiems planuojame ir teikti. Vykdydami reikalavimus ir pagal sutartį su ligonių kasomis, privalome teikti kineziterapeuto paslaugas“ — „Biržiečių žodžiui“ sakė klinikos atstovas.

Jis pasidžiaugė, kad biržiečiai pasitiki klinikos siūlomomis paslaugomis ir tampa jos pacientais.

REKLAMA

„Labai džiaugiamės kiekvienu nauju pacientu, nesvarbu, ar tai yra jau prie klinikos prisirašę žmonės, ar atvykstantys su šeimos gydytojo siuntimu — priimame visus“, — kalbėjo V. Jakubauskas.

Ne dovanomis, o paslaugomis vilioja pacientus

Ne paslaptis, kad tarp savivaldybės gydymo įstaigų ir privačių klinikų nuolat vyksta konkurencija. Neretai pasigirsta kalbų, kad privačios klinikos pacientus tikėtina vilioja ne tik siūlomomis paslaugomis, bet ir dovanėlėmis. Per Lietuvą ne kartą nuvilnijo skandalai, kai privačios firmos medikams už lojalumą surengia keliones į kitas šalis arba atsidėkoja kitais būdais.

Legailių globos namų gyventojų apsisprendimas vieną dieną persirašyti į privačią gydymo įstaigą nepanašus į sutapimą. Tačiau atsakymų, kodėl taip įvyko, globos įstaigos vadovas paaiškinti nesiteikia. Todėl ir kyla dviprasmiai pasvarstymai — kas turėjo įtakos žmonių sprendimui? Ar globos įstaigos gyventojai žino, kas jų šeimos gydytojas? Ar nutuokia apie pasikeitimus? Ir... kas už viso to slypi... „Medicinos namai“ direktoriaus pavaduotojas bet kokias kalbas arba įtarinėjimus dėl galimo atsidėkojimo globos įstaigos atstovams už tokį didelį būrį pacientų neigia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Manau, kad tokie gandai yra iš piršto laužti. Konkurencija visada yra, bet jos metu laimi tik pacientas. Kiekviena įstaiga stengiasi teikti kuo kokybiškesnes paslaugas, nuo to viskas ir priklauso. Priežasčių gali būti įvairių — jeigu pacientai yra nepatenkinti kokia nors paslauga, jie bando ją gauti kitoje įstaigoje ir tai yra normalu“, — sakė privačios klinikos „Medicinos namai“ direktoriaus pavaduotojas V. Jakubauskas.

Vertina dvejopai

Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo Kęstučio Knizikevičiaus nuomone, dvi savivaldybės įstaigos tiesiog nesusikalbėjo.

„Manau, kad poliklinikos ir globos namų vadovams pritrūko tarpusavio bendravimo. Prieš pasirašydamas sutartį su nauja klinika, globos namų vadovas galėjo susisiekti su poliklinikos vadovybe ir pasiteirauti, ar jie galės teikti kineziterapeuto paslaugas. Ir jeigu jie būtų sakę, kad paslaugos teikti negalės, tada globos namai būtų pasirašę sutartį su kita įstaiga“, — „Biržiečių žodžiui“ sakė vedėjas.

REKLAMA

Jo nuomone, vienareikšmiško vertinimo negali būti.

„Situaciją vertinu dvejopai. Yra dvi skirtingos įstaigos — sveikatos priežiūros ir socialinės globos, kurios vadovaujasi skirtingais teisės aktais. Legailių globos namų direktoriaus teigimu, jis norėjo pasirašyti sutartį su privačia klinika dėl kineziterapeuto paslaugų teikimo, nes pagal Socialinių paslaugų ir priežiūros departamento reikalavimus, tokia paslauga globos namų gyventojams turi būti užtikrinama. Patys gyventojai turėjo teisę ir išreiškė norą pereiti į kitą sveikatos priežiūros įstaigą. Globos namų darbuotojai to spręsti negali. Kita vertus, žiūrint iš poliklinikos pozicijų, situacija nėra gera, nes, praradus pacientus, netenkama ir lėšų“, — kalbėjo K. Knizikevičius.

REKLAMA

Abejonių niekas neišsklaidė

Kiekvienas žmogus turi teisę pats pasirinkti gydymo įstaigą ir tik tokiu atveju, kai pilietis yra neveiksnus, įstaigą ar gydytoją jam parenka įgaliotas asmuo. Nė vienam Legailių globos gyventojui neveiksnumas nėra nustatytas. Tačiau, kaip teigė globos namų vadovas R. Simėnas, tai nebuvo įstaigos sprendimas — rinkosi patys žmonės. Jeigu globos įstaigos gyventojai patys priėmė sprendimą persirašyti į kitą įstaigą, tai kodėl direktorius R. Simėnas vengia atsakyti į paprastus klausimus, nereikalaujančius papildomo laiko renkant atsakymui būtiną informaciją.

Dar keisčiau skamba jo siūlymas klausimus, skirtus globos įstaigai, pateikti savivaldybės atstovams. Ar šioje situacijoje visgi nėra ko nors užslėpto arba nutylėto, aiškaus atsakymo iš R. Simėno gauti nepavyko. Įdomu, kaip į šį įvykį reaguos savivaldybės vadovai?

Autorius: Birutė PETKEVIČIŪTĖ

Daugiau naujienų skaitykite: birzietis.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų