REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ vadovė Marija Šaraitė atkreipia dėmesį – beprasidedančiuose šių metų Seimo rinkimuose pažeidimai niekur nedingo, jie tik yra labiau slepiami. Rinkimų skaidrumą siekiančių užtikrinti savanorių armijos atstovė teigė pastebinti, kad didžiausiu išbandymu parlamento rinkimuose tampa ne tik balsų pirkėjų gaudymas, bet ir socialinės erdvės stebėjimas.

Visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ vadovė Marija Šaraitė atkreipia dėmesį – beprasidedančiuose šių metų Seimo rinkimuose pažeidimai niekur nedingo, jie tik yra labiau slepiami. Rinkimų skaidrumą siekiančių užtikrinti savanorių armijos atstovė teigė pastebinti, kad didžiausiu išbandymu parlamento rinkimuose tampa ne tik balsų pirkėjų gaudymas, bet ir socialinės erdvės stebėjimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, kokius pažeidimus pastebėti savanoriai beprasidedančių Seimo rinkimų metu, kaip pasikeitė rinkimų pažeidimų tendencijos per ketverius metus, kokias gudrybes kandidatai į Seimą pasitelkia rinkimų metu – portalo tv3.lt interviu su visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ vadove M. Šaraite.

REKLAMA

- Kokius pažeidimus ar jų tendencijas pastebite beprasidedančiuose šių metų Seimo rinkimuose?

- Jeigu lygintume su kuriais nors praėjusiais rinkimais, kuriuos „Baltosios pirštinės“ stebėjo, būtent šių metų išankstinis balsavimas išsiskyrė savo aktyvumu – matėme, kiek rinkėjų atkeliavo į išankstinį balsavimą Vilniaus miesto ir rajono savivaldybėse.

Manome, kad iš dalies to pasekoje kilo sumaištis savivaldybėse ir buvo fiksuojama nemažai rinkimų komisijų darbo klaidų, balsavimo pažeidimų. Pavyzdžiui, kartais biuleteniai kabinose buvo fotografuojami, buvo kabinuose rasta rinkėjų, kurie buvo dviese kabinoje, kai gali būti tik vienas, ne vienas pilietis buvo pranešęs, kad gavo vieną balsavimo biuletenį, o ne du, buvo didžiųjų vokų balsadėžėje, kurie buvo be blizgaus lipduko su kodu, kas reiškia, kad tai yra nebaigta procedūra ir tas vokas, greičiausiai, gali būti užskaitytas kaip netinkamas.

REKLAMA
REKLAMA

- Žiniasklaidoje skelbiama, kad balso kaina šių metų Seimo rinkimuose ūgtelėjo, palyginti su savivaldos rinkimais. Ar fiksuojate balsų pirkimo atvejus?

- Taip, apie tai yra kalbama ir mus keletas atvejų yra pasiekę, kai už alkoholinius parduodamas balsas, bet žmonės tai perduoda kaip kalbas, tada mes bandome keliauti, gauti įrodymų, bet nufilmuotos medžiagos su įrodymais dar nesame gavę. Taigi, labai gaila. Norime tikėti piliečiais, kurie apie tokius atvejus praneša, bet tie atvejai lieka nepagrįsti.

- Kokius pokyčius rinkimuose dar pastebite?

- Kai mes, „Baltosios pirštinės“, susikūrėme, tai yra prieš ketverius metus, per Seimo rinkimus. Tuo metu buvo darome grubūs pažeidimai ir labai atvirai, visi numojo ranka, niekas nepraneša, nieko nesiėmė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar matome tą tendenciją per šiuos ketverius metus, kad tie grubūs pažeidimai nebėra tokie atviri. Jeigu organizatoriai organizuoja, tai taip organizuoja, kad pasislėptų ir mažiau matytųsi tie grubūs pažeidimai. Darome tokią prielaidą.

- Tai sąžiningumo rinkimuose nepadaugėjo, tiesiog pažeidimai yra labiau slepiami?

- Taip, tikrai pažeidimai neišnyksta, nes būtent kalbos ir piliečių pranešimai tikrai tokie ateina, kad pažeidimai labiau slepiami, niekas negali užfiksuoti.

- Kodėl labiau slepiamąsi?

- Nes tiek mūsų organizacijos, tiek visuomenės dėmesys rinkimams padidėjo. Mūsų partneriai policija irgi deda labai dideles pastangas, resursų, kad užtikrinti skaidrumą rinkimuose, balsų papirkimo atvejai yra jų tyrimo atvejai, tai manau, kad ir policijos aktyvumas rinkimuose tikrai išbaidė pažeidėjus.

REKLAMA

- Prisiminkime praėjusius Seimo, savivaldos rinkimus. Kokie rinkimų pažeidimai buvo dažniausi?

- Dažniausiai pasitaikantys pažeidimai per visus rinkimus, kiek mes esame pastebėję, yra viskas, kas yra susiję su nepažymėta politine reklama, tai yra smulkus pažeidimas, bet metai iš metų kandidatai neišmoksta ir daugybė įvairiomis priemonėmis skleidžiamos politinės reklamos būna nepažymėta.

2015 metų savivaldos rinkimų metu „Baltosios pirštinės“ garsiai kalbėjo, kad socialiniai tinklai yra nevaldomi. Ir šiais metais matome tą patį. Pažeidimai yra fiksuojami ir kviečiame toliau fiksuoti politines reklamas, kurios yra nepažymėta ir neapmokėta, nes tikrai labai daug kyla klausimų, kiek yra sumokama pinigų, iš kokios sąskaitos už politinę reklamą.

REKLAMA

Tai nėra plačiai žinoma ir skundų gaunama dažnai, nes tai mato tik mūsų savanoriai stebėtojai, bet reikia priminti apie balsavimą namuose. Turime didelę problemą ir tendenciją, kad rinkimų komisijų nariai neužtikrina balsavimo slaptumo. Čia yra didelė ir rimta problema, kai senjorams duodami biuleteniai namuose, kad būtų balsuojama, o šalia sėdima ir matoma, už ką žmogus balsuoja. Mes jau šiandien, tik prasidėjus balsavimui namuose, gavome signalą iš savanorio, kaip sudrausminti komisijas, nes visi žiūri ir mato, už ką balsuoja žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ką turėtume daryti? Gal internertinis balsavimas šiose situacijose taptų išeitimi?

- Senjorų auditorijai internetinis balsavimas turbūt nebūtų išeitis. Ką mes stengiamės savo pastangomis daryti? Būtini rinkimų stebėtojai. Reikia, kad jie būtų nešališki, kurie būtų šalia ir stebėtų balsavimą namuose, priverstų nusisukti rinkimų komisijų narius, kai žmonės balsuoja.

- O gal problema yra tame, kad rinkimų komisijų narius deleguoja politinės partijos? Galbūt reikėtų depolitizuoti šį procesą?

- Tai yra svarstytinas klausimas ir mes patys neturime galutinio atsakymo, ar būtent po šių metų Seimo rinkimų, kai turėsime ilgą laikotarpį be rinkimų, tikrai spėtume taip pakeisti rinkimų sistemą.

REKLAMA

Yra buvę diskusijų apie tokią idėją, nes, kai žiūrime į kitų valstybių geruosius pavvyzdžius, tai, tarkime, Didžiojoje Britanijoje, visi lygmenys yra depolitizuoti ir manome, kad brandžios demokratijos sistema tokia ir turi būti. Tikiuosi, kad anksčiau ar vėliau mes tą turėtume pasiekti, tik kyla klausimas, ar dabar yra pats tas metas, ar pakankamai aktyvi ir subrendusi visuomenė yra, ar į rinkimus įsitrauktų taip nešališkai ir atsakingai, ypatingai regionuose, nes juose net politinės partijos sunkiai randa žmonių, kurie dirbtų tiek rinkimų komisijose, tiek stebėtojais.

REKLAMA

- Užsiminėte apie socialinių tinklų nekontroliuojamumą. Ar turime priešnuodžių prieš socialiniuose tinkluose platinamą politinę reklamą tuo metu, kai ji yra draudžiama?

- Būtent socialiniuose tinkluose perkamos reklamos kiekį galėtų šiek tiek pamažinti Vyriausioji rinkimų komisija su griežtais ir kategoriškais sprendimais. Jeigu nebūtų siunčiami įspėjimai, kad „Gerbiamas kandidate, prašome pasižymėti reklamą. Ačiū“, jeigu taip nebūtų daroma tris kartus su kai kuriais kandidatais, o būtų išrašomos baudos, tai manome, kad tikrai tokių atvejų sumažėtų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Kaip turėtų elgtis rinkėjas, kuris rinkimų metu pamato galimą rinkimų tvarkos pažeidimą?

- Visų pirma, geriausia yra užfiksuoti tą pažeidimą – ar tai būtų nepažymėta politinė reklama, ar tai būtų balsų pirkimas. Reikia iš karto imti telefoną į rankas – fotografuoti, filmuoti. Tada, priklausomai nuo pažeidimu tipo, jei tai yra balsų pirkimas ar kažkas kito grubaus, tai reikia iš karto skambinti į policiją, jeigu ne, tai galite kreiptis į Vyriausiąją rinkimų komisiją. Abiem šiais atvejais galite kreiptis į „Baltąsias pirštines“, nes mes esame tarpininkai, užtikriname konfidencialumą, tikslingai perduodame informaciją instituticijoms, pakankamai surinkę papildomų duomenų apie galimą pažeidimą.

- Dėkoju už pokalbį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų