REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

B. Whitmore'as: Rusijos branduolinė dilema

Buvo įprasta manyti, kad Rusija visą laiką daug labiau nei JAV troško derėtis dėl branduolinio arsenalo sumažinimo, rašo „Laisvosios Europos radijo“ apžvalgininkas Brianas Whitmore'as.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pastebi, kad, senstant Rusijos branduoliniam arsenalui, Kremlius itin trokšdavo atnaujinti derybas su Vašingtonu dėl ginklų kontrolės. Be to, dauguma analitikų pabrėždavo, kad Šaltojo karo laikus primenančios derybos dėl ginklų kontrolės yra itin svarbios Maskvai psichologiniu aspektu, nes leidžia jai kaip lygus su lygiu derėtis su vienintele likusia supergalybe – JAV. Taip Maskvoje vėl atgaivinamos viltys apie Rusiją kaip apie supervalstybę.

REKLAMA

B. Whitmore'as pažymi, kad dauguma Rusijos politikų sveikino Londone pasiektą JAV prezidento Baracko Obamos ir Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo susitarimą iki šių metų pabaigos susitarti dėl naujos sutarties, kuri pakeistų 1991 metais pasirašytą Strateginės ginkluotės sumažinimo sutartį.

Tačiau balandžio 5 dieną B. Obama išsakė savo viziją apie pasaulį be branduolinių ginklų. B. Whitmore'as teigia, kad tai yra ilgalaikė vizija, tačiau ji aiškiai išreiškė Baltųjų rūmų siekius kiek įmanoma labiau sumažinti tiek JAV ir Rusijos branduolinius arsenalus.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie Rusijos analitikai itin nervingai sureagavo į tokius B. Obamos siekius.

JAV ir Kanados instituto direktorius Sergejus Rogovas dienraščiui „Kommersant“ teigė, kad, smarkiai sumažinus branduolinį arsenalą, galių balansas smarkiai pakryps JAV naudai. „Pastaraisiais metais JAV padidino savo pranašumą konvencinės ginkluotės srityje, ypač didelio tikslumo nebranduolinėse sistemose, galinčiose smogti bet kuriam taikiniui, įskaitant ir tuos taikinius, kuriuos anksčiau galėjo pažeisti tik branduoliniai ginklai. Pasaulyje be randuolinių ginklų JAV turėtų visišką karinį pranašumą“ - rašė analitikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

B. Whitmore'as pastebi, kad ši situacija yra visiškai priešinga Šaltojo karo laikams, kai JAV jokiu būdu nenorėjo iš Europos išgabenti savo branduolinių ginklų, nes Sovietų sąjunga galėjo mėgautis savo pranašumu konvencinės ginkluotės srityje.

Tačiau S. Rogovas dabar rašo, kad branduolinis nusiginklavimas padarytų Rusiją itin pažeidžiamą. Rusija mano, kad branduoliniais ginklais gali apsidrausti ne tik nuo branduolinio karo, tačiau ir plataus masto konvencinio karo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų