REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Padidėjęs cholesterolis yra tylus žudikas, kuris paprastai nerodo jokių simptomų, tačiau gali sukelti gyvybei pavojingų komplikacijų. Jei kyla pavojus, reikia užtikrinti, kad cholesterolio kiekis sumažėtų.

Padidėjęs cholesterolis yra tylus žudikas, kuris paprastai nerodo jokių simptomų, tačiau gali sukelti gyvybei pavojingų komplikacijų. Jei kyla pavojus, reikia užtikrinti, kad cholesterolio kiekis sumažėtų.

REKLAMA

Cholesterolio yra kiekvienoje kūno ląstelėje. Ši medžiaga vaidina nepaprastai svarbų vaidmenį jūsų organizme – padeda virškinti maistą, gaminti hormonus ir vitaminą D. Kūnas jį gamina, tačiau jis taip pat randamas maiste.

Cholesterolio kiekis matuojamas kraujo tyrimu

Cholesterolio kiekis padidėja, kai kraujyje atsiranda per daug riebios medžiagos, vadinamos cholesteroliu. Šią būklę sukelia riebus maistas ir nepakankamas fizinis krūvis.

Be to, aukštą cholesterolio kiekį sukelia antsvoris, rūkymas ir alkoholio vartojimas. Tai taip pat būdinga šeimoms, o tai reiškia, kad ji gali būti paveldima.

REKLAMA
REKLAMA

Per didelis cholesterolio kiekis gali užkimšti kraujagysles, o tai reiškia, jog labiau tikėtina, kad žmogus susidurs su širdies problemomis ar ištiks insultas.

REKLAMA

Cholesterolio kiekis kraujyje matuojamas paprastu kraujo tyrimu. Jei nerimaujate dėl per aukšto cholesterolio, turėtumėte apie tai pasikalbėti su savo šeimos gydytoju. Kraujo tyrimu tikrinamas gerojo ir blogojo cholesterolio kiekis, trigliceridų kiekis, taip pat bendras cholesterolio kiekis.

Gerasis cholesterolis pašalina blogojo kiekį kraujyje, o nereikalingas cholesterolis patenka į kepenis, kad galėtų jį suskaidyti ir pašalinti iš organizmo.

Blogasis cholesterolis yra blogas, nes kai jo yra per daug, jis gali kauptis kraujagyslių senelių viduje, jas užkimšti ir susiaurinti kraujagysles.

REKLAMA
REKLAMA

Trigliceridai yra riebalų rūšis, kaupiama kūno riebalų ląstelėse. Jie prisideda prie kraujagyslių sienelių susiaurėjimo, taip padidindami komplikacijų riziką.

Yra keletas būdų, kaip sumažinti cholesterolio kiekį, tačiau geriausius rezultatus duoda sveika mityba ir sveikas gyvenimo būdas. Šie 7 patarimai padės kovoti su aukštu cholesteroliu:

1. Nesotieji riebalai

Maistas, kuriame yra daug sočiųjų riebalų, gali padidinti cholesterolio kiekį kraujyje, todėl tie, kuriuose yra daug nesočiųjų riebalų, cholesterolio kiekį gali sumažinti.

Maisto produktai, kuriuose yra daug nesočiųjų riebalų:

Riebi žuvis, įskaitant lašišą ir skumbrę

Riešutai, tokie kaip anakardžiai, migdolai

Sėklos, tokios kaip saulėgrąžos ar moliūgų sėklos

Avokadai

Augalinis aliejus ir užtepėlės

2. Transriebalai

Transriebalai didina cholesterolio kiekį ir dažnai yra randami gyvulinės kilmės produktuose, pavyzdžiui, pieno ir mėsos produktuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dauguma žmonių nevartoja daug transriebalų, tačiau, norėdami sumažinti cholesterolio kiekį, turėtumėte vengti transriebalų ir dirbtinių transriebalų, esančių sausainiuose ir pyraguose. Tikrinkite maisto produktų etiketes, kad juose nebūtų hidrintų riebalų ir aliejų.

3. Sumažinkite bendrą riebalų kiekį

Sumažinus riebalų kiekį maiste, sumažės cholesterolio kiekis. Užuot kepę ar gruzdinę maistą, turėtumėte pabandyti jį kepti ant grotelių, virti garuose, virti vandenyje. Liesos, o ne riebios mėsos dalys taip pat padės sumažinti bendrą suvartojamų riebalų kiekį.

Yra keletas produktų, kurie turi didesnio ir mažesnio riebumo pasirinkimus, todėl valgyti mažiau riebalų turintį produktą bus sveikiau.

REKLAMA

4. Daug skaidulų turintis maistas

Skaidulos padeda sumažinti širdies ligų riziką ir cholesterolio kiekį. Suaugusieji per dieną turėtų suvartoti 30 gramų skaidulų ir vartoti įvairių skaidulų šaltinių mišinį.

Daug skaidulų turintis maistas apima pilno grūdo duoną, sėlenas, javus, vaisius, daržoves, bulves su odele, avižas, miežius, ankštinius augalus, riešutus ir sėklas, rašo express.co.uk.

Valgant bent penkias porcijas vaisių ir daržovių per dieną, sumažės cholesterolio kiekis.

5. Fizinis aktyvumas

Jei padidinsite savo fizinį aktyvumą, daugiau mankštinsitės, tai padės sumažinti cholesterolio kiekį. Turėtumėte stengtis kas savaitę užsiimti bent 150 minučių saikinga aerobine vekla, kad sumažintumėte cholesterolio kiekį.

REKLAMA

Vidutinė aerobinė veikla reiškia, kad jūs pakankamai intensyviai judate, kad padidintumėte širdies ritmą ir prakaituotumėte.

6. Produktai, mažinantys cholesterolį

Yra specialių cholesterolį mažinančių produktų. Šių produktų nerekomenduoja gydytojai, kurie sako, kad nėra geresnio būdo nei sveika ir subalansuota mityba. 

Šie produktai yra skirti žmonėms, kurių cholesterolio kiekis jau yra per aukštas, tačiau jiems nebūtina vartoti augalinių sterolių ir stanolių, kad padėtų valdyti cholesterolio kiekį.

Tiems, kas vartoja šiuos produktus, būtina atidžiai perskaityti vartojimo instrukcijas, nes netinkamai vartojami jie gali pakenkti jūsų sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

7. Statinai

Statinai yra vaistai, skirti sumažinti cholesteerolio kiekį. Paprastai jie rekomenduojami tiems, kam buvo diagnozuota koronarinė širdies liga, kita širdies ir kraujagyslių lga, kurių šeimos istorija rodo, kad širdies ligos gali išsivystyti per ateinančius 10 metų.

Taip pat galite įsigyti nereceptinių statinų, tačiau turėtumėte pasikalbėti su savo gydytoju, kuris taip pat gali juos skirti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų