REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidėjus pandemijai, per pirmuosius mėnesius alkoholio pardavimai kai kuriose šalyse reikšmingai išaugo, pavyzdžiui, Juntinėje Karalystėje net 22 procentais ir iki šių dienų alkoholio suvartojama daugiau nei įprastai. 

Prasidėjus pandemijai, per pirmuosius mėnesius alkoholio pardavimai kai kuriose šalyse reikšmingai išaugo, pavyzdžiui, Juntinėje Karalystėje net 22 procentais ir iki šių dienų alkoholio suvartojama daugiau nei įprastai. 

REKLAMA

Nesvarbu, ar prie vakarienės išgeriate taurę vyno ar šėlstate vakarėliuose visą savaitgalį, po kurio laiko imsite jausti neigiamus alkoholio vartojimo padarinius. Esmė tokia, jog nei taurė vyno savaitgalį, nei kasdieninis alkoholio vartojimas nėra naudingas.

„Rekomendacijos yra gerti mažiau nei 14 vienetų per savaitę, paskirstant alkoholio vartojimą į kelias dienas ir 3 ar daugiau dienų per savaitę alkoholio nevartoti“, – aiškino Londono virškinimo centro konsultantas hepatologas William Alazawi.

Pažeidžiamos kepenys

Besaikis gėrimas paprastai reiškia daugiau nei 6 gėrimų išgėrimą per vieną vakarą arba 8 vienetų vyrams. „Kepenys apdoroja alkoholį tuo pačiu greičiu, nesvarbu, kiek išgeriate. Taigi, kai žmonės išgeria, alkoholis ir jo toksiškas poveikis išlieka ilgiau, sukelia žalą ir uždegimą“, – atkreipia dėmesį specialistas. 

REKLAMA
REKLAMA

Jis aiškino: „Kai išgeriame nedidelį kiekį alkoholio, kepenys jį apdoroja ir suskaido į nekenksmingas medžiagas. Tačiau vartojant per daug alkoholio šie procesai gali sutrikti, dėl to kepenyse kaupiasi riebalai, o tai neleidžia kepenims atlikti gyvybiškai svarbių organizmo funkcijų.“

REKLAMA

Jei pasirinksite alternatyvų požiūri ir išgersite mažiau, nei savaitės norma, bet kiekvieną dieną, taip pat kenksite savo kūnui. Taip yra todėl , kad jei kepenys yra nuolat veikiamos toksiško alkoholio poveikio, jos patiria spaudimą jį apdoroti kiekvieną dieną, rašoma cosmopolitan.com.

„Alkoholiniuose gėrimuose, kuriuose taip pat dažnai yra cukrų, esančios kalorijos gali dar labiau pakenkti kepenims, taip pat prisidėti prie svorio augimo“, – pridūrė W. Alazawi.

Kepenų pažeidimus, dėl kurių reikėtų kreiptis į specialistus, išduoda šie ženklai:

Odos ir akių pageltimas (gelta);

Pilvo patinimas;

Odos niežėjimas;

Patamsėjęs šlapimas;

Blyškios išmatos;

Nuovargis;

Pykinimas;

Pilvo skausmas.

Kokia alkoholio daroma žala?

Žinome, kad per didelis alkoholio kiekis kenkia kepenims. Jei vartojate tiek daug alkoholio, kad atsiranda kepenų randai, turite užtikrinti, kad sumažintumėte suvartojamą kiekį arba visiškai nustotumėte gerti, taip pat laikytis sveikos mitybos ir reguliariai mankštintis. Tačiau toksinio gėrimo poveikio pažeidžiamos ne tik kepenys.

REKLAMA
REKLAMA

„Per didelis alkoholio suvartojimas taip pat turi įtakos žmogaus elgesiui, emocijoms ir sprendimų priėmimui, o tai gali būti žalinga. Kai kurie žmonės gali susirgti depresija, jei geria, tuo labiau, jei geria vieni. 

Ypač šiais pandemijos laikais turime žinote apie savo ir aplinkinių nuotaiką ir psichinę sveikatą“, – kalbėjo W. Alazawi.

Jei jaučiatės prastai, gali būti naudinga pasikalbėti apie savo nuotaiką su šeima, draugais ar net kreiptis pagalbos į specialistus.

Taip pat reguliarus alkoholio vartojimas turi įtakos jūsų mitybai, jūs jaučiatės labiau pavargę, nes prasčiau miegate, geriate mažiau vandens ir neturite energijos mankštintis:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dėl to galite priaugti svorio,  dėl to kepenyse gali kauptis riebalai, kaip ir alkoholis, o tai dar labiau labiau pablogins kepenų pažeidimą.“

Kiek alkoholio yra per daug?

Per didelis alkoholio kiekis ilgainiui gali pakenkti kepenims.

„Kepenys garsėja gebėjimu atsinaujinti, o tai reiškia, kad daugelis iš mūsų mano, jog su juo galime daryti, ką norime. Tačiau jei kepenys pažeidžiamos pakartotinai arba ilgą laiką, jos gali pasiekti regeneracijos pabaigą ir sukelti kepenų randus“, – sako ekspertas.

Neįmanoma žinoti, kokia yra kiekvieno žmogaus kepenų pažeidimo rizika, nes alkoholio poveikis skirtingiems žmonėms atsiliepia nevienodai – tai priklauso nuo genų, mitybos, elgesio ir aplinkos. 

„Vienas vienetas yra tas pats, kas pusė pintos silpnos trauktinės, nedidelė taurė mažo stiprumo vyno arba viena porcija spiritinio gėrimo bare.

Jei geriate gėrimą, kuriame yra didesnis alkoholio procentas, tada jame bus daugiau vienetų“, – aiškino daktaras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų