REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Būtų savininkai ar nuomininkai kas mėnesį gauna sąskaitas už komunalines paslaugas – administravimą, techninę priežiūrą, valymą ir kt. Paprastai jų eilutės beveik nesikeičia, o mokėtinos sumos daugiau svyruoja tik priklausomai nuo sezono. Vis dėlto kartais daugiabučių administratoriai įsigudrina sugalvoti ir naujų eilučių.

Būtų savininkai ar nuomininkai kas mėnesį gauna sąskaitas už komunalines paslaugas – administravimą, techninę priežiūrą, valymą ir kt. Paprastai jų eilutės beveik nesikeičia, o mokėtinos sumos daugiau svyruoja tik priklausomai nuo sezono. Vis dėlto kartais daugiabučių administratoriai įsigudrina sugalvoti ir naujų eilučių.

REKLAMA

Atidesni vilniečiai kovo mėnesį gautose sąskaitose rado įspėjimą, kad nuo šiol papildomai turės mokėti už vėliavų kėlimą ir nuėmimą valstybinių švenčių dienomis. Jie piktinasi, kad nelabai aišku, kodėl ir kiek dabar už tai reikės mokėti, nors anksčiau tokio atskiro mokesčio nebuvo.

Daugiabučius administruojanti bendrovė tikina, kad naują mokestį įveda dėl to, kad viskas pabrango. Tačiau žada, kad mokėti daug nereikės, nes tam samdo konkursą laimėjusias įmones.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus miesto savivaldybės atstovai primena, kad nesutinkantys su nauju mokesčiu gali imtis tam tikrų priemonių – pareikalauti informacijos dėl administratoriaus veiksmų, o prireikus jį ir apskųsti.

REKLAMA

Kodėl prireikė vėliavų kabinimo įmonės?

Vilnietė Akvilė (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinoma) portalui tv3.lt pasakojo, kad mokėdama už komunalinius atkreipiau dėmesį į pranešimą sąskaitoje, kad namą prižiūrinti įmonė pasisamdė dar kažkokią įmonę, kuri kabins per valstybines šventes vėliavą.

Tačiau, pasak jos, daugiabučio administratorė „Mano būstas“ nenurodė, nei kokia įmonė jos užsakymu vėliavas kabins, nei kiek tai namui kainuos.

Sąskaitos pabaigoje smulkiomis raidėmis pridėtas visas įspėjimas apie naują mokestį skamba taip:

REKLAMA
REKLAMA

„Gerbiamas kliente, siekiame, kad valstybinių švenčių metu Jūsų daugiabutį visuomet laiku puoštų tautinė simbolika – Lietuvos valstybės vėliava. Todėl konkurso būdu atrinkome rangovą, kuris nuo šiol, už papildomą mokestį, rūpinsis vėliavos iškėlimu ir nukabinimu.“

Akvilė pripažino, kad toks gana aptakus įspėjimas ją gerokai nustebino.

„Žinodama, kad namą prižiūrinti įmonė apetitu dėl kainų už darbus nesiskundžia, puoliau skambinti, kiek vėliavos pakėlimas mums kainuos.

Jau kurpiau planą, jei keli šimtai per metus atsieis, teks burtis su gyventojais ir patiems kelti vėliavą. Jei tik namo administratorius tokią nieko nekainuojančią savivalę leis. Kirbėjo klausimas, kas iki šiol kėlė vėliavą, mokėjom už tai ar ne“, – pasakojo pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilnietės teigimu, paskambinus į daugiabutį įmonę paaiškino, kad namui kiekvienas kėlimas atsieis kiek daugiau nei 12 eurų.

„Nuėmimas, o stebukle, nekainuos. Dvylika eurų devynaukščiui padalinus centai išeina kiekvienam butui. Bet nustebino, kad apie planuojamą paslaugos pirkimą sužinojome po konkurso. Niekas nepaklausė, galbūt patys žmonės tai būtų padarę nemokamai. Suma namui nedidelė, bet tokius pranešimus gavau ir į butą Viršuliškėse, ir Lazdynuose, tai tikėtina, kad namo administratorius prisamdė vėliavos kėlėjų visiems savo prižiūrimiems namams.

Jų tūkstančiai, tad kažkam išeis neblogas vėliavų kėlimo biznelis. Nedaug tų valstybinių švenčių, kur vėliavas reikia kelti, bet vis tiek pinigai“, – svarstė skaitytoja.

REKLAMA

Vėliavos kabinimo kaina priklausys nuo buto ploto

„Mano būstas“ Komunikacijos grupės vadovas Paulius Ugianskis neslėpė, kad įvesti naują mokestį gyventojams privertė augančios kainos Lietuvoje.

„Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administravimo nuostatai numato, kad administratorius proporcingai patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės daliai kas mėnesį apskaičiuoja mokesčius.

Į šį mokestį patenka ir tai, kad pastato prižiūrėtojas, vadovaudamasis Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymu, užtikrintų valstybinės vėliavos iškėlimą“, – paaiškino grupės vadovas.

„Tačiau, anot jo, svarbu suprasti, kad į administravimo tarifą patenka tik darbų organizavimas, bet pats jų atlikimas yra papildoma paslauga, kurios atlikimui yra samdomi tretieji asmenys.

REKLAMA

„Taigi pareiga mokėti už papildomai atliktus darbus tenka patalpų savininkams. Priklausomai nuo namo dydžio, vidutiniam 60 kv.m. ploto butui šis mokestis svyruoja nuo 0,25 euro iki 1 euro“, – komentavo P. Ugianskis.

Jo teigimu, iki šiol vėliavos pakėlimas buvo paslauga, kurią namo prižiūrėtojas teikė savo sąnaudomis.

„Tačiau pokytį lėmė ženkli infliacija ir išaugusios prekių bei paslaugų kainos“, – paaiškino „Mano būstas“ atstovas.

Jis informavo, kad įmonės, laimėjusios vėliavų kabinimo paslaugų konkursą yra „Proalpas“ ir „Alpinus LT“. Registrų centro duomenys nerodo, kad šių įmonių akcininkai būtų susiję „City Service“, kuriai priklauso „Mano būstas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gali skųsti administratoriaus sprendimus

Vilniaus miesto savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus ryšių su žiniasklaida specialistas Gabrielius Grubinskas priminė, kad gyventojai gali skųsti nepatinkančius daugiabučių administratorių sprendimus.

„Jei daugiabučių namų butų savininkai mano, kad administratoriaus atliekamų arba nupirktų darbų kaina yra per didelė, jie gali kreiptis į administratorių dėl supažindinimo su dokumentais“, – aiškino specialistas.

Jo teigimu, administratorius supažindinti gali tiek žodžiu, tiek raštu, bet ne vėliau kaip per 15 darbo dienų.

„Jei šio termino nesilaikoma arba jei atsakymas netenkina, gyventojai gali kreiptis į savivaldybę, kad būtų patikrinta, kaip administratorius vykdo namo techninę priežiūrą“, – komentavo G. Grubinskas.

REKLAMA

Jis pripažino, kad savivaldybė neturi tikslios tokių kreipimusi statistikos:

„Tačiau matome tendenciją, kad gyventojai gana dažnai yra nepatenkinti atliktų darbų kainomis ir dėl to kreipiasi į savivaldybę.“

Kokios baudos už vėliavos neiškėlimą

Remiantis Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymu, Vasario 16-ąją (Lietuvos valstybės atkūrimo dieną), Kovo 11-ąją (Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną) ir Liepos 6-ąją (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną) Lietuvos valstybės vėliava turi būti keliama prie, virš ar ant šių pastatų: valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, kitų įstaigų, įmonių ir organizacijų, nesvarbu, kokia jų nuosavybės forma, taip pat gyvenamųjų namų.

REKLAMA

Lietuvos valstybinė vėliava turi būti iškeliama 7 valandą ryto ir nuleidžiama 22 valandą vakaro.

Iškeliant vėliavas prie pastatų, jos įstatomos į laikiklius, kurie tvirtinami prie pastato fasado taip, kad vėliavos kotas su fasadu sudarytų ne didesnį kaip 45 laipsnių kampą. Laikiklių apatinė dalis tvirtinama prie fasado ne žemiau kaip 2 metrai nuo žemės.

Valstybinės vėliavos taip pat gali būti iškeliamos ant stiebų, įrengtų priešais pastato fasadą.

Pažymėtina, kad vėliava turi būti ne bet kokia, jos audeklo pločio ir ilgio santykis turi būti 3:5. Paprastai prie, virš ar ant pastatų keliamos Lietuvos valstybės vėliava ar Lietuvos valstybės istorinė vėliava yra 1 metro pločio ir 1,7 metro ilgio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Administracinių nusižengimų kodeksu, nesilaikant vėliavos iškėlimo nuostatų gresia bauda nuo 10 iki 12 eurų.

Jei nusižengimas padaromas pakartotinai, gresia bauda nuo 12 iki 16 eurų.

Atsakomybė už šių nuostatų vykdymą iškeliant Lietuvos valstybinę vėliavą prie valstybinės valdžios ir valdymo organų, įmonių, įstaigų ir organizacijų pastatų tenka jų administracijos vadovams, o iškeliant vėliavą prie gyvenamųjų namų – jų savininkams arba pareigūnams, kuriems pavesta organizuoti namų eksploatavimą.

Lietuvos piliečiai, taip pat Lietuvoje esantys kiti asmenys privalo gerbti valstybinę vėliavą.

Gal kas didesnį plotą turi jiems stipriau plevesuos?
Vėliava ir buto plotas. Kas gali paaiškint?
Greit atsiras mokestis uz makaronu kabinimas, nes tokiu firmeliu jau atsirado, tik reiktu butu ukiams sudaryti sutartis ir pradės eiti saskaitos
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų