REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau kurį laiką ypač įtemptomis ir net galimų streikų nuotaikomis gyvenančiai medikų bendruomenei sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako nešantis gerą žinią. Pasak jo, atlyginimai kitais metais turi augti mažiausiai 10 proc.

Jau kurį laiką ypač įtemptomis ir net galimų streikų nuotaikomis gyvenančiai medikų bendruomenei sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako nešantis gerą žinią. Pasak jo, atlyginimai kitais metais turi augti mažiausiai 10 proc.

REKLAMA

Pristatydamas kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą sveikatos apsaugos ministras akcentavo, kad „žymiai didesnis dėmesys skiriamas sveikatos sektoriaus darbo užmokesčio didinimui, šakos kolektyvinės sutarties išpildymui“.

Jis kartu įvardijo, ir kiek konkrečiai turėtų didėti medikų algos.

„Jei lyginsime šiuos ir būsimus metus, viską esame taip suplanavę, kad atlyginimas „į rankas“ gydytojams turėtų augti 259, slaugytojams – 122, rezidentams – 189 eurais.

Jei pažiūrėsime į šios kadencijos Sveikatos reikalų komiteto veiklą ir bendrą šių trijų metų darbą,  lyginant su 2020 metais, gydytojams atlyginimas išaugo 1025, slaugytojams – 384, rezidentams – 585 eurais. Tai palieku kiekvienam galvoti, daug tai yra ar mažai. Bet, manyčiau, tendencija yra gera ir teisinga“, – Seimo Sveikatos reikalų komitete kalbėjo A. Dulkys. 

REKLAMA
REKLAMA

Algos didės mažiausiai 10 proc.

Ministras vylėsi, kad dalis įstaigų atlyginimus gebės pakelti ir daugiau nei 10 proc.

„Jei praėjusiais metais taip dėliojome išteklius, kad darbo užmokestis galėtų didėti ne mažiau 8 proc., gyvenimas parodė, kadangi metų eigoje atsiranda papildomų dalykų, ir kai kurių gydymo įstaigų veikla yra efektyvi, labai didelis gydymo įstaigų skaičius didino atlyginimu ne 8, o ir 14, 15 proc. Ir tai darė šiais metais jau nuo sausio 1 dienos. 

REKLAMA

Labai gerai atsimenu, kai prieš kelis metus iškėliau tą užduotį didinti nuo sausio 1 d., bet nebuvau įvertinęs visų procesų, kaip tai vyksta, buvo nepavykę to padaryti. Bet jau praėjusiais metais taip buvo, ir šiemet darysime tą patį, kad Valstybinė ligonių kasa jau nuo lapkričio–gruodžio darys tam tikrus veiksmus su paslaugų įkainiais, kad nuo sausio 1 dienos galėtų didinti darbo užmokesčius ne mažiau kaip 10 proc. Tikiu, kad metų eigoje galimybės bus dar didesnės“, – aiškino A. Dulkys.

Jis pridūrė, kad didėja ir daug metų „užmirštų“ teismo medicinos darbuotojų atlyginimai – šiais metais tam skiriama 2,6 mln. eurų. Teismo psichiatrų darbo užmokesčiui didinti papildomai skiriama 200 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Pinigai (Fotodiena/ Viltė Domkutė)

PSDF auga beveik 13 proc.

A. Dulkio aiškinimu, šių metų PSDF biudžetas atrodo kaip niekada solidžiai.

„Reikšmingai didėja valstybės biudžeto indėlis į mūsų klausimų sprendimus, tai yra 105 mln. eurų daugiau nei 2023 m. (...) Valstybės prisidėjimas istoriškai yra pats didžiausias, kiek yra buvę iki šiol“, – kalbėjo jis.

Numatoma, kad kitu metų PSDF turėtų siekti 3,461 mlrd. eurų, arba 13,5 proc. daugiau, nei suplanuota šiemet.

Pagrindinę įplaukų dalį sudarys „Sodros“ administruojamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos ir su jomis susijusios sumos – jos sieks 3,271 mlrd. eurų – 17,7 proc. daugiau bei valstybės biudžeto įmokos už jos lėšomis draudžiamus asmenis, kurios sieks 898,5 mln. eurų – 14,7 proc. daugiau. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybės biudžeto asignavimai kitąmet bus 167,3 mln. eurų – 18 proc. mažiau. Šios lėšos sudaro apie 5 proc. visų fondo  biudžeto įplaukų.

Sveikatos priežiūros paslaugoms numatoma skirti 2,415 mlrd. eurų – 7,4 proc. daugiau nei šiemet. Šios lėšos sudaro pagrindinę – apie 69,8 proc. – PSDF biudžeto išlaidų dalį.

Numatomas PSDF biudžeto rezervas 2024 metų pradžioje – 637,4 mln. eurų, tiek pat jis turėtų siekti ir metų pabaigoje.

„Suprantame, kad visko negalime padaryti tobuli, bet stengiamės, kad išlaidų struktūra, vidinės jų proporcijos neturėtų kažkokių išskirtinių skirtumų ir nebūtų nė vienos srities, kurioje nebūtų vienokio ar kitokio augimo. Tai reiškia, kad yra augimas ir paslaugoms,  prevencinėms programoms, vaistams, greitosios medicinos pagalbos sričiai. Kaip šį principą pradėjome taip ir stengiamės išlaikyti“, – aiškino A. Dulkys.

REKLAMA

Rezervas išlieka per didelis?

Jis taip pat pridūrė, kad nors bendras PSDF biudžetas auga, rezervo, dėl kurio panaudojimo kyla nemažai diskusijų, dalis mažėja. 

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga vis tik kritikavo, kad biudžeto rezervas išlieka per didelis.

„Taip, dalis jo lėšų bus panaudota, bet ne sykį esu priminęs ir Seimo posėdžių salėje, kaip tuo metu, kai premjerė dar nebūdama premjere labai kritikavo, kad yra didelis PSDF biudžeto rezervas, bet dabar jis išlieka dvigubai didesnis, nei buvo tada, kai buvo kritikuojamas. Tai čia turime problemą ir neturime jokių įstatyminių sprendimų, kaip tą išspręsti“, – kalbėjo jis komiteto posėdžio metu.

A. Dulkys jis tik siūlė nelyginti rezervo dalies sumomis, bet žiūrėti į procentus, mat ir tų metų bendras biudžetas buvęs gerokai mažesnis. Jis taip pat aiškino, kad šiuo metu rezervas toks stiprus, kad „drąsiai galėtų atlaikyti sveikatos sistemą mažiausiai kelis metus, jei būtų kažkokių rimtų problemų“.

Kodėl slaugytojams taip mažai? Prideda daugiausiai darbų, visą laiką su ligoniu, dargi nori gydytojai puse funkcijų atiduot, jiems turi būt alga normali, nes čia ubago alga
Makaronų kabinimas avims...
nusidulkinęs vėl sapalioja šyvos kumelės sapnais; kiba buhalteriui locna boba nebeduoda prasižioti
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų