REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją tyrusi Seimo komisija pristatė savo išvadas. Jose teigiama, kad Gitanas Nausėda, neatsakydamas į komisijos klausimus, pažeidė Konstituciją ir sulaužė duotą priesaiką. Buvęs Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas turi galimybę palyginti dabartinį procesą su prezidento Rolando Pakso apkalta, nes jos metu buvo vienas svarbiausių žmonių politiniame pasaulyje.

Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją tyrusi Seimo komisija pristatė savo išvadas. Jose teigiama, kad Gitanas Nausėda, neatsakydamas į komisijos klausimus, pažeidė Konstituciją ir sulaužė duotą priesaiką. Buvęs Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas turi galimybę palyginti dabartinį procesą su prezidento Rolando Pakso apkalta, nes jos metu buvo vienas svarbiausių žmonių politiniame pasaulyje.

REKLAMA

Ar Nausėdos laukia Pakso likimas, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dėmesio centre +“ kartu su žurnalistu Edmundu Jakilaičiu diskutavo A. Paulauskas.

Jei komisija sako, kad prezidentas sulaužė priesaiką ir pažeidė konstituciją, tai aišku, kad turi būti pradėtas apkaltos procesas. Ar šitie du procesai – dabartinis ir vykęs prieš 20 metų – yra sulyginami? Ar jie panašūs?

Sulyginti jų tikrai negalima ir netgi panašumų nelabai yra. R. Pakso apkaltos procesas prasidėjo nuo VSD kreipimosi į Seimą, į Premjerą, į Prezidentą, kur buvo išdėstytos visos grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui, įvardinti asmenys, faktai, buvo teikiami įrodymai. Kitaip sakant, buvo rimta medžiaga.

REKLAMA
REKLAMA

Negana to, dar buvo sudaryta komisija Seime, pirmoji komisija buvo profesoriaus Sakalo, kur buvo atskleista dar daugiau faktų. Jeigu kalba išvadose, kad prezidento patarėjas – tai konkrečiai įvardinama pavardė, ką sakė, ką darė, kokie gauti įrodymai apie neteisėtą veiklą ir panašiai. <...> Viskas yra sudėliota aiškiai ir suprantamai bet kam, kas skaitys tas išvadas.

REKLAMA

Šitose išvadose, jeigu skaitys žmogus, kuris neypatingai domisi šia istorija, nieko negalima suprasti. Ir komisija viršijo savo įgaliojimus su išvada, kad prezidentas pažeidė Konstituciją. Ji šioje vietoje galėjo pasakyti, kad „galbūt“ ar „mums taip atrodo“.

Seimo komisija neturi konstitucinių įstatymiškų įgaliojimų spręsti, ar asmuo savo veiksmais pažeidė Konstituciją ir sulaužė duotą priesaiką.

Konstitucinis teismas pasako galutinai ir aiškiai, ar pažeidė, ar ne. Ir be jo išvados niekas nepradeda apkaltos dėl to punkto pažeidimo. 

REKLAMA
REKLAMA

Pats griežčiausias išvados punktas, kad prezidentas yra pažeidžiamas, nes jo aplinkoje jis susitikinėja su asmenimis, prekiaujančiais trąšomis. Pirmas dalykas, reikia išaiškinti sąvokas. Kas yra prekiavimas trąšomis? Juk prekiavimas trąšomis nėra nusikaltimas arba pažeidimas. Kaip prekiavimas trąšomis daro grėsmę mūsų nacionaliniam saugumui?

Išvadose trūko konkretumo. Jeigu jau matyčiau išvadą, tikrai norėčiau, kad ten būtų kaip ir Sakalo komisijoje: vardai, pavardės, susitikimo laikai, kas, kada, kam skambino, ko prašė ir taip toliau.

Komisija rašo: asmenys, kurie yra tokie pažeidžiami, tapo valstybės strateginių įmonių vadovais ir išrinktojo prezidento patarėjais. Čia yra vieši asmenys, kodėl jie turi būti slepiami? Tą patį klausimą uždavė ir Premjerei – ji nieko nežino, prezidentas irgi nieko nežino. Tai, kas juos skiria, kodėl jie iki šiol dirba, jeigu yra tokie pažeidžiami ir kelia grėsmę?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tas pats VSD turėjo rėkti, šaukti, kad juos reikia atleisti. Kažkas čia nesiriša, taip nebūna gyvenime, kad paskiria tokius vadovus ir visi pratyli.

Man atrodo, tai – pirmas atvejis istorijoje, kada prezidentas pasinaudojo savo absoliutaus imuniteto teise. Prisiminkime, Algirdas Brazauskas, būdamas ministru pirmininku, liudijo prokuratūros tyrime dėl „Draugystės“ viešbučio. Valdas Adamkus liudijo Seimo komisijoje dėl „Mažeikių naftos“ privatizavimo ir dėl CŽV kalėjimo. Dalia Grybauskaitė irgi raštu atsakinėjo į specialių komisijų klausimus. Čia yra pirmas atvejis, kai prezidentas neatsakė į klausimus. Kaip jūs tai vertinate?

REKLAMA

Kitaip atsakyčiau – prezidentai niekada neskuba teikti parodymų. <...> Yra niuansų, bet nebuvo tokių, kurie raštu atsisakytų atsakyti. Nežinau, kodėl prezidentas taip nusprendė. Galbūt turėjo kokių tai sumetimų, aš būčiau pataręs jam visgi atsakyti. Tai yra pagarba pačiam parlamentui. <...> Tu gali žmones ignoruoti, bet institucijos negali ignoruoti.

Pabandykime pagalvoti garsiai, kodėl prezidentas to nepadarė? Ar jūs manote, kad jis tiesos sakyti nenorėjo, o meluoti negalėjo?

Būtų tokia pirma versiją, kad galbūt dėl to. Galbūt jis matė, ką ir pasakė garsiai, kad komisija turi išankstinę nuomonę ir kad jo atsakymai niekaip nepaveiks išvadų. Ir, kad jis ignoruoja, galbūt parodo komisijos vietą ir kad ji nėra visai gera.

tv3.lt

Kur prezidento klaidą matau tai tik kad patvirtino jis visus nekompetetingus ministrus.
Cirkų cirkas ,o organizuoja koncervai prieš rinkimus
Jakelaičiui net nekyla mintis, kad apsišaukėlių komisija gali būti neteisėta? To nepastebėti padorus žurnalistas nedrįstų, o samdinys – taip! Kartą tas reikalas jau ištirtas tikroje komisijoje, tai ko jums dar, politinės šliurės?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų