• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Jei paketas gerai sugeria, jį galima palikti ilgam. Jei kraujavimo beveik nėra, tampono galima ir nekeisti. Kasdieniniai įklotai garantuoja gaivumą ir sausumą visai dienai. Higieninės servetėlės pakeičia vandenį“. Tokiomis, neva, žiniomis, neretai dalinasi intymiomis higienos priemonėmis besinaudojančios moterys ir merginos. Tai kodėl daugėja išorinių ir vidinių lytinių organų uždegimų, alergijų? Kas dėl to kaltas? Priemonės, o gal pačios jas neteisingai naudojančios moterys? Kalbamės su medicinos centro „MaxMeda“ gydytoja ginekologe Sonata Rakšniene.

REKLAMA
REKLAMA

Keisti reikia dažnai!

„Visos priemonės, skirtos intymiai higienai, tiek įklotai, tiek tamponai, yra geros, tik klausimas, kaip jas naudojame? – kalbėjo gydytoja. – Naudojant tamponą, jį reikia labai dažnai keisti, jais nepiktnaudžiauti, tarkime, nenaudoti naktį. Žinoma, jei moteris ėjo maudytis įsidėjusi tamponą, nors tai ir nėra rekomenduojama, tuoj pat po maudynių jį būtina pasikeisti“. Nekeitimas ir sukelia uždegimus. Medikė, tvirtino, kad, jei moteris šias priemones naudoja protingai, prisižiūri, priemonės problemų nesukels.

REKLAMA

„Ir visai nesvarbu, kad kraujavimas – tik keli lašai ir, atrodo, kad nėra ko to tampono keisti, neva jis gali būti visą dieną. Keisti reikia! – tvirtino gyd. S. Rakšnienė. – Pati higienos priemonė nėra infekcijos šaltinis, jei viską darome švariomis rankomis, ji kažkur nemėtoma, išpakuojama prieš naudojant. Be to, nereikia manyti, kad, jei įklotai labai gerai sugeria, jį galima palikti ilgam. Vis tiek keisti reikia ne rečiau kaip kas 4 valandas, o tamponus ir kas porą valandų, o jei mėnesinės labai gausios – ir dar dažniau.

REKLAMA
REKLAMA

Beja, mergaitėms gydytoja tamponus rekomenduoja naudoti labai atsargiai, nemokšiškai juos naudojant galima pažeisti mergystės plėvę.

Negi neturime vandens?

Pasak medikės, bėdos atsiranda ne tik dėl to, kad retai keičiama, bet ir dėl to, kad naudojama tada, kai galbūt to visai nereikia. Pvz., kasdieniniai įklotai. „Kam juos nešioti, jeigu galima paprasčiausiai apsiprausti, kasdien pasikeisti kelnaites? Arba higieninės servetėlės. Jos yra gerai kažkur kelionėje, miške, bet kam jų reikia, jeigu yra karštas vanduo ir muilas? – kalbėjo pašnekovė. –

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mane dažnai žavi besilankančios bobulytės, kvepiančios muiliuku ir dar pergyvenančios, kad gal pas jas ten kažkas negerai, o jaunoji karta, atrodo, negerbia nei savęs, nei gydytojos“. Parodoksalu, bet tada anksčiau, kai tualetai buvo lauke, ne visada buvo karšto vandens nei tokio įklotų, paketų pasirinkimo, uždegimų kildavo netgi mažiau. Pasirodo civilizacija situacijos nepagerino, o gal net pablogino. Taigi viskas priklauso nuo žmogaus, jo kultūros, požiūrio į save. Ir dar, prašau dėmesio mamos. Higieniniai įpročiai turi formuotis vaikystėje. Jei mergaitė nuo mažens įpras nusiprausti, pasikeisti kelnaites, net jei jos optiškai ir atrodo švarios, tai taps įpročiu, kaip ir valytis dantis. O visada skubančioms, galiu pasakyti, kad praleisti minutę po dušu, iš vakaro pasiruošti švarias kelnaites užtruks ne ką ilgiau nei įsidėti kasdienį įklotą. Juk jei spėjama pasidažyti, tai ir tiems dalykams laiko pakaks.“

REKLAMA

Praustis reikia taip pat pagal taisykles. Tai svarbu dėl to, kad visi moters intymūs organai yra arti viens kito ir gali vieni kitiems perduoti uždegimus. Taigi, iš pradžių nuplaunami lytiniai organai, po to tarpvietė. Jokiu būdu ne priešingai, nes taip galime iš tarvietės užnešti į makštį ar šlaplę bakterijas, kurioms ten ne vieta ir jos gali sukelti uždegimą.

REKLAMA

Gal kalta alergija?

Kitas dalykas: dažnai pamirštama apie alergines reakcijas, nes intymios higienos priemonės, kokios firmos jos bebūtų, yra gaminamos iš tam tikrų medžiagų ir kuriai nors iš jų moteris gali būti alergiška. Šių produktų sudėtyje galima rasti ir įvairių plastikų, naftos produktų, superabsorbentų, sintetinių medžiagų, cheminiu būdu apdorotos celiuliozės, dirbtinių kvapų. Jie gali padidinti jautrumą, sukelti niežulį, išskyras, nemalonų kvapą ir diskomforto jausmą. Tačiau gydytoja pastebi, kad alergija dažniau kyla jautresnėms, linkusioms į alergijas, moterims, kurioms tinka net ne bet koks kremas ar vanduo, bet būna ir tokių moterų, kurioms bet kuri priemonė yra gerai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasirodo, problemų dažnai galima išvengti net neskiriant jokio gydymo, o tiesiog atsisakius tų naudojamų priemonių. „Mes su kolegėmis dažnai pakalbame, kodėl anksčiau tų uždegimų buvo mažiau? – mintimis dalijosi gydytoja. – Todėl, kad buvo naudojama paprasta vata, paprastas muilas (o dabar muilai yra daugiau šarminės kilmės, todėl netinka intymiai higienai), vanduo, dėvimos medvilninės kelnaitės. Nebuvo tiek daug sintetinių kišimųsi į moters organizmą. O dabar labai daug reklamos: vilioja kvapai, formos, spalvos, įpakavimas ir mūsų, moterų, akys jau ten ir krypsta.“

REKLAMA

Moteris turėtų tarp didžiulės pasiūlos pati išsirinkti sau tinkančią priemonę, išbandyti skirtingas, o jei netinka niekas (pasak ginekologės, tokių atvejų taip pat būna), lieka natūrali priemonė – medvilninė vata.

„Nemaitinkime“ bakterijų

Problemos dėl intymių priemonių būna ne tik alerginės kilmės. „Įsivaizduokite, kad vyksta su mumis, kai mes įsikišame tamponą, – kalbėjo gydytoja. –  Jis sugeria ne tik kraują, bet ir makšties išskyras. Juk nėra taip, kad makštis negamintų jokių išskyrų, ji nėra visiškai sterili, ten gyvena bakterijos. Ir tos – gerosios, laktobakterijos, ir gardnerelos, kurios gali tapti bakterinės vaginozės kaltininkėmis, įeina į mūsų florą, bet jos turi tam tikrą santykį, kuris yra normalus sveikatai. Taigi, ta mūsų higienos priemonė kraują sugeria kartu su mūsų sekretu. Tačiau fiziologiškai mėnesinių metu viskas turėtų ištekėti, o mes tai kaupiame makštyje. Ten – šilta, kraujas, kuris yra bakterijų „maistas“, taigi puikios sąlygos visokioms bakterijoms daugintis. Tame tarpe ir patogeniniams mikroorganizmams, kurie gali patekti iš bet kur: netinkamai prausiantis, nuo išeinamosios angos, lytinių santykių metu.

REKLAMA

Šitaip suardoma reikalinga pusiausvyra, kuri gali baigtis bakterine vaginoze, uždegimu, kurį lydi nemalonus kvapas ir gausios išskyros. Pasak medikės, mes tarsi norėdamas būti šiuolaikiškos, tikėdamos, kad mums bus patogiau, padarome sau meškos paslaugą, pačios sau sukeliame uždegimą. „Kartais pakanka atmesti tą provokuojantį faktorių ir uždegimai baigiasi, – tvirtino Sonata Rakšnienė. – Dažnai paaiškėja, kad dėl uždegimo kaltas būtent kasdieninių įklotų naudojimas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Toksinis šokas ir stafilokokas

„Mumyse gyvena ne tik jau minėtos bakterijos, mes galime būti ir stafilokokų ar streptokokų nešiotojai, bet jie mums gyventi netrukdo, mes jaučiamės normaliai, – pasakojo gyd. ginekologė. –Tačiau, jau minėtais būdais, sutrikdžius mikrofloros pusiausvyrą, paskatindami šiuos patogeninius mikroorganizmus daugintis, sukeliame uždegimą. Pavojingos bakterijos išskiria toksinus (nuodus), kurie patekę į mūsų kraują, gali sukelti toksinį šoką“. Moteriai gali staiga pakilti aukšta temperatūra, krėsti šaltis, tarsi nuo saulės parausti kūnas, ji gali imti vemti, viduriuoti, toksinio šoko metu skauda galva ir raumenys, silpna, galima netgi apalpti. Gydytoja teigia, kad nebūtina sieti nei toksinio šoko, nei bakterinės vaginozės vien tik su netinkamu higieninės priemonės naudojimu. Šias problemas gali išprovokuoti aplinka, stresas, imuninės sistemos nusilpimas. Dažnai kalti būna keli tarpusavyje sąveikaujantys faktoriai.

REKLAMA

Kaip yra normalu?

Tai, kad moteriai yra išskyrų, nereiškia, jog jai reikia bėgti pas ginekologą ieškoti problemos kilmės. Pasak medikės, yra toks tipas moterų ir mergaičių, kurios mano, kad iš makšties neturi būti jokių išskyrų. „Tokioms aš visą laiką sakau, kad sulauksite menopauzės ir tada suprasite, ką tai reiškia, – sakė S. Rakšnienė – Todėl, kad jei hormoninė pusiausvyra yra normali, makštis sekretuoja ir tų gleivių turi būti. Juk jei moteris yra susijaudinusi, pvz., lytiškai, ar ovuliacijos metu, išskyrų net padaugėja“. Medikė atskleidė, kad yra tokių moterų, kurioms fiziologiškai išskyrų būna daugiau, tačiau tiesiog ji yra tokia, tai yra normalu. Be to, ciklo metu išskyros kinta, pvz., ovuliacijos metu jos yra kitokios, tąsios, bet tai tik rodo, jog moteris yra vaisinga, tai nėra jokia patologija.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad sveikos moters išskyros neturi turėti jokio kvapo, jų spalva nepakinta, netampa nei žalsva, nei gelsva, nesikeičia struktūra, jos nėra panašios į pūlius, nesiformuoja gabaliukai, nesukelia jokio diskomforto. Moteriai neturi niežėti, perštėti, deginti. O jei tokie požymiai yra, reikia eiti pas specialistą ir ieškoti uždegimų, kurie gali būti ir plintantys lytiškai arba sukelti mikrofloros pakitimų, tai grybelis, t.y., pienligė ar bakterinė vaginozė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų