REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiemet pandemija maišo visas Kalėdų švenčių kortas. Tautiečiai šias didžiąsias metų šventes jau laidoja – ne vienas jas žada sutikti prie kuklesnio vaišių stalo. Drastiškai kritusius pardavimus jaučiantys prekybininkai atviri: parduoti sunku ir naminių paukščių augintojams.

Šiemet pandemija maišo visas Kalėdų švenčių kortas. Tautiečiai šias didžiąsias metų šventes jau laidoja – ne vienas jas žada sutikti prie kuklesnio vaišių stalo. Drastiškai kritusius pardavimus jaučiantys prekybininkai atviri: parduoti sunku ir naminių paukščių augintojams.

REKLAMA

Valentino Rapšio paukščių ūkyje Liūdynės kaime, Panevėžio rajone, smagiai guguoja baltakaklių žąsų pulkelis. Vyras ūkyje augina ne tik žąsis, bet ir antis, įvairių veislių vištas. Didžioji dalis paukščių skirti jauniklių perinimui, o kas lieka, nugula ant vaišių stalo.

„Kaip sakyt, gėlės mano čia. Ir tai, ką turiu, tai tokių retesnių veislių žąsų, pvz., iš peryklos, tų dedeklių vištų, tai pas mane tik trys yra. Iš viso yra apie 40 ir visos yra iš senos veislės išveistos ir kiaušiniai žali, mėlynų būna ir raudonų“, – sako paukštininkas Valentinas Rapšys.

Šiemet vyras Kalėdoms jau pardavė keletą žąsų, savo eilės laukia ir muskusinės antys. Už naminės žąsies kilogramą augintojas prašo 10-ties eurų. Už kelis kilogramus sveriančią antį nuo 10-15 eurų.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiemet 16 papjoviau. Žąsų, turiu ir dabar, bet visos pažadėtos. Tai vienam, kitam, tai brolis atvažiuoja“, – pasakoja V. Rapšys.

Deja, jei ne savi giminės ir artimieji, šiemet parduoti šventėms skirtus paukščius būtų labai sunku. Žmonės ir dėl ribojimų, ir dėl pandemijos prieš šventes mažai perka. Štai iš Krekenavos kasmet į turgų parduoti naminių paukščių atvažiuojantys smulkūs ūkininkai iš nevilties skėsčioja rankomis. Šventinių paukščių beveik niekam nereikia, prekybai augintus paukščius dabar kone įsiūlyti reikia patiems.

REKLAMA

„Patys matot, koronos, augint, auginam, bet parduot sunku. Nėr žmonių, niekas į turgų neina“, – teigia smulkus augintojas Bronius Svetikas.

„Va vieną pardaviau žąsį, tik vieną šiandien. Anksčiau paukščių pritrūkdavau, o dabar perteklius. Kur dėsit? Į šaldiklius ir valgysim patys“, – kalbėjo smulki augintoja Levutė Giedrimaitė.

Kalėdinės prekybos nė kvapo ir mėsos paviljone. Mažmenininkai sako nieko neuždirbantys. Pardavimai beveik visiems kritę, tad karantinas šįkart tikrai smogs iš peties.

„Ir šaltieną pirkdavo, ir liežuvius virdavo, šonkauliukai, sprandinė šventėms. Dabar nežinau, žmonės išsigandę ir viskas sumažėję, nebuvo tie kiekiai dideli, bet dabar tai išvis“, – sako mėsos prekiautoja Jolanta Vireikienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Krito labai, nes mes visada laukiam tų švenčių, tai tikrai labai smarkiai jaučiasi ne šventinis laikotarpis, o tiesiog eilinė paprasta diena“, – pasakoja mėsos prekiautoja  Diana Čingienė.

Ir po turgų vaikštantys, bei po truputį apsiperkantys tautiečiai be nuotaikos, mat šventes daugeliui teks sutikti be vaikų ir anūkų, todėl ir gausus vaišių stalas praranda prasmę:

„Nu, aišku, sumaišė, nu kaip nesumaišė, su vaikais negalėsiu susitikt. Nu va vieniems reikės būti.“

„Užmušė mus visus, nei vaikų, nei anūkų jau daugiau kaip pusę metų nematėm. Nu ką čia labai ruošti, paprastai nėra nuotaikos. Nėra šventės.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taip ir švęsim dviese su bobute. O kalėdinis stalas bus kuklesnis. Kada būdavo ant 10 žmonių, o dabar tik ant 2, tai savaime kuklesnis.“

Dėl pandemijos stojusi krizė verčia žmones taupyti, atidžiau planuoti pirkinius ir rečiau lepinti spontaniškesniais pirkiniais. Tad, jei 5 ir daugiau kilogramų sverianti naminė žąsis šventiniam stalui kainuos nuo 50 eurų už paukštį, daugelis pasvarsto, ar iš vis ją pirkti.

Visgi tiems, kas suka galvą kaip kukliau, bet ne prasčiau papuošti Kalėdų stalą kailinių triušių augintojas iš Ėriškių siūlo gaminti triušieną. Šio žvėrelio mėsa ir sveika, ir dietinė.

„Triušiena ir dietinė mėsa, ir alergiškiems vaikams, ir širdies kraujagyslių ligom, kas serga, tai teko ir į Kauno klinikas pristatinėt. Tai per 25 m. jokių įvykių nesukėlė nei ligų“, – teigia triušių augintojas Eduardas Kubilius.

REKLAMA

Dietinė mėsa, anot augintojų, dabar labai vertinama, o ir kaina piniginės nedrasko – už kaimišką triušį tektų sumokėti vos 12 eurų. O per šį pandeminį laikotarpį ūkininkai sulaukia ir neįprastų pirkėjų, prašo parduoti triušio taukus. Iš jų moteris gamina natūralius odai tepalus.

„Ir slogas, ir gerkles, ir nušašusias lūpas, ir skaudančias ausytes, ir visokias gerklytes, ir plaučių uždegimus, ir nugaras, ir sau“, – kalbėjo triušių augintoja Rita Kubilienė.

Vos kelių gramų dėžutė sveikų su medetkomis paruoštų riebalų kainuoja 5 eurus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų