Profesorius pasakė, kokios bus Kalėdos

Pagalvoję apie žiemą, dažnas įsivaizduojame kalnus sniego, mikštas ir šviesias pusnis, stingdantį šaltį. Be sniego taip pat neatsiejamos ir didžiosios metų šventėsKalėdos. Tačiau panašu, kad šiemet per Kalėdas sniego ne tik nematysime, bet dar turėsime taikytis su lietumi ir purvynais.

Kuo arčiau Kalėdos, tuo labiau bliūkšta baltų ir jaukių Kalėdų fantazija. Žiema dėl karantino galėsime džiaugtis tik pro langą, tačiau meteorologai iliuzijas dar labiau griauna – nė nebus, kuo už to lango gėrėtis. Kalėdos nusimato purvinos, šiltos, o baltas snaiges keis įkyrus lietus.

Kalėdos bus šiltos

Meteorologas Arūnas Bukantis sako, kad šiemet šventes sutiksime su lietumi. Vietoje didelių baltų sniego kąsnių iš dangaus turėtų kristi lietus, o temperatūra labiau primins vėlyvą rudenį nei žiemą.

„Prognozuojama, kad netgi laikysis teigiama temperatūra. Vilniuje, pagal dabartines prognozes, Kalėdų pirmąją dieną turėtų būti temperatūra tarp 0 ir + 3 laipsnių. Pajūryje, Kuršių nerijoje, temperatūra laikysis tarp 3 ir 5 laipsnių aukščiau nulio“, – tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ sako A. Bukantis.

Didelio šalčio šiemet taip pat jau neturėtume pajusti. Gali būti, kad atšals tik truputį.

„Pačioje metų pabaigoje, bet prognozė dar preliminari, yra tikimybė, jog orai šiek tiek atšals. Temperatūra jau nukris žemiau nulio. Kažkokių ypatingai stiprių speigų tai nenumatoma“, – sako profesorius A. Bukantis.

Meteorologas įspėja, kad žemė jau yra įšalusi, o palijus smulkiam lietui ant kelio susidaro plikledis. Šiemet kažkur važiuojantiems reikėtų būti atidiems.

Gruodis visad yra šiltesnis

Meteorologo nuomone, stebėtis, kad vietoje baltų sniego kalnų šiuo metu už lango matome ūkanas, nereikėtų. Gruodis visad yra šiek tiek šiltesnis, mat astronomiškai, žiema prasideda tik gruodžiui įpusėjus.

„Gruodis dar nėra žiemos mėnuo. Jei vertintume, kad astronominė žiema prasideda tik gruodžio 22 d., tai gruodį dažnai net vadiname tokiu priešžiemio mėnesiu“, – komentuoja profesorius.

REKLAMA

A. Bukantis sako, kad keista norėti sniego jau gruodžio pradžioje.

„Matyt, nereikia tikėtis, kad ir sniego danga turėtų būti nuo pat gruodžio pradžios, nes sniego danga vidutiniškai susiformuoja tik gruodžio paskutinį dešimtadienį, o pajūryje tik sausio pradžioje. Būna tik pavienės sniego dienos. Jų, žinoma, būna nemažai, apie 10–20 vidutiniškai su sniego danga, bet pastovios sniego dangos dėl to, kad iškrinta lietaus pavidalo krituliai, nesusidaro pastaraisiais metais“, – pasakoja A. Bukantis.

Tačiau profesorius turi blogų žinių žiemos mylėtojams – su pilku vaizdu už lango teks susitaikyti. Ko gero, tokių žiemų, kokias matydavome vaikystėje, jau nebebus.

„Dabar jau lietuviška žiema būtų dažni rūkai, stiprūs vėjai, lietaus arba mišraus pavidalo krituliai su šlapiu sniegu arba lietus su sniegu. Žymiai trumpiau dabar laikosi sniego danga ir be to, visų mėnesių, ypatingai sausio mėnesio temperatūra kyla ir, jei palygintume su XX a. viduriu, tai temperatūra žiemos mėnesių jau yra aukštesnė 2–3 laipsniais.

Tokių sniegingų žiemų, šaltų žiemų, kada speigai spaudžia ir laikosi 5–6 savaites ar net porą mėnesių, jau dabar labai retai pasitaiko ir ateityje dar rečiau pasitaikys“, – komentuoja A. Bukantis.

Meteorologo teigimu, nuo XIX a. pabaigos gruodis Lietuvoje atšilo apie dviem laipsniais.

O penktadienį apie artėjančius orus profesorius pakalbėjo išsamiau, kviečiame žiūrėti: 


Rašyti komentarą...
E
Edita.
2020-12-18 17:27:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
Durnius tu,arba mažvaikis...
Atsakyti
-4

M
Močiutė
2020-12-21 21:33:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kai būdavo sniego, švietė
saulė. Niekas nesirgo gripu. Dabar nešviečia saulė. Nėra saulės, nes lietus, ir lietus
Atsakyti
0

L
Litvin
2020-12-20 12:26:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
Be propesoria nezinotum,vo debilai?
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (11)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų