REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis daugiau vaikų papuola į ligonines su ūmiais apsinuodijimais parūkius elektroninių cigarečių su nelegaliais skysčiais, kuriuose gali būti pridėta ir narkotikų, ir kitos nuodingos chemijos – aušinimo skysčių, netgi žiurknuodžių. Tarnybos praneša, kad paskutiniais mėnesiais tokių atvejų buvo net 15, o gegužę elektroninės cigaretės dūmą užtraukusią 16-metę ištiko klinikinė mirtis – ją medikams vos pavyko išgelbėti.

Vis daugiau vaikų papuola į ligonines su ūmiais apsinuodijimais parūkius elektroninių cigarečių su nelegaliais skysčiais, kuriuose gali būti pridėta ir narkotikų, ir kitos nuodingos chemijos – aušinimo skysčių, netgi žiurknuodžių. Tarnybos praneša, kad paskutiniais mėnesiais tokių atvejų buvo net 15, o gegužę elektroninės cigaretės dūmą užtraukusią 16-metę ištiko klinikinė mirtis – ją medikams vos pavyko išgelbėti.

REKLAMA

Maža to, prieš mėnesį Klaipėdoje mirė dujų apsiuostęs paauglys. Nors elektroninės cigaretės ir papildymai parduotuvėse prieinami tik pilnamečiams, internetas mirgėte mirga skelbimais, kuriuose paso niekas neprašo. O ir skysčių elektroninėms cigaretėms gali gauti net ir su narkotinėmis medžiagomis.

Du paauglius vaikus auginančią Aliną vis dar sukausto baimė prisiminus istoriją, kai ji savo paauglės dukros kambaryje aptiko netikėtą radinį – daugybę buteliukų su skysčiu elektroninėms cigaretėms. 

REKLAMA
REKLAMA

„Tvarkiau jos lovą ir senam pliušiniam meškine radau gal kokį 100 buteliukų nuo skysčių“, – pasakoja Alina.

Alina su dukra pradėjo šnekėtis, kaip ir visi tėvai, aiškino apie rūkymo žalą. Tačiau situacija laikui bėgant esą tik blogėjo. Elektroninių skysčių ji esą gaudavo iš draugių, kurioms tėvai rūkyti nedraudė. Su laiku vieną problemą pakeitė dar didesnė – dukra namo grįždavo apsvaigusi.

REKLAMA

„Prasidėjo kažkokie, kaip dukra vadina, nervai: „Aš nemoku kontroliuoti nervų“. Pastoviai reikėdavo pinigų. Mieguistumas, akys stiklinės, nenoras bendrauti, vengimas viešos aplinkos. Jie pilasi dabar, jau prisipildo elektronines cigaretes svaigalais, kaip man aiškino dukra“, – kalba Alina.

O vaiko teisių gynėjai pakraupę – per pastaruosius kelis mėnesius 15 mokyklinio amžiaus vaikų apsinuodijo rūkant elektronines cigaretes su galimai narkotinėmis medžiagomis, netgi žiurknuodžiais. O gegužę klinikinė mirtis po tokio pagarinimo ištiko 16-metę Kėdainiuose. Jai sustojo širdis.

REKLAMA
REKLAMA

„Ačiū Dievui, pavyko atgaivinti. Tikrai buvo apsinuodijimas elektroninėmis cigaretėmis su tam tikromis priemonėmis. Vaikai įsigyja, nežinodami, kokios tai medžiagos“, – teigia vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Ilma Skuodienė.

Bet paaugliai apsvaigti randa ir kitų būdų. Skaudi nelaimė nutiko prieš mėnesį – spalį – Klaipėdoje. Paauglys mirtinai apsinuodijo besisvaigindamas dujomis. Toks atvejis uostamiestyje ne pirmas – prieš metus ten buvo fiksuota dar viena apsinuodijimo ta pačia medžiaga paauglio mirtis. 

„Yra papildymas žiebtuvėlio dujomis ir tam tikrai keliais įtraukia dujas į savo kūną. Buvo įtrauktas ir verslas, ir prekybos centrai, kurie turėjo padėti į saugias vietas dujas, kurios gali būti pasiekiamos ar prieinamos“, – sako I. Skuodienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas 4 metus atliekamas alkoholio ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tyrimas Europos mokyklose 2019 metais nustatė, kad Lietuva paga elektroninių cigarečių vartojimą yra pirmaujanti Europoje, bent kartą gyvenime jas rūkė net 65 proc. 15–16 metų moksleivių.

O Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento duomenimis, 2021-aisiais į gydymo įstaigas 96 kartus kreipėsi vaikai, sunkiai apsinuodiję toksinėmis medžiagomis.

„74 vaikai, 14 kreipėsi po kelis kartus per metus. Dažniausiai apsinuodijimo kanapėmis, o 31 atvejis – kitom ir nepatikslintomis medžiagomis“, – kalba departamento atstovė Aušra Želvienė.

Nelegaliai nusipirkti elektroninių cigarečių, kurių parduotuvėje gali įsigyti tik pilnamečiai, mokant naudotis internetu vaikams dabar – jokia problema. Mirgėte mirga skelbimai su akcijomis ir pasiūlymais. Tiesa, tokių prietaisų ir skysčių pardavimas nepilnamečiams – ne vienintelė problema.

REKLAMA

Dar viena – kad tokios platformos virto tikra narkotikų ir alkoholio prekyviete. Tie patys skysčiai būna labai abejotinos sudėties ir jų pirkimas, anot toksikologės Gabijos Laubner Sakalauskienės, loterija su neprognozuojama pabaiga, galbūt ir labai tragiška.

„Visos naujos psichoaktyvios medžiagos – tai nei tie, kurie gamina, dažniausiai tai nelegalios laboratorijos, tai niekas iki galo nežino, kas tai per medžiaga“, – aiškina G. Laubner Sakalauskienė.

Patys paaugliai sako, kad įsigyti nelegalių elektroninių cigarečių sus skysčiais – vieni juokai: 

„Prieiga labai lengva. Papuola jaunesnių žmonių, kurie pabando, o pabandžius vėl norisi, visada bus jų."

REKLAMA

„Galima visada rasti išeitį, pagudrauti, jei labai vaikas to nori – gali susirasti tų būdų.“

„Kiekvienas tai žino, bet kol nėra sveikatos sutrikimų, vis tiek tai daro. Manau neišeis to rūkymo visiškai sustabdyti.“

„Daug. – Ką rūko? –  Elektronines cigaretės, pagrinde tokias.“

„Ar žino, kad ten nuodai? – Jo. - Negąsdina? – Gąsdina, bet tokia realybė.“

„Elektronines cigaretes užsisako internetu, būna įvairiai.“

„Nėra sunku prieit prie to.“

„Manau gal iš mesengerio, facebook grupių arba nuperka pilnametis.“

„Veikia juodoji rinka, žmonės susikviečia patikimus žmones, kurie nepaskųs, kiek žinau, ir pardavinėja taip.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Esu matęs gal 2 ar 3 atvejus, kur paauglys parūkęs išvežamas greitosios iš mokyklos.“

„Būsena buvo labai apsvaigęs, vėmė, nereagavo į atgaivinimą.“

„Iš kur gauni rūkyti? – Iš draugų. Jie nusiperka, bet nežinau iš kur. – Negirdėjai apie nelaimingus atsitikimus? – Ne. – Nebijai? – Ne, nebijau.“

Anot Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulo, dėl tokios elektroninių cigarečių rūkymo problemos kaltas ir verslas, kuris uždraudus cigaretes su skonių, randa kaip apeiti įstatymą ir prekiauja jomis toliau. Nors skysčiai parduotuvėse sertifikuoti, tai toliau vysto elektroninių cigarečių madą tarp jaunimo, o skoniai tik sustiprina nekenksmingumo iliuziją.

REKLAMA

„Įstatymas – neįgyvendinamas. Tarnybos – bejėgės, vykdo kontrolę, bet reikia įrodinėti – aromatinis, ne aromatinis. Laboratorijų neturime, verslas elgiasi labai nekorektiškai – tiek prekybos tinklai, tiek degalinės rado būdą, kaip apeiti įstatymą“, – teigia A. Matulas.

„Patys įrenginiai – jie sukuria tam tikrą aplinką visam šitam vykti. Jau pradžioj, kai atsirado, jau kalbėjom tada, kad bus jie naudojami greičiausiai ir nelegalių medžiagų garinimui“, – sako Seimo narys Aurelijus Veryga.

Parlamento sveikatos reikalų komitetas paprašė per 2–3 savaites institucijų vykdančių kontrolę nuspręsti, kokių instrumentų jiems reikia. Matulas sako, kad jei artimiausiu metu problema dėl elektroninių cigarečių vartojimo tarp vaikų neišsispręs, komitetas teiks siūlymą Lietuvoje visiškai jas uždrausti. 

Būtų pats geriausias variantas– uždrausti visiškai
Pala pala kiek tie buteliukai kainuoja? Is kur pas paaugli tokie pinigai? Ot tai tevai... idiotai patys perka ir po to dejuoja.. . Neduodi pinigu ir tiek beda blea rado
patys tėvai ir kalti,tuojau seimas legalizuos visus narkotikus ir visi laisvai galės vartot jau dabar kai kuriuos galima,bet tėvai nei protestuoja,nei piketuoja nei kitaip nepasitenkinimą reiškia,tai jei jums vaikų ateitis nerūpi tai niekas nekaltas tik patys
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų