REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lieka vos du mėnesiai, kai lietuviai savo banko sąskaitose ir piniginėse pamatys mokesčių reformos vaisius. Štai valdžia žada, kad jie bus saldūs, nes algos augs, o tie, kurie vis dar papildomai nekaupia pensijų fonduose, į juos bus įrašyti privalomai.

Lieka vos du mėnesiai, kai lietuviai savo banko sąskaitose ir piniginėse pamatys mokesčių reformos vaisius. Štai valdžia žada, kad jie bus saldūs, nes algos augs, o tie, kurie vis dar papildomai nekaupia pensijų fonduose, į juos bus įrašyti privalomai.

REKLAMA

Tačiau daugelis žmonių skundžiasi, kad būsima tvarka jiems lyg tamsus miškas. Valdžia žada, kad netrukus viskas bus aišku – pasitelkęs specialią skaičiuoklę, kiekvienas galės pamatyti, kaip keisis atlyginimas artimiausius trejus metus. Visgi net ir ministrai kol kas negali užtikrinti, kad algos augs visiems.

Žmonėms nerimaujant, kad valdžios sukurti mokesčių pakeitimai aiškūs tik pačiai valdžiai, ši aiškina, kad jau netrukus reforma bus suprantama visiems.

Sukurta speciali interneto svetainė kiek.lt, kurioje dirbantieji pagal darbo sutartis jau dabar gali pasitikrinti, kaip artimiausiais metais keisis atlyginimai.

REKLAMA
REKLAMA

Jau dabar galima matyti, kad didesnėmis algomis labiau džiaugsis tie, kurie dabar nekaupia pensijai ir to neketina daryti ateityje. Dėl mokesčių perskirstymo kai kam algos padidės ir pusšimčiu eurų.

REKLAMA

„Tai – taip pat labai geras įrankis pasitikrinti, ar darbdavys teisingai perskaičiuos atlyginimą pagal naują sistemą“, – sakė finansų ministras Vilius Šapoka.

Vis dėlto jau dabar kaupiantiems pinigus pensijų fonduose ir kaupsiantiems ateityje džiugesio bus mažiau. Štai „į rankas“ uždirbantiems 1 500 eurų, kitąmet alga dėl reformos turėtų kilti vos dviem eurais.

O kaupti taps privaloma. Į fondus bus įtraukti visi jaunesni kaip 40-ies metų tautiečiai. Tiesa, jiems bus palikta galimybė kaupimo atsisakyti, tokiu atveju žmonės patys turės kreiptis į „Sodrą“. Socialinės apsaugos ir darbo ministras tikina, kad tokia tvarka įvedama remiantis užsienio patirtimi.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu jaunas žmogus pradeda kaupti nuo jaunų dienų, tai per 20–30 ir daugiau metų sukaupia pakankamą dalį prie savo pensijos, neįdėdamas didelių pajamų iškart, bet reguliariai atsidėdamas per mėnesį“, – tikino V. Šapoka.

Jeigu iki šiol kaupiantieji iš atlyginimo pervesdavo 2 proc. algos, nuo šiol suma didės iki trijų procentų. Skirtumą esą kompensuos mažesni mokesčiai, tačiau dalis žmonių visgi pajus, kad sąskaitoje pinigų lieka mažiau.

„Daliai jaunų žmonių net nepasijaus, pajamos „į rankas“ bus didesnės net jeigu jie pradės dalyvauti kaupimo sistemoje. Kai kuriems, kurie turi didesnes pajamas ir NPD yra mažesnis, jiems pasijus, bet tai yra nedidelės dalys“, – pridūrė ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O dirbantieji pagal individualios veiklos pažymas sunerimę, kad jų atlygis ne tik nekils, bet dar ir mažės. Tai jau paskaičiavo buhalteriai. Finansų ministras tikina, kad padėtį dar gali pakeisti sumažinti mokesčiai.

„Kalbant apie „Sodros“ įmoką, sprendimas bus priimtas Seime ir aš labai tikiuosi, kad apmokestinimo lygis individualiai veiklai nepadidėtų“, – tikino V. Šapoka.

Dalis ekonomistų mokesčių reformą kritikuoja.

„Pajamų mokesčio tarifai lieka skirtingi skirtingą ekonominę veiklą vykdantiems asmenims. Ar juridiniams, ar fiziniams. Tai palieka tą patį „gyvulių ūkį“, kokį turime jau daug metų. Jis ir yra viena iš pagrindinių šešėlio ir mažo pasitikėjimo valstybės institucijomis priežastimi“, – tvirtino ekonomistas Žygimantas Mauricas.

REKLAMA

Be to, valdžia esą visai nekreipia dėmesio į signalus apie galimą naują ekonominę krizę.

„Optimistinės prognozės, kalbant apie pajamas, ypač turint omeny besikeičiančią ekonominę situaciją pasaulyje. Gali būti toks variantas, kad kitais metais mes tą perteklių turėsime mažesnį, negu prognozuota, arba jo visiškai neturėsime“, – sakė Ž. Mauricas.

Nuo naujųjų metų dėl mokesčių reformos keisis ne tik atlyginimų, bet ir pensijų bei socialinių išmokų skaičiavimo tvarka.

Tv3.lt primena, kad mokesčių reformos tikslas – sujungti darbuotojo ir darbdavio mokamus mokesčius. Po reformos darbuotojo alga „ant popieriaus“ turės padidėti 1,289 karto.

Taip pat keičiasi iš gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas: 15 proc. pakeis 20 proc. arba 27 proc., priklausomai nuo pajamų dydžio. Didesnis mokesčio tarifas bus taikomas, jei pajamos viršys 120 vidutinių darbo užmokesčių.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų