REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ūkininkų laukuose burzgia technika – dabar pats derliaus nuėmimo įkarštis. Šiemet daržovių augintojus gamta skriaudė kaip reikiant – šalnos, sausros, o kai kur dalį derliaus nusiaubė kruša. Bet baisiųjų stichijų išvengę ūkininkai skaičiuoja, kad bulvių, kopūstų, burokėlių ar morkų derlius bus vidutinis.

Ūkininkų laukuose burzgia technika – dabar pats derliaus nuėmimo įkarštis. Šiemet daržovių augintojus gamta skriaudė kaip reikiant – šalnos, sausros, o kai kur dalį derliaus nusiaubė kruša. Bet baisiųjų stichijų išvengę ūkininkai skaičiuoja, kad bulvių, kopūstų, burokėlių ar morkų derlius bus vidutinis.

REKLAMA

Lietuvos laukuose burzgia kasamoji, į sunkvežimius byra šiųmetis bulvių derlius. Kvedarų ūkio Kėdainių rajone agronomas sako, kad bulvių krūme mažiau, bet jos stambesnės. Vyras kasa kiek daugiau kaip daugiametis vidurkis.

„Vidurkis 40 tonų iš hektaro, kai kur ant kalniuko, kur aukščiau ir lengvesnė žemė, tai ne stebuklai“, – teigia agronomas Almantas Žigas.

Šiemet gamta šėlo kaip reikiant, ilgos pavasarinės šalnos, vėliau sausra – buvo tikras išbandymas, tad ūkininkas atvirauja – derlių išgelbėjo laistymo sistemos. Jis nepagailėjo pinigų ir šiemet įsirengė labai modernią.

REKLAMA
REKLAMA

„Norint turėt kokybę ir kiekį – laistymas, laistymas, laistymas, šiais metais ūkis investavo didelę pinigų sumą į specifinę kapiliarų laistymo sistemą būtent bulvėse“, – pasakoja A. Žigas.

REKLAMA

Daržovių augintojai džiaugiasi, šiemet išaugo auginamų bulvių plotai, daugėja ir burokėlių pasėlių.

„Bulvių tris metus buvo mažėjimas, šiais metais yra padidėjimas 220 ha. Ir daržovių augintojų asociacijos narių plotai padidėjo 220 ha, tai matome, kad prekiniai bulvių ūkiai mato šios daržovės perspektyvas. Kalbant apie burokėlius, vėl jie grįžo į pirmą vietą, šiemet deklaruoti 1558 ha“, – teigia Daržovių augintojų asociacijos direktorė Indrė Lukoševičienė.

O kopūstus auginti ryžtasi retas – Kėdainių pašonėje ūkininkas jų pasodinęs 115 hektarų.

REKLAMA
REKLAMA

„Apie septyniasdešimt tonų iš hektaro. <...> Neturėjom apie du mėnesius kritulių, aišku, sunkiai pridygo, aišku, kur laistėm tai viskas gerai, o kur neturėjom galimybių, tai prasčiau“, – sako agronomas Žygimantas Raščiauskas.

Iki šiol kopūstus pjaudavo rankomis, tad reikėdavo labai daug darbo jėgos, o jos labai trūksta. Tik pernai Lietuvos ūkininkai įsigijo pirmuosius kombainus, tai gerokai pagreitina derliaus nuėmimo procesą.

„Antri metai naudojam naują kombainą, tai pasiteisinęs dalykas, nes ir sandėliuojasi geriau, ir žmonių mažiau reikia, žinoma, rankiniu geriausiai, bet žmonių, darbo jėgos labai trūksta“, – teigia Ž. Raščiauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ūkininkai sako baltagūžiams šiemet teko atlaikyti gamtos, kenkėjų ir ligų išpuolius. Ar derlius bus kokybiškas pasakyti sunku, paaiškės, kai jis kurį laiką pastovės sandėliuose. 

Pasak daržovių augintojų asociacijos, lietuviškų bulvių, kopūstų, burokėlių ar morkų ant mūsų stalų pritrūkti neturėtų. O kaina šias daržoves perkant tiesiai iš ūkio šiemet bus panaši kaip pernai. 

„Bulvės pernai kainavo nuo 25 iki 39 centų, šiemet – nuo 27 iki 35, morkos pernai kainavo 28–40, šiemet – 30–38, burokėliai pernai 24–34, šiemet – nuo 24 iki 30 centų“, – tikina I. Lukoševičienė.

O ar nedrėks akys ne tik pjaustant svogūnus, bet ir juos perkant, priklausys nuo pasaulinės rinkos – šių daržovių labai trūksta, o mūsų krašte dalį jų suniokojo kruša, tad jos jau brangsta ir, manoma, kad kaina tik kils.

REKLAMA

„Pažeidė kruša, sunaikino svogūnų pasėlius, net matėsi svogūnuose krušos padarytos skylutės. Jei lygintumėm 37 praėjusių metų savaitę ir šių, mes matome, kad svogūnai pabrangę – pernai jie kainavo nuo 34 iki 40 centų, o šiemet nuo 39 iki 45“, – teigia I. Lukoševičienė.

Vis daugiau žmonių augina ir moliūgus. Tačiau dalis jų naudojama pramogoms ir vėliau keliauja į kompostą, ant lietuvių stalų atsiduria tik mažesnioji dalis užaugintų moliūgų.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Kiek monopolininkai prašys tiek ir mokės žmones , ne nuo paprastu žmogeliukų priklauso , o nuo vagiu siurbeliu kurie siurbia visai tautai kraują
Kur tokios kainos?! Nueini į turgų ir prašau - 1.50 už kilogramą. Nėra pigių lietuviškų bulvių ir nereik ne tiesos. Aš apie Vilniaus turgus. O parduotuvėj viens Dievas žino iš kur... Nusiperka žmonės jų ir smirda seniena, minkštos (žalios) bulvės ir reik lupti, o ne skusti, nes jos senai nukastos!!! Tai kas jų pamėtėjo mums? Ar kaip ir aliejus iš brolių, sesių ir nežinia ko jame yra!
Ar ne pastebėjot, kad tie visi ekonomokos "ekspertai" tyli burną prisisėmę! Pripjove tokio grybo su savo prognozem, kad patiems geda. Ir tokie loozeriai vadovauja finansinem organizacijom?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų