• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atokioje šiaurinėje Afganistano provincijoje verkiančius vaikus moterys ramina ne šokoladu ar saldainiais, o gabalėliu gryno opiumo, praneša CNN. „Jei aš jam neduodu opiumo, jis nemiega ir neleidžia man dirbti“, – pasakojo afganė Aziza.

REKLAMA
REKLAMA

Aziza kilusi iš neturtingos kilimų audėjų šeimos Balko provincijoje. Ji nėra įgijusi išsilavinimo, nieko nežino apie keliamas narkotinės medžiagos, gaunamos iš aguonų, grėsmes sveikatai.

REKLAMA

„Kai jie suserga, mes taip pat jiems duodame opiumo“, – pridūrė moteris.

Azizos ir kitose šeimose opiumas yra suprantamas kaip vienintelis vaistas nuo visų ligų. Tikrosios medicinos pagalbos nėra, o medikamentai labai brangūs. Taip ištisos kartos Balko provincijoje yra priklausomos nuo opiumo.

Suaugusieji savo ruožtu vartoja opiumą siekdami dirbti ilgiau ir nejausti skausmo.

„Turėjau dirbti ir auginti vaikus, todėl pradėjau vartoti narkotikus, – savo patirtimi dalinosi Azizos anyta Rozigul. – Esame labai neturtingi žmonės, tad aš vartojau opiumą. Mes neturime ką valgyti. Būtent todėl mes turime dirbti ir narkotikais tildyti vaikus.“

REKLAMA
REKLAMA

Afganistano dalis, kurioje gyvena minėtos moterys, garsėja kilimais. Tačiau provincija yra labai nutolusi – nėra net tvarkingų kelių, o prastieji dažniausiai nukloti nuošliaužomis.

Artimiausias vyriausybinis reabilitacijos centras pasiekiamas 4 valandas važiuojant mašina. Tačiau ten yra tik 20 lovų ir nedidelis būrelys darbuotojų, kuriam tenka kovoti su tikra „opiumo epimedija“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Opiumas nėra naujas dalykas mūsų apylinkėse ir kaimuose. Tai sena tradicija, kai kuriose vietose – ir religinė, – sakė gydymo centro koordinatorius Dr. Mohamed Daoud Rated. – Žmonės naudoja opiumą kaip vaistus. Jei vaikas verkia, jis gauna opiumo, jei jis negali užmigti, jam duodama opiumo, jei jis kosti, jis gydomas opiumu.“

REKLAMA

Nors centras stengiasi plėsti savo paslaugų tiekimą, tik nedaugelis afganų supranta priklausomybės keliamus pavojus.

35 metų Nagibe pradėjo vartoti opiumą būdama 14 metų, kai netikra sesuo jai davė pabandyti šio narkotiko. Moters vaikai taip pat užaugo priklausomi nuo opiumo. Mirus jos vyrui, ji ištekėjo vėl. Naujasis sutuoktinis ir jo šeima nevartojo narkotikų, tad tai buvo postūmis atsisakyti nieko gero nežadančios priklausomybės. Šiuo metu Nagibe nebevartoja jau 4 mėnesius.

Neretai net trys šeimos kartos būna įnikusios į opiumą. Šio prakeiksmo yra kamuojami daugiau nei milijonas afganų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų