REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Po pavasariško vasario – dar šiltesnis kovas

A. Galvonaitė: buvo tokių žiemų, kad ne tik žibutės, bet ir našlaitės žydėjo

Tai neįprasta šiluma, tai stingdančiu šalčiu stebinusi žiema baigiasi – jau rytoj kalendoriuje atversime pirmosios pavasario dienos puslapį.

Tai neįprasta šiluma, tai stingdančiu šalčiu stebinusi žiema baigiasi – jau rytoj kalendoriuje atversime pirmosios pavasario dienos puslapį.

REKLAMA

Vasario mėnuo buvo net keliais laipsniais Celsijaus šiltesnis nei vidutinė daugiametė temperatūra. Pasak klimatologės Audronės Galvonaitės, tai lėmė iš pietinių Atlanto vandenyno rajonų atkeliavusios oro masės: „Visus temperatūros pokyčius lemia bendroji atmosferos cirkuliacija: kur formuojasi, iš kur atkeliauja oro masės ir kaip jos pasiekia Lietuvą. O kad vasaris šiltesnis, tai tikra tiesa – pirma mėnesio dekada buvo trimis laipsniais šiltesnė, antra – beveik aštuoniais laipsniais. Trečias dešimtadienis irgi bus daug šiltesnis, tad ir viso mėnesio vidurkis bus netgi dar šiltesnis, nei prognozuota.“

Užsiminus apie tai, kad žmonės miškuose jau randa žibučių pumpurų, pašnekovė juokdamasi pataisė: „Ne pumpurų – jau žydi žibutės!“

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau žibutės žiemą, pasirodo, nėra toks jau retas ir tik pasakose girdėtas dalykas: „2007–2008 metų žiemą, kai visiškai neturėjome sniego ir ištisai lijo lietus, mūsų daržely žydėjo našlaitės – netgi ne žibutės! – taigi buvo dar įdomiau negu kad dabar. Tokių vasario mėnesių pasitaikė ir 2000-aisiais, 2002-aisiais metais, ir, kaip minėjau, 2008-aisiais.

REKLAMA

Su praeito amžiaus septintajame dešimtmetyje prasidėjusiu klimato šiltėjimu iš tiesų padažnėjo tokie ekstremumai ir nuokrypiai nuo įprastų normų. Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje: neseniai nagrinėjau, kas visame pasaulyje – pietiniuose rajonuose visur sniegas ir šalčiai, o šiauriniuose rajonuose – anomaliai šilta. Net Pasaulinės meteorologijos organizacijos pranešimuose parašyta, kas vyksta pasaulyje – Vietname sniegas, kitur skęsta, Australijoje – šimtmečio karščiai. Ir tokie ekstremumai, kai vienoje pusėje labai šalta, o kitoje – labai karšta, dėl labai sparčios klimato kaitos kartosis vis dažniau.“

REKLAMA
REKLAMA

Visgi beprasidedantis pavasaris neturėtų stebinti sniego pusnimis ar kitokiais neįprastais reiškiniais, o džiuginti taip išsiilgta šiluma: „Pagal NASOS ir Rusijos meteorologijos stočių ilgalaikes prognozes tiek kovas, balandis ir gegužė bus šiltesni, negu turėtų būti. Aišku, tos prognozės po to yra tikslinamos ir dar kelis kartus keičiamos, bet atrodo, kad toks šiltesnis laikotarpis taip ir tęsis“, – sakė A. Galvonaitė.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų