• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klaipėdiečio robotų kūrėjo Vitalijaus Rodnovo svajonės pildosi viena po kitos. San Franciske pasaulio robotų čempionate, 3 kg robotų sumo rungtyje, laimėjęs aukso medalį vyras ruošiasi kelionei į Japoniją. Pašnekovas – pirmasis lietuvis, pakviestas dalyvauti gruodžio mėnesį vyksiančiose aukščiausios pasaulinės klasės robotų varžybose.

REKLAMA
REKLAMA

V. Rodnovas prisipažįsta, kad kol kas neįgyvendinta dar viena jo didelė svajonė – nuosavas verslas. Vyras neabejoja, lietuviai tikrai gali kurti ne prastesnius robotus nei kitų šalių specialistai, taip pat ir Japonijos.

REKLAMA

- Kiek jau metų kuriate robotus ir nuo ko viskas prasidėjo, kaip susidomėjote tokia veikla?

- Su robotukais dirbu jau penkti metai, o prasidėjo viskas gal nuo to, kad Lietuvoje nebuvo įmanoma nei nusipirkti jokių detalių, nei sukonstruoti ką nors įdomesnio tais laikais. Man kilo idėja parašyti straipsnį, kaip nebrangiai sukonstruoti paprastą robotuką. Norėjau, kad tokį paprastą robotuką galėtų sukonstruoti bet kuris moksleivis ar studentas, kad galėtų ir toliau su juo eksperimentuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Ten nebuvo technikos stebuklas: tas robotas turėjo varikliukus, jis galėjo reaguoti į aplinką, būti programuojamas. Straipsnis 2007 m. buvo publikuotas portale elektronika.lt. Tais pačiais metais parodoje „Infobalt 2007“ mes buvome surengę tokias improvizuotas robotukų varžybas. Jose dalyvavo 15 sumo robotukų – visi buvo pagal straipsnyje pateiktą aprašymą.

Nuo to laikoto tas robotistų judėjimas po truputį pradėjo įsibėgėti. Dabar mes turime Klaipėdoje nuolat veikiantį robotikos klubą „Rodman robotics“, kuriame yra apie 15 narių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ar kurti robotus yra brangus užsiėmimas?

- Kaina priklauso nuo to, kokius robotus kuri. Mes naujokams nesiūlome iš karto užsiimti brangių robotų konstravimu.

Naujokams mes visą laiką siūlome pradėti nuo roboto, kurį galima sukonstruoti įdėjus porą šimtų litų. Vėliau, jeigu žmogus pradeda pasitikėti savo jėgomis, jaučiasi stipresnis elektronikoje ir pageidauja ko nors sudėtingesnio, aišku, siūlome sukonstruoti sudėtingesnį robotuką.

- Ar robotų kūrimas yra jūsų laisvalaikio pomėgis ar jis jau tapęs darbu?

- Robotų konstravimas kol kas yra mano hobis. Darbe aš irgi susiduriu su robotais, su pramoniniais manipuliatoriais, bet jų nekonstruoju, o tik aptarnauju.

REKLAMA

Konstravimas atima daug laiko ir daug pinigų, bet tai, visų pirma, yra malonumas.

- Ar matote robotų poreikį ir perspektyvą Lietuvoje?

- Aš manau, kad automatizacijos pramonė visą laiką buvo aktuali, nes anksčiau ar vėliau visose pramonės srityse robotų kiekis tiktai augs. Nuo to nepabėgsi, tai yra pasaulinė tendencija.

Manau, kad mes su savo robotikos klubu kaip tik ir ruošiam tą naują kartą žmonių, jaunų entuziastų, kurie baigę mokslus galėtų dirbti Lietuvos labui, Lietuvos automatizacijos srityje.

- Ar Jūsų ir kolegų kuriamus robotus galima pritaikyti kasdieniniame žmogaus gyvenime, pavyzdžiui, buityje?

REKLAMA

- Šiuo metu mes klube daugiausia konstruojame sumo robotus, kurie skirti kovoti ringe tarpusavyje, bet ne gelbėti žmonėms buityje. Bet tai yra tiktai vienas laiptelis, tiktai viena robotų konstravimo pusė.

Kiti robotai, pavyzdžiui, Rumba robotas – tai nelabai sudėtingas autonominis dulkių siurblys, kuris gali išvalyti kambarį be žmogaus pagalbos. Šitokie sprendimai dabar sparčiai populiarėja, jų atsiranda labai daug. Jau praktiškai visos stambios elektronikos, buitinės technikos firmos siūlo tokius robotus.

Tai tik vienas iš roboto pritaikymo buityje pavyzdžių, o tokių jo pritaikymų yra be galo daug. Ir aš manau, kad mes imsimės juos įgyvendinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų