• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Norėdami suarti pievas – ganyklas, Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonių „Išmokos ūkininkams vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves“, „Natura 2000 išmokos ir su Direktyva 2000/60/EB susijusios išmokos“ paramos gavėjai turi iš anksto pasirūpinti dokumentais, įrodančiais, jog pievos – ganyklos buvo apartos tik baigiantis augalų vegetacijos laikotarpiui. To neįrodžius ir patikrų metu vietoj ganyklos – pievos radus suartą lauką, gali būti konstatuojamas tyčinis neteisingas deklaravimas. Už šį pažeidimą pareiškėjas nebegauna išmokos.

REKLAMA
REKLAMA

Tyčinio neteisingo deklaravimo rizika

Vadovaujantis minėtomis KPP priemonių įgyvendinimo taisyklėmis, tyčinis neteisingas deklaravimas konstatuojamas, kai pareiškėjas deklaravo plotą, kuriame neužsiima žemės ūkio veikla, taip pat už  akivaizdžiai apleistas, nedirbamas ir neprižiūrimas (apaugusias medžiais, krūmais) žemės ūkio naudmenas; vietoj ganyklų arba pievų (iki 5 metų) ar daugiamečių ganyklų arba pievų (5 metų ir daugiau) deklaravo ariamąją žemę ir atvirkščiai. Būtent pastaroji nuostata gali būti pritaikyta suarus ganyklas – pievas.

REKLAMA

Visi šie atvejai tyčiniu neteisingu deklaravimu laikomi tuomet, kai žemės ūkio naudmenos, pasėliai ar miškas neteisingai deklaruoti visame deklaruotame lauko plote ir kai bendras neteisingai deklaruotų laukų plotas sudaro daugiau kaip 10 proc. paramos paraiškoje deklaruoto ploto. Tačiau jei atskiruose plotuose netinkamo veikimo mastas akivaizdžiai rodo, kad asmuo sąmoningai keitė (darė įtaką) veiklos (paskirties) pobūdį atskirame deklaruotame plote, nors tai neviršija 10 proc. bendro ploto, bet vadovaujantis bendraisiais teisingumo ir protingumo principais, tokie atvejai taip pat vertinami kaip tyčinis neteisingas deklaravimas.

REKLAMA
REKLAMA

Įrodymas – patikros ataskaita

Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) specialistai pabrėžia, jog žemdirbių ariamojoje žemėje auginamos ir nors vieną kartą per 5 metus sėjomainai naudojamos daugiametės žolės ar jų mišiniai priskiriami prie ganyklų iki 5 metų. Pareiškėjams, suarusiems ganyklas – pievas (iki 5 metų) ir pateikusiems NMA nenuginčijamus įrodymus, jog deklaruota buvo teisingai ir visi įsipareigojimai išmokoms pagal priemonę „Išmokos ūkininkams vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves“ už 2010 m. gauti buvo įvykdyti, t. y., deklaravimo metu buvusios ganyklos – pievos iki 5 metų tik baigiantis augalų vegetacijos laikotarpiui buvo apartos, sankcijos dėl tyčinio neteisingo deklaravimo pagal minėtas taisyklių nuostatas nebūtų taikomos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi siekiant išvengti to, kad rudeninis ganyklų arimas – viena iš daugiamečių žolių auginimo agrotechnikos sudedamųjų dalių – nebūtų prilyginamas pažeidimui, traktuojamam kaip tyčinis neteisingas deklaravimas, pareiškėjai, nukėlę ganyklų atnaujinimo darbus į rudenį, turėtų pasirūpinti dokumentais, kurie taptų  nenuginčijamu įrodymu patikros metu, jog deklaruota buvo teisingai.  Šiuo atveju tinkamu laikomas yra bet koks juridinę galią turintis dokumentas, pavyzdžiui, patikros vietoje ataskaita.

Iškilus bet kokiems neaiškumams, pareiškėjai gali kreiptis trumpuoju NMA numeriu 1841. Informaciją apie Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programą galima rasti svetainėje www.paramakaimui.lt ir informaciniame NMA portale www.nma.lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų