• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne paslaptis, kad rusų šnipinėjimo technologijos vaidina labai svarbų vaidmenį šiuolaikinėje Rusijoje, tačiau nedaug kas žino, kad jos yra pripažintos ir už Rusijos ribų. Vakarai žavisi Rusijoje sukurtomis šnipinėjimo technologijomis ir jas perka, rašoma forbes.ru.

Ne paslaptis, kad rusų šnipinėjimo technologijos vaidina labai svarbų vaidmenį šiuolaikinėje Rusijoje, tačiau nedaug kas žino, kad jos yra pripažintos ir už Rusijos ribų. Vakarai žavisi Rusijoje sukurtomis šnipinėjimo technologijomis ir jas perka, rašoma forbes.ru.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš kelerius metus Kremlius pradėjo remti tokių specialių technologijų kūrėjus, o po „Arabų pavasario“ ir masinių protestų Maskvoje valdžios susidomėjimas šia tema tik sustiprėjo. Praėjusių metų lapkritį, kai Rusijoje pradėjo veikti interneto filtravimo sistema – uždraustų tinklapių rejestras – interneto ir telekomunikacijų tiekėjai buvo priversti įsigyti DPI (giluminė paketų analizė) technologiją. Efektyvi pavienių tinklapių blokavimo sistema DPI taip pat pajėgi identifikuoti vartotoją tinkle ir slapta perimti jo pranešimus.

REKLAMA

Kai kurios Rusijos kompanijos jau pasiekė nemenkę sėkmę ir yra pripažintos užsienyje. Pavyzdžiui, „Kalbos technologijų centras“ („Centr rečevich technologij“) – stambiausia Rusijos kompanija, kuri specializuojasi balsų atpažinime. Tai, kad kompanijos istorija siekia GULAGų laikus, maža kam rūpi.

Štai kuriose srityse rusų sekimo ir šnipinėjimo technologijų gamintojai pasiekė didžiausią pripažinimą Vakarų rinkoje:

Balso identifikavimas

Pasaulinis lyderis balsų atpažinimų technologijose veikia dviem pavadinimais. Gimtajame Sankt Peterburge tai yra „Kalbos technologijų centras“ (CRT). Niujorke kompanija veikia su pavadinimu „SpeechPro“.

REKLAMA
REKLAMA

Abu pavadinimai neutralūs, ir niekaip nedemonstruoja fakto, kad iš pradžių technologijos buvo kuriamos slaptame tyrimų institute po KGB stogu, kuris susikūrė GULAGų „šaraškos“ pagrindu, kuriame dirbo įkalinti mokslininkai ir inžinieriai. Jiems buvo pateiktas uždavinys – dirbti prie į Maskvoje esančias užsienio atstovybes skambinančių asmenų balsų atpažinimo.

„Mūsų centras buvo įkurtas 1990 metais, – teigia Sergejus Kovalis, pagrindinis CRT analitikas. – Iki tol visi pagrindiniai darbuotojai dirbo taikomosios akustikos skyriuje, šiaip skyrius buvo KGB, o formaliai priklausė Pramoninių ryšio priemonių ministerijos „Dalsviaz“... „Šaraška“, kurioje dirbo Solženycinas, ji buvo perkelta iš Maskvos į Piterį, ir šis skyriu buvo tiesioginis jo palikuonis. Žmonės, kurie aprašyti romane (turima galvoje Aleksandro Solženycino „Pirmajame rate“. – „Forbes“), toliau ten dirbo ir po išlaisvinimo, ir aš pradėjau su jais dirbti, kai atėjau į skyrių 1973 metais.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2010 metais CRT užbaigė pirmą pasaulyje nacionalinio balso identifikacijos projektą. Projektas buvo realizuotas Meksikoje, kurios teritorijoje buvo įdiegta valstybinės balsų apskaitos ir biometrinės paieškos sistema, kuri sugeba identifikuoti kalbančiojo tapatybę pagal kalbos fragmentus. Į nacionalinę balsų bazę įtraukė ne tik nusikaltėlius ir teisėsaugos organų pareigūnus, bet ir eilinius piliečius: kai kuriuose Meksikos valstijose vairuotojo teisės išduodamos tik po vairuotojo balso fragmentų pridavimo. Per penkias sekundes programa gali nuskenuoti 10 000 balsų pavyzdžių su mažiausiai 90 proc. tikslumu (CRT įvertinimas). Ne taip jau seniai kompanija gavo ir Rusijos valdžios paramą – 2011 metais „Gazprombank“ tapo CRT bendrasavininkiu.

REKLAMA

CRT technologijos taip pat naudojamos ir JAV. CRT strateginio vystymosi direktorius Aleksejus Chitrovas teigia, kad kompanija bendradarbiauja su įvairaus lygio JAV valstybinėmis struktūromis.

Biometrinis veidų atpažinimas

CRT neapsiriboja su balsai susijusiomis technologijomis. Kompanija kuria ir atpažinimo sistemas, veikiančias su veido bruožais. 2012 metų gruodį CRT paskelbė, kad pradėjo darbą Ekvadore ir įdiegė ten „pirmąją pasaulyje biometrinės identifikacijos platformą, kuri suderina atpažinimo pagal balsą ir veidą galimybes“.

REKLAMA

Sistema leidžia sukurti didžiules duomenų bazes su nusikaltėlių ir įtariamųjų balsų ir atvaizdų pavyzdžiai, kurie yra šios šalies valdžios dispozicijoje. CRT tvirtina, kad jie sukūrė algoritmą, kuris gali gauti patikimą rezultatą, netgi jei žmogaus veido bruožai pasikeitė.

Žinoma, viešai CRT apie tai stengiasi nekalbėti, bet kompanijos sekimo ir identifikacijos technologijos gali būti naudojamos ne tik kovai su nusikaltėliais. CRT sistemos įdiegtos Kazachstane, Kirgizijoje, Uzbekijoje, Baltarusijoje ir Artimuosiuose Rytuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sekimas internete

Teisėto telekomunikacijų perėmimo sferoje standartai ir procedūros Rusijoje ir Vakaruose skiriasi pakankamai stipriai. Vis dėlto tai nesutrukdė kelioms Rusijos kompanijoms išeiti į šią specifinę rinką Šiaurės Amerikoje.

„MFI Soft“ – viena iš jų. Jos specializacija – informacinio saugumo srities technologijų gamyba ir sprendimai specialiosioms pajėgoms, kaip ir technologijos internetui. 1989 metais įkurta „MFI Soft“ tapo stambiausia Rusijoje telekomunikacinio srauto (telefoniniai pokalbiai, mobilusis ryšis, internetas) perėmimo priemonių gamintoja. Kompanija parduoda savo sistemas Kazachstane ir Uzbekijoje.

REKLAMA

Po to, kai Rusijoje visos šalies mastu pradėjo veikti interneto filtracija, kompanija greitai atsiliepė į šiuos pokyčius, sukurdama produktą „Perimetr F“, kurį „MFI Soft“ reklamuoja kaip pigesnį sprendimą, palyginus su DPI technologijomis tinklapių filtravimui.

Kanadoje „MFI Soft“ žinoma pavadinimu „ALOE Systems“, jos ofisas yra Toronto priemiestyje. ALOE Amerikos žemyne aktyviai reklamavo produktą „NetBeholder“ – sistemą, pajėgią perimti, peržiūrėti ir saugoti tinkle perimtą medžiagą. Sistema įdiegiama nešiojamame kompiuteryje ir, kaip buvo tvirtinama produkto tinklapyje, „buvo sukurta specialiai informacijos perėmimui interneto kavinėse, restoranuose ir kitose viešose vietose“.

REKLAMA

Už Kanados ribų ALOE klientų sąrašą sudarė telekomunikacijų operatoriai JAV, Meksikoje, Argentinoje, Brazilijoje, Kosta Rikoje, Salvadore, Peru ir Urugvajuje. Pagrindinis ALOE pardavimų vadybininkas Vitalijus Potapovas tvirtina, kad ALOE artimiausiu metu ruošiasi atidaryti ofisą JAV. Tiesa, jis paaiškino, kad šioje rinkoje didžiausios sėkmės susilaukia ALOE gamybos sprendimai interneto-telefonijai: „JAV didžiulė rinka VolP-sprendimams.“

Atrodo, kad „MFI Soft“ pakankamai artimai bendrauja su Rusijos specialiosiomis tarnybomis. Balandį jos generalinis direktorius Aleksandras Beliakovas buvo pakviestas prisijungti prie Rusijos delegacijos kibernetinio saugumo forume Vokietijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mobiliojo ryšio pasiklausymai

Tradicinis telefoninių pokalbių pasiklausymo būdas – pasinaudoti SORM aparatūra, kuri įdiegta kiekvieno ryšio operatoriaus mazguose. Tačiau kartais, kai reikia pasiklausyti mobiliojo ryšio pokalbio, gerokai efektyviau jį perimti tiesiog vietoje. Pavyzdžiui, kai reikia pasiklausyti ir identifikuoti masinių protestų dalyvius.

„Discovery Telecom Technologies“ (DTT) gamina techniką būtent tokiam pasiklausymo tipui. Kompanija buvo įkurta Maskvoje, tačiau dabar turi ofisus Šveicarijoje ir Jungtinėse Valstijose. Tarp kompanijos klientų, remiantis informacija jos tinklapyje, yra ir Rusijos Federalinio saugumo tarnyba.

REKLAMA

Jos 8 kanalų aktyvus GSM-perėmėjas su šifravimo sistema A 5.1, sveriantis apie 10 kilogramų, sugeba perimti GSM standarto mobiliojo ryšio srautą.

„Šis produktas sugeba perimti visą mobiliojo ryšio srautą“, – tvirtina Christopheris Soghoianas, JAV pilietinių laisvių sąjungos techninis ekspertas. Pasak produkto aprašymo, GSM-perėmėjas gali klausytis iki aštuonių įeinančių ir išeinančių mobilaus telefono skambučių „su bet kuriuo šifravimo tipu, realaus laiko režimu“. Jis taip pat gali dirbti su „judančiais ir stacionariais objektais bei pateikti pokalbius ir duomenis realiu laiku, atlikti gautų duomenų analizę, perimti IMSI/IMEI ir atlikti pasirinktos GSM srauto dalies blokavimą tam tikrame rajone“ ir netgi atlikti tam tikras operacijas tam tikro objekto vardu.

REKLAMA

GPRS srauto perėmimas AIBIS taip pat nėra problema, o tai reiškia, kad galima sekti ir SMS pranešimus bei sekti interneto naršymo istoriją. Neseniai į sistemą pridėjo modulį, kuris nustato sekamo telefono buvimo vietą. Žvelgiant iš praktinės pusės, tai reiškia, kad mašina, kurioje įdiegta sistema, gali būti priparkuota prie sekamo žmogaus ofiso arba, pavyzdžiui, atsidurti prie aikštės, kurioje vyksta masinė demonstracija.

Kompanijos tinklapyje tvirtinama, kad prietaiso pristatymas vykdomas visame pasaulyje.

Kaip savo knygoje „Deep State: Inside the Government Secrecy Industry“ rašė reporteriai Markas Ambinderis ir Davidas Brownas: „Jūsų duomenys gali būti perimti Rusijoje, Kinijoje ar Izraelyje, jeigu vykote per šias šalis. Neseniai FTB tyliai demontavo daviklius, pastatytus ant kai kurių mobiliojo ryšio stočių Vašingtone, kurie perduodavo perimtus duomenis į užsienio atstovybes.“

REKLAMA
REKLAMA

Transporto sekimas

Rusijos sekimo technologijos dirba ne tik žmonėmis. Rusų startupas „Doroga.TV“ padeda Niujorko gyventojams sekti miesto autobusų judėjimą. Praėjusių metų spalį „Doroga.TV“ susitarė su Niujorko savivaldybės transporto agentūra dėl šios paslaugos paleidimą testiniu režimu. Su šios paslaugos pagalba Niujorko gyventojai galės realiu laiku sekti autobusų buvimo vietą, matyti jų atvykimo į stotelę prognozę, atsižvelgiant į kamščius, rasti optimalų maršrutą.

Palyginus su kitomis sekimo technologijomis, sukurtomis Rusijoje, ši technologija atrodo visiškai nekaltai. Pasak Jevgenijaus Makarovo, „Doroga.TV“ vystymosi direktoriaus, projektas Niujorke yra testavimo stadijoje.

„Doroga.TV“, įkurta 2007 metais dvylikos žmonių, ruošiasi sekti Niujorko autobusų judėjimą GPS davikliais, o vėliau pateikti statistinius duomenis miesto tarnyboms. Ši paslauga jau realizuota keliuose Rusijos miestuose. Jeigu projektas bus sėkmingas, Niujorko gyventojams teks dėkoti Maskvai už pagalbą kovoje su kamščiais.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų