• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sekso skandalo kaina: 10 tūkstančių eurų

Atsisakydama nagrinėti teismuose savo pilietės skundą dėl jos atleidimo iš Lenkijos ambasados po lytinio priekabiavimo skandalo Lietuva pažeidė jos teisę į teismą, rašo "Lietuvos rytas".

REKLAMA
REKLAMA

Europos žmogaus teisių teismas antradienį baigė beveik devynerius metus nagrinėtą bylą. Strasbūro teisėjai nusprendė, kad Lietuva buvusiai Lenkijos ambasados sekretorei telefonininkei 49 metų Alicijai Cudak turės sumokėti 10 tūkst. eurų moralinei ir materialinei žalai atlyginti.

REKLAMA

A. Cudak prašė 327 tūkst. litų turtinės žalos atlyginimo ir dar 350 tūkst. litų moralinei žalai atlyginti.

Ši moteris neteko darbo Lenkijos ambasadoje po plačiai nuskambėjusio lytinio priekabiavimo skandalo, kurį tyrė ir Lietuvos lygių galimybių kontrolierė. Tačiau Lietuvos teismai nenagrinėjo moters ieškinio prieš ambasadą, nes Lenkijos užsienio reikalų ministerija pasirėmė diplomatiniu imunitetu.

Vilniuje gimusi Lietuvos pilietė A. Cudak 1994 m. įsidarbino Lenkijos ambasadoje Lietuvoje sekretore. Bylos duomenimis, 1999 m. vasario pradžioje į ambasadą atvyko dirbti pirmasis sekretorius, personalo viršininkas B.Maleviczius (Malevičius), kuris, moters teigimu, ėmė prie jos seksualiai priekabiauti.

REKLAMA
REKLAMA

A. Cudak kreipėsi į tuometinę Moterų ir vyrų lygių galimybių kontrolierę, kuri po skundo ištyrimo visą medžiagą perdavė Lietuvos užsienio reikalų ministerijai.

Tai buvo pirmoji Lietuvoje garsiai nuskambėjusi seksualinio priekabiavimo byla.

Iškart po to moteris sulaukė nemalonumų darbe. Dėl nuolatinės įtampos darbe ji susirgo, o kai 1999 m. lapkritį norėjo po ligos grįžti į darbą, ji nebuvo įleista į ambasados pastatą. A. Cudak tvirtino, kad ambasadoje jai išmokėjo dalį atlyginimo ir išvarė iš patalpų.

1999 m. lapkričio 20 d. moteris išsiuntė registruotą laišką ambasadorei su prašymu atleisti iš darbo pačios prašymu, bet sužinojo, kad yra atleidžiama už pravaikštas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Cudak kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą, prašydama jos atleidimą pripažinti neteisėtu ir priteisti kompensaciją - 16 640 litų. Tačiau ir Vilniaus apygardos, ir Apeliacinis, ir Aukščiausiasis teismai procesus nutraukė, nes Lenkijos ambasada nurodė, kad šios šalies Užsienio reikalų ministerija nusprendė neduoti sutikimo būti teisėtu atstovu šiame teismo procese.

Pagal Vienos konvenciją „Dėl tarptautinių santykių“ ambasada turi valstybės imuniteto teisę. Teismai nurodė, kad, nesant Lenkijos Respublikos sutikimo dalyvauti teisminiame procese, ginčas laikytinas nežinybingu nagrinėti Lietuvos Respublikos teismuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų