REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karibų jūros Barbadoso saloje rasta, kaip manoma, mažiausia pasaulyje gyvatė. 10 centimetrų ilgio ir makaronų spagečių pločio gyvatė gali susirangyti ant nedidelės monetos. Mokslininkų nuomone, mažesnių nei ši rasti nebepavyks, nes paprasčiausiai nėra mažesnėms gyvatėms tinkančio maisto.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip rašo BBC, Leptotyphlops carlae vardu pavadinta gyvatė rasta po akmeniu Karibų jūros Barbadoso salos miške. Mažiausios iš žinomų 3100 rūšių gyvatės radimą JAV Penn universiteto biologas Dr. Blairas Hedgesas apibūdino kaip itin jaudinančią akimirką. „Pakėlęs akmenį ir ją pamatęs aš apstulbau“, - sakė biologas. Nors mokslininkas su žmona apžiūrėjo šimtus šalia esančių akmenų, iš viso pavyko rasti tik dvi šliaužikes.

REKLAMA

Šios gyvatės deda po vieną, palyginti su jų kūnu, itin didelį kiaušinį, iš kurio išsirita net pusę suaugusios gyvatės kūno dydžio sudarantis jauniklis. Tuo tarpu kitų rūšių gyvatės vienu metu padeda iki šimto kiaušinių.

„Vienas kiaušinis gyvatėms nebūdingas, bet yra mažų gyvūnų požymis“, - teigė mokslininkas. Biologą nustebino ir jauniklių dydis, jis sudaro pusę suaugusios gyvatės ilgio. Pasak B. Hedgeso, tai būtų tas pats, jei žmonėms gimtų apie 27 kilogramus sveriantys vaikai. Dydžių skirtumas tarp didelių gyvačių ir jų jauniklių paprastai siekia 10 kartų.

REKLAMA
REKLAMA

Jei ši maža gyvatė padėtų, pavyzdžiui, du kiaušinius, jie turėtų užimti tiek pat vietos, kiek dabar užima vienas kiaušinis. Dėl to jaunikliai būtų dvigubai mažesni. Nesant jų dydžiui tinkamo pakankamai mažo maisto gyvatės neišgyventų, todėl mokslininkas mano, kad mažesnių gyvačių ateityje rasta nebus.

Biologo nuomone, Leptotyphlops carlae gyvatės maitinasi termitais ir gyvena tik Barbadoso saloje. Šios gyvatės yra tokios retos, kad jų rūšis iki šiol sugebėjo išlikti nerasta.

Mokslininkas pasakojo, kaip sudėtinga nustatyti, kad rasta nauja rūšis iš tiesų yra nauja ir skiriasi nuo jau anksčiau rastų. Kai gyviai tokie maži, vieną rūšį atskirti nuo kitos gali padėti tik genetiniai tyrimai. Juos atlikus paaiškėjo, kad Leptotyphlops carlae gyvatės tikrai yra atskira rūšis ir skiriasi nuo dviejuose Londono ir Martinikos muziejuose esančių panašių gyvačių egzempliorių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baiminamasi, kad nespėjus praeiti keletui mėnesių po naujos gyvačių rūšies atradimo, jos gali išnykti. Tik 5 procentai Barbadoso salos teritorijos sudaro miškai, o ir šiems gresia išnykimas. Iškirtus mažųjų gyvačių gyvenamuosius plotus, išnyktų ir jos pačios.


„News Bridgepix“ nuotraukos

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų