REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sprendimai yra gyvenimo dalis. Įvairiu metu gali tekti pasirinkti geriausią atostogų vietą, kandidatą į darbą, auklę ar gyvenamąją vietą. Svarbiausias jūsų sprendimas gali būti geriausio gyvenimo partnerio išsirinkimas. Santykiai yra labai svarbūs. Jie turi įtakos jūsų sveikatai, jūsų reakcijai į stresą ir netgi jūsų požiūriui į pasaulį.

Sprendimai yra gyvenimo dalis. Įvairiu metu gali tekti pasirinkti geriausią atostogų vietą, kandidatą į darbą, auklę ar gyvenamąją vietą. Svarbiausias jūsų sprendimas gali būti geriausio gyvenimo partnerio išsirinkimas. Santykiai yra labai svarbūs. Jie turi įtakos jūsų sveikatai, jūsų reakcijai į stresą ir netgi jūsų požiūriui į pasaulį.

REKLAMA

Bet kaip jūs galite nustatyti, ar jūsų dabartinis partneris yra geriausias iš geriausių? Sunku žinoti, kokie veiksniai iš tikrųjų yra svarbūs, ko neturėtumėte pervertinti ar ką geriausia visiškai ignoruoti.

Toks įvertinimas priklauso ir nuo konteksto. Apsvarstykite, pavyzdžiui, tai, kas gali atrodyti visiškai nesusiję su santykiais – sprendimas, kuris beisbolo žaidėjas gali pretenduoti į Šlovės muziejų. Norint nuspręsti, kas yra vertas nuolatinio puoselėjimo, reikia peržiūrėti dešimtis aukštos kvalifikacijos kandidatų, kurių kiekvienas pasižymi įvairiomis išskirtinėmis savybėmis. Vis dėlto nė vienas kandidatas nėra visiškai tobulas – kaip ir kokybiškas santykių partneris.

Taigi, santykių mokslininkas Gary W. Lewandowski jaunesnysis, Monmouth universiteto psichologijos katedros pirmininkas ir profesorius, „The Conversation“ publikuotame tekste dalinasi įžvalgomis. Jis sako buvęs įkvėptas Šlovės muziejaus atrankos proceso ir pridėjo šiek tiek mokslo, kad galėtų parengti nematerialiųjų daiktų kontrolinį sąrašą, kurį naudodami žmonės galėtų apsvarstyti savo santykius.

REKLAMA
REKLAMA

Instinktas suteikia atspalvį skaičiams

Skaičiai gali nepapasakoti visos istorijos. Tai turėtų būti instinktyvus sprendimas. Kaip pastebėjo Malcomas Gladwellas savo knygoje „Blink“, momentiniai sprendimai gali būti stulbinamai tikslūs. Psichologijos profesorių stebina vienas dalykas – studentų profesoriaus įvertinimai, pagrįsti peržiūrėtu 30 sekundžių tyliu vaizdo klipu, sutampa su studentų, kurie mokėsi pas profesorių visą semestrą, vertinimais.

REKLAMA

Pasikliauti nuojauta nėra tobulas vertinimo būdas. Tačiau intuicija yra svarbus sprendimų komponentas, ypač socialinių. Akivaizdu, kad žmonės pasikliauja instinktais įvairiose situacijose, pavyzdžiui, nusprendžia, kokį darbą rinktis, kokia dienos priežiūros įstaiga yra geriausia ir su kuo turėtų susitikinėti. Pasitikėti savo jausmais kartais būtina, nes ekspertų informacija yra sunkiai prieinama. Paskelbti moksliniai straipsniai dažnai užrakinti po devyniais užraktais arba parašyti visiškai nesuprantamai. Be abejo, pats mokslo ir statistikos tikslas yra sutelkti dėmesį į tai, kas yra tipiškiausia visiems gyventojams, o ne tai, kas geriausia vienam asmeniui.

REKLAMA
REKLAMA

Ekspertai taip pat nėra tobuli, o nauji tyrimai rodo, kad žmonės nujaučia, kada yra geriau pasitikėti neekspertiška nuomone. Tiesą sakant, kai kurie ekspertai pripažįsta, kad patys vadovaujasi intuicija. Tyrimas atskleidė, kad santuokos terapeutai pripažįsta vadovaudamiesi savo intuicija ir laiko tai vertinga priemone klinikinėje praktikoje.

Nusipelnė Šlovės muziejaus?

Galbūt turėdamas omenyje intuicijos vertę, garsus beisbolo statistikas Bilas Džeimsas sukūrė „Keltnerio sąrašą“. Sąrašas buvo sukurtas kaip būdas padėti įvertinti žaidėjo tikimybę patekti į Šlovės muziejų.

Nors B. Džeimsas yra statistikas, „Keltnerio sąrašas“ yra specialiai nemoksliškas. Tai greičiau 15 klausimų rinkinys, į kurį kiekvienas gali greitai atsakyti, kad padėtų įvertinti bendrą žaidėjo vertę. (Pagalvokite: „Ar jis buvo geriausias žaidėjas savo komandoje?“) Atsakymai nėra skirti pateikti galutinę išvadą, bet priversti atidžiai apsvarstyti svarbiausią informaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Grįžtame prie santykių. Panašus procesas gali padėti nustatyti, ar jūsų dabartinis partneris priklauso jūsų santykių Šlovės muziejui. Tad parengtas 15 klausimų sąrašas, kuris padeda pamatyti požiūrį į santykių vertinimą ne moksliniu būdu ir nėra empiriškai patikrintas (nors tai nėra bloga idėja būsimiems tyrimams).

Būdamas santykių mokslininkas, Gary W. Lewandowski jaunesnysis negalėjo nenaudoti mokslo kaip vadovavimosi principo. Kurdamas kiekvieną klausimą, jis rėmėsi esamais tyrimais, norėdamas pagrįsti mokslu tai, kas prisideda prie sveikų santykių.

Atminkite, kad šis sąrašas nėra skirtas padėti pasirinkti geriausią „Tinder“ pasimatymą, vienos nakties nuotykį ar trumpalaikį romaną. Klausimai sutelkia dėmesį į tai, kas svarbu rimtiems, ilgalaikiams, tvariems santykiams. Norėdami pasinaudoti šiuo klausimynu, turite būti sąžiningi. Jei meluosite sau, nepasisemsite jokių žinių. Kaip sako programuotojai, „šlamštas įeina, šlamštas išeina“.

REKLAMA

Sąrašas santykiams

Apsvarstykite kiekvieną klausimą ir atsakykite nuoširdžiai, pasirinkę atsakymą „taip“ arba „ne“:

  1. Ar jūsų partneris daro jus geresniu žmogumi ir ar jūs darote tą patį dėl jų?
  2. Ar galite atvirai pasakyti savo parneriui tai, ką jaučiate? Ar pasikliaunate vienas kitu? Ar gerai jaučiatės būdami kartu? Ar sugebėtumėte išvengti nerimo, jei jus partneris paliktų?
  3. Ar jūs ir jūsų partneris priimate vienas kitą tokį, koks esate, nesistengdami vienas kito pakeisti?
  4. Kai kyla nesutarimų, ar jūs ir jūsų partneris bendraujate pagarbiai, be paniekos ir negatyvo?
  5. Ar jūs ir jūsų partneris santykiuose dalijatės sprendimų priėmimu, galia ir įtaka?
  6. Ar jūsų partneris yra jūsų geriausias draugas, o jūs esate jų?
  7. Ar jūs ir jūsų partneris daugiau galvojate terminais „mes“ ir „mus“, o ne „tu“ ir „aš“?
  8. Ar jūs ir jūsų partneris suteiktumėte vienas kitam savo socialinių tinklų ir banko sąskaitų slaptažodžius?
  9. Ar jūs ir jūsų partneris esate geros nuomonės apie vienas kitą, nesilaikydami per daug išpūsto teigiamo požiūrio?
  10. Ar jūsų artimi draugai, taip pat ir jūsų partneris, mano, kad jūsų santykiai yra puikūs ir atlaikys laiko išbandymą?
  11. Ar jūsų santykiai nepasižymi apgaulėmis, pavydu ir kontroliuojančiu elgesiu?
  12. Ar jus ir jūsų partnerį sieja tos pačios vertybės kalbant apie politiką, religiją, santuokos svarbą, norą turėti vaikų (ar ne) ir kaip juos auklėti?
  13. Ar jūs ir jūsų partneris galėtumėte paaukoti savo poreikius, norus ir tikslus dėl kito (nebūdami durų kilimėliu)?
  14. Ar jūs ir jūsų partneris maloniai sutinkate su kito nuomone ir esate emociškai stabilūs?
  15. Ar jūsų seksualinis gyvenimas yra geras?

Dabar tikriausiai norite suskaičiuoti savo atsakymus. Atminkite, kad šio klausimyno tikslas nėra surinkti kuo daugiau taškų, o paskatinti atkreipti dėmesį į tai, kas yra svarbu santykiuose. Vis dėlto geriausias atsakymas į kiekvieną klausimą yra greitas, tikras ir besąlygiškas „taip“.

REKLAMA

Galite atsakyti į klausimą ar du ir pagalvoti: „Tai nėra svarbu“. Pirmiausia, kad moksliniai įrodymai gali su jumis nesutikti. Tačiau tam ir yra 15 klausimų. Daugiau klausimų suteikia didesnį tikslumą. Vienas klausimas gali neatspindėti jūsų santykių, tačiau 15 skirtingų perspektyvų suteikia gana išsamų vaizdą.

Ar yra įvairių klausimų, kuriuos galėtumėte užduoti? Aišku. Daugiau klausimų? Be jokios abejonės, bet Bilas Džeimsas laikėsi 15 klausimų savo „Keltnerio sąraše“, todėl ir Gary W. Lewandowski jaunesnysis pasirinko sudaryti sąrašą iš 15 klausimų.

Santykiuose nėra lengvų atsakymų ir nėra jokių ateities garantijų. Kad ir kaip jums patiktų surinkti 12 iš 15 „taip“ atsakymų, tai nėra įmanoma. Santykiai yra sudėtingi. Bet koks bandymas lengvai atsakyti neišvengiamai yra pernelyg paprastas.

Verčiau apsvarstykite savo atsakymus į šį klausimyną kaip papildomus duomenų taškus, kurie suteikia naujų įžvalgų. Nesustokite čia. Kai priimsite svarbius sprendimus, pavyzdžiui, su kuo praleisti likusį gyvenimą, surinkite kuo daugiau duomenų. Pasitarkite su ekspertais, savimi ir, kaip rodo 10 klausimas, su draugais. Vadovaudamiesi galva ir širdimi, galite priimti geriausią sprendimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų