REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

12 širdžiai žalingų įpročių

Sveika širdis – geros sveikatos pagrindas. Tačiau širdies ir kraujagyslių sistemos ligos kamuoja daugumą suaugusiųjų. Tik nedaugelis jų žino, kad keletas paprastų kasdienių įpročių pakeitimų gali atnešti teigiamos naudos.

Sveika širdis – geros sveikatos pagrindas. Tačiau širdies ir kraujagyslių sistemos ligos kamuoja daugumą suaugusiųjų. Tik nedaugelis jų žino, kad keletas paprastų kasdienių įpročių pakeitimų gali atnešti teigiamos naudos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokiais kasdieniais įpročiais labiausiai kenkiate savo širdžiai ir kraujagyslėms?

1. Ilgai sėdite prie televizoriaus

Keletą valandų trunkantis sėdėjimas prie televizoriaus padidina infarkto ir insulto riziką net tiems, kurie reguliariai sportuoja. Vidutinis fizinis aktyvumas nekompensuoja laiko, praleisto pasyviai sėdint. Toks sėdėjimas paveikia kraujyje esančių riebalų ir cukraus koncentraciją. Todėl jei negalite gyventi be keleto serialų, žinių ir publicistinių laidų maratono – stenkitės bent jau per kiekvieną reklamos pertraukėlę pajudėti: pasivaikščioti po kambarį, atlikti keletą mankštos pratimų.

REKLAMA

2. Ignoruojate stresą ir depresiją

Jaučiate įtampą, susvetimėjimą, depresiją? Tai gali būti pražūtinga jūsų širdžiai. Be abejo, tokią nemalonią būseną kartkartėmis patiria beveik visi. Tačiau nuo to, kaip su šiais reiškiniais kovojate, priklauso jūsų širdies sveikata. Ypač dideliame pavojuje atsiduria tie, kurie neigia stresą ir stengiasi jį ignoruoti. Užplūdus neigiamoms emocijoms būtina pasikalbėti, turėti žmogų, kuris išklausytų, suprastų ir palaikytų, rasti kitų būdų įtampai ir neigiamoms emocijoms iškrauti.

REKLAMA
REKLAMA

3. Knarkimas – ne liga?

Knarkimas – tik kai kuriuos žmones kamuojantis nemalonumas, bet anaiptol ne liga. Tiesa, paprastas knarkimas gali būti ir ligos – obstrukcinės miego apnėjos – požymis. Šis sutrikimas, kai miegant kuriam laikui nustojama kvėpuoti, gali staiga labai stipriai padidinti kraujospūdį. Didesnė rizika susirgti apnėja nutukusiems žmonėms, tačiau kartkartėmis ji užklumpa ir lieknuosius. Jei naktimis knarkiate, o ryte prabundate neišsimiegoję, pasikonsultuokite su gydytoju.

4. Kam tas dantų siūlas?

Nors tikslios priežastys neįrodytos, ryšys tarp dantenų ir širdies ligų egzistuoja. Todėl jei reguliariai nesirūpinsite dantų higiena ir kasdien nevalysite tarpdančių, juose kaupsis bakterijos, ilgainiui sukelsiančios dantenų ligas, o vėliau provokuosiančios uždegimus visame kūne. O juk uždegimas siejamas su aterosklerozės vystymusi. Todėl tai – tikrai ne juokai: norite džiaugtis sveika širdimi – rūpinkitės dantimis!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5. Aplinkiniai tik erzina

Ne paslaptis, kad kartais visi aplinkiniai atrodo erzinantys, landūs, įkyrūs, su jais tiesiog sunku bendrauti. Vis dėlto turėtumėte. Stipresni socialiniai ryšiai su šeima, draugais ar bendruomene siejami su ilgesniu ir sveikesniu gyvenimu. Kiekvienam reikia laiko pabūti su savimi, tačiau atsiskyrimas ir vienatvė neturėtų tapti tikslu.

6. Per daug alkoholio

Taip, moksliškai įrodyta, kad nedideli alkoholio kiekiai širdžiai – į naudą. Bet kalbama tikrai apie nedidelius kiekius – pavyzdžiui, šaukštą stipraus gėrimo ar keletą gurkšnių silpno alkoholio. Tačiau prisidengę šiomis „smagiomis“ mokslininkų išvadomis žmonės neretai suvartoja gerokai per daug. O didesni alkoholio kiekiai didina hipertonijos riziką, kraujyje didėja riebalų kiekis, gali sutrikti širdies darbas.

REKLAMA

7. Persivalgymas

Antsvoris – vienas esminių širdies ligas skatinančių veiksnių. Taigi jei jūsų KMI aukštesnis nei vidutinis, stenkitės mažinti maisto porcijas, atsisakykite riebaus, gausiai cukrumi saldinto maisto. Be to, nepamirškite, kad maiste, kuriame gausu cukraus, riebalų ir vadinamųjų tuščiųjų kalorijų, labai mažai maistingųjų medžiagų. Taigi jis nesuteikia organizmui naudos, bet didina nutukimo ir diabeto riziką.

8. Neįsivaizduojate valgiaraščio be raudonos mėsos

Raudona mėsa ant jūsų stalo turėtų būti tik kartkartėmis patenkantis produktas, o ne kasdienio valgiaraščio dalis. Raudonoje mėsoje apstu sočiųjų riebalų, didinančių cholesterolio kiekį kraujyje. Jei vis dėlto negalite apsieiti be galvijų mėsos, rinkitės kuo liesesnę ir venkite mėsos gaminių, kuriuose gausu cheminių priedų – dešrų, vyniotinių ir kt.

REKLAMA

9. Rūkymas – ir aktyvus, ir pasyvus

Kad rūkymas žudo, žino net vaikai. Tačiau dažniausiai kalbama apie plaučių ir kvėpavimo takų ligas. Vis dėlto rūkymas pražūtingai veikia ir širdį – didina trombų riziką, dėl to gali sutrikti kraujo patekimas į širdį, taip pat skatina nuosėdų kaupimąsi ant arterijų sienelių. Tokį poveikį sukelia tiek aktyvusis, tiek pasyvusis rūkymas. Todėl vertėtų dar kartą susimąstyti – ar tikrai norite prisidegti cigaretę?

10. Mažai vaisių ir daržovių

Sveikiausia dieta širdžiai – šviežias augalinės kilmės maistas. Kitaip tariant, daug vaisių, daržovių, riešutų, grūdų ir mažai riebalų. Įrodyta, kad per dieną po 5 porcijas vaisių ir daržovių suvalgantys žmonės 20 procentų mažiau rizikuoja susirgti širdies ligomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

11. Simptomai – ne rodiklis

Be vargo užlipdavote laiptais į trečią aukštą, bet staiga pajutote, kad toks užsiėmimas tapo per sunkus – juntate skausmą krūtinėje, sunku kvėpuoti? Metas skambinti gydytojui. Nesiguoskite mintimi, kad viso labo praradote formą. Kuo greičiau gausite reikiamą gydymą, tuo mažiau bus pažeistas širdies raumuo. Taigi verčiau supanikuoti be reikalo nei prisišaukti širdies smūgį.

12. Sūrūs skanėstai

Ar vadovaujatės nuostata, kad geriausias desertas – silkutė? Kuo daugiau sūraus maisto jūsų valgiaraštyje, tuo didesnė tikimybė, kad padidėjęs kraujospūdis – nuolatinis palydovas. Dar blogiau, jei po sūraus maisto kilusį troškulį malšinate gazuotais gėrimais. Pakeitę mitybos įpročius gerokai sumažintumėte riziką susirgti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis.

Parengė Laura Mureikaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų