Rūta Meilutytė auksiniais grybšniais baseine daugeliui suspindo gana netikėtai, o taip pat netikėtai ir baigė karjerą, prabėgus beveik septyneriems metams po skambiausio savo laimėjimo.

„Negaliu tuo patikėti“, – 2012 metais, netramdydama ašarų, sakė R.Meilutytė.

Tada dar 15-metė R.Meilutytė 100 m krūtine nuotolį Londone įveikė per 1 min. 05,47 sek. ir Lietuvai laimėjo pirmąjį plaukikų medalį nepriklausomos šalies istorijoje. Ir ne bet kokį, o aukso.

Laimėjimas tapo tikra staigmena nemažai daliai Lietuvos, kuri plaukimu anksčiau menkai tesidomėjo. Tai, kokią sensaciją sukūrė R.Meilutytė, atskleidė ir tuometinio trenerio Jono Ruddo komentaras BBC televizijai: „Tiesą sakant, mes nežinojome, kokia jos galimybių riba“.

Dabar, žvelgiant į toliau sekusią kaunietės karjerą, Londono žaidynių auksas išliko skambiausia pergale.

REKLAMA

Taip, vėliau sekė pasaulio ir Europos čempionės titulai, daugybė planetos ir įvairių Lietuvos rekordų, bet ir pati sportininkė yra sakiusi, kad olimpinis auksas išliks laimėjimų viršūnėje.

R.Meilutytė 2012 metais, kai Londone tapo olimpine čempione (nuotr. SCANPIX)

R.Meilutytė 2012 metais, kai Londone tapo olimpine čempione (nuotr. SCANPIX)

Per savo karjerą Rūta Meilutytė svarbiausiose tarptautinėse varžybose iškovojo net 20 aukso, 10 sidabro ir 1 bronzos apdovanojimą.

Pažvelkime į R.Meilutytės karjerą ne tik per skaičių, bet ir žmogiškąją prizmę.

Po pergalės Londone R.Meilutytę sveikino ne tik svarbiausi šalies politikos, verslo ir pramogų pasaulio atstovai. Socialiniame tinkle „Twitter“ komplimentų lietuvei pažėrė futbolo grandai Wayne Rooney, Robinas van Persie, „Red Hot Chili Peppers“ muzikantas Flea ir daugelis kitų žvaigždžių, o Lady Gaga net įteikė kvietimus į savo koncertą, vykusį Lietuvoje.

Britai net pyko, kad R.Meilutytė plaukia ne už jų šalį, o Lietuvą.

Tačiau džiaugsmą keitė ne tokie malonūs dalykai – į viešumą iškilo Rūtos tėvo Sauliaus ir pirmojo trenerio Giedriaus Martinonio konfliktas. Pastarasis treniravo R.Meilutytę iki 2010 metų, kai plaukikė paliko Lietuvą ir persikėlė gyventi į Plimutą, kuriame darbą rado S.Meilutis.

Po R.Meilutytės triumfo, G.Martinionis pareiškė, kad didžioji dalis už auksą skiriamos 200 tūkst. litų premijos treneriui, turi atitekti jam, o ne J.Ruddui.

REKLAMA

G.Martinionis pradėjo dažnai reikštis spaudoje ir taip iššaukė konfliktą su S.Meilučiu, o ir pati R.Meilutytė su pirmuoju treneriu pradėjo elgtis gana šaltai.

S.Meilutis labiausiai pyko dėl žiniasklaidoje, pasak jo, viešinamų tikrovės neatitinkančių G.Martinonio pasisakymų apie šeimos gyvenimą, tėvas taip pat prisiminė pirmojo trenerio žodžius prieš išvykstant į Angliją.

Rūta Meilutytė (nuotr. Fotodiena.lt)

Rūta Meilutytė (nuotr. Fotodiena.lt)

„Londono olimpiada yra nerealus siekinys, nes olimpiada – ne varlynykas“. Taip tada neva kalbėjo G.Martinionis, teigęs, kad realus siekinys – gerai pasirodyti Rio de Žaneiro žaidynėse.

Nors konfliktas niekada nebuvo iki galo užglaistytas ir treneris teigė, kad vis dar jaučia nuoskaudą iki šiol, su sportininke jis vis palaikė ryšį ir bendravimą.

Tačiau dėl vieno jis tikrai buvo neteisus – 2012 m. R.Meilutytė jau spindėjo, o 2016 karjeros kreivė leidosi žemyn. Viskas prasidėjo dar 2015 metų viduryje, kai plaukikė krito važiuodama dviračiu ir susilaužė alkūnę. Tai buvo milžiniškas smūgis pasirengimo planui Rio žaidynėms, išbraukusiu beveik pusmetį.

J.Ruddas ir R.Meilutytė turėjo forsuoti visą pasirengimo planą ir galiausiai Brazilijoje ji neatrodė pasiruošusi čempionės titulo gynimui tiek fiziškai, tiek psichologiškai.

REKLAMA

Tais metais įtampą plaukimo baseine didino Julijos Jefimovos situacija, kai dukart dopingu susitepusi rusė galiausiai išvydo žalią šviesą startuoti Rio de Žaneire. Tai iššaukė ir R.Meilutytės nepasitenkinimą.

Tada lietuvė savo „Twitter“ paskyroje rašė: „Sveikinu FINA. Jūs ką tik praradote tūkstančių plaukikų ir sirgalių pasitikėjimą“.

Tiesa, netrukus R.Meilutytė kiek pakeitė savo toną: „Keisčiausia, kad aš kažkiek džiaugiuosi dėl leidimo startuoti Jefimovai, nes noriu ją nugalėti“.

R.Meilutytės ir J.Jefimovos konfliktas brendo ir tolygiai didėjo su kiekvienu jų startu ir augusia konkurencija. Nors lietuvė visada išlikdavo maloni ir taktiška, kalbėdama apie varžovę, J.Jefimova stengėsi dirbtinai kelti priešpriešą.

„Manau, Rūtai jau nedaug beliko…“, – 2013 metais skėlė ji.

R.Meilutytė ir J.Jefimova (nuotr. SCANPIX)

R.Meilutytė ir J.Jefimova (nuotr. SCANPIX)

Tais pačiais metais ji kalbėjo apie „persikreipusį Meilutytės veidą“, pamačius, kad J.Jefimova varžybose atsiliko vos 0,04 sek.

Įtampą kėlė ir Rusijos spauda, lyginusi lietuvės ir rusės kovą tokioms priešpriešoms kaip ispaniškasis „El Clasico“ tarp „Real“ ir „Barcelona“ klubų.

Kai 2015 m. J.Jefimova pasaulio čempionate laimėjo auksą, aplenkdama R.Meilutytę, „sovsport.ru" rašė: „Gražuolė sumušė Terminatorių. Kaip Jefimova metų dvikovoje nugalėjo Meilutytę“.

REKLAMA

Aukščiausias įtampos taškas buvo pasiektas 2016 metais, prieš jau minėtas Rio žaidynes. Kad palūžo psichologiškai ir per daug dėmesio kreipė į aplinkines kalbas, po finišo pripažino ir R.Meilutytė.

Likusi vos septinta, jį su ašaromis puolė į J.Ruddo glėbį, vėliau sunkiai rinko žodžius ir bendraudama su žiniasklaida.

„Tikrai sunku kalbėti, – sakė R. Meilutytė. – Distancija yra labai trumpa. Galvoje daug nesisuka, galvojau tik kaip greičiau paliesti sienelę. Tiesiog per daug gal leidau emocijoms užimti kūną“.

Tik 2018 metais R.Meilutytė pripažins, kad dar 2014 m. ją pradėjo kankinti neigiamos emocijos, o dokumentiniame filme „Rūta“ ji galiausiai atskleidė sirgusi depresija.

„Pradėjau jaustis keistai, be jokių priežasčių atsirasdavo kažkoks liūdesys. Pamažu tai pradėjo mane „valgyti iš vidaus“, – pasakojo plaukikė. – Aš visada galvojau, kad esu stipri ir, kad ta Rūta Meilutytė negali taip jaustis.“

Pasak sportininkės, juodžiausios akimirkos ją aplankydavo po varžybų ir treniruočių grįžus į namus, kai ji pasilikdavo viena. Ilgą laiką sau neigusi, jog ją varginančios mintys yra rimta problema, vėliau, kaip prisipažino sportininkė, ji ne sykį pagalvodavo ir apie tai, jog norėtų mesti plaukimą.

„Niekada negalvojau, kad man tai nutiks ir niekada to nesupratau, kol pati nepatyriau, ką tai reiškia, – apie ligą kalbėjo ji. – Tiesiog aš visada daviau pirmenybę sportui, savo rezultatams, savo darbui ir galvojau, kad grįšiu prie to vėliau. Nenorėjau, kad atrodytų, jog naudojuosi depresija lyg kažkokiu pasiteisinimu savo blogiems rezultatams.“

REKLAMA

R.Meilutytė (nuotr. SCANPIX)

R.Meilutytė (nuotr. SCANPIX)

Prabilusi apie depresiją, R.Meilutytė teigė nusimetusi didelę naštą ir pradėjusi jaustis žymiai geriau. Tada sekė ir rezultatų pagerėjimas, bet viskas griuvo, kai lietuvė išvyko treniruotis į JAV.

Iš čia galiausiai atskriejo žinia apie praleistus tris dopingo kontrolierių vizitus ir būsimą diskvalifikaciją. Galiausiai pati lietuvė nusprendė dėti tašką karjeroje, būdamas vos 22-ejų.

Jos metu mergina sugebėjo išvengti skandalų ir stengėsi visose situacijose išlikti taktiška bei rami, o sporto pasaulis lietuvę visada prisimins dėl šių dalykų: olimpinio aukso Londone, priešpriešos su J.Jefimova bei atviros kovos su depresija.

Tačiau jos metu liko ir neišpildytų norų bei tikslų. J.Ruddas ne kartą sakė, kad lietuvė turi viską, kad taptų geriausia visų laikų plaukike ir kartu su ja planavo, kad skambiausi pasirodymai bus surengti Rio de Žaneiro ir kitų metų Tokijo žaidynėse.

Šie norai taip ir liko neišsipildę. Bet dabar R.Meilutytė turės laiko išpildyti tuos norus, kurių nespėjo dėl įtemptos sportinės karjeros. Vienas jų – baigti mokslus ir skirti laiko sau. Turbūt bus smagu ir pailsėti nuo nuolatinių kalbų, tapdavusių apkalbomis.

Lietuvės karjerą sekė visa šalis, o pasisakyti apie sėkmes ar nesėkmes skubėdavo daugelis. Buvę sportininkai, kolegos, psichologai.

REKLAMA

Prasidėjus nesėkmių ruožui, daugiausiai kalbėta apie R.Meilutytės kūno pokyčius, dėl kurių rusų spauda lietuvę ir praminė terminatoriumi.

Bręsdama plaukikė ypač sutvirtėjo ir buvo žymiai stambesnė už varžoves, o tai manyta, prisideda prie smukusių rezultatų.

Dabar tų kalbų neliks ir R.Meilutytė turės šansą atsiriboti ir pailsėti nuo dėmesio, kuris, atrodė, niekada jai per daug ir nepatiko. Prieš baigdama karjerą ji net ištrynė savo „Instagram“ paskyrą, taip visiškai atsitverdama tylos sienos.

Vida
2019-05-22 12:33:31
Ačiū už visus medalius ir Lietuvos vardo garsinimą !
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Neringa 2019-05-23 15:45:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ačiū, Rūta, už šitiek įdėto triūso sportuojant, už meilę Lietuvai, nuoširdumą kiekvienam sutiktam žmogui! Lai atsiminimuose, iš šio praeito etapo, lieka tik patys gražiausi prisiminimai. Ir sveikinu, kad pradedi naują gyvenimą - kur būsi pati sau šeimininkė ir darysi tai, kur širdis kryps. Atrask save iš naujo ten, kur tu jausiesi gerai ir saugiai!
Patys nuoširdžiausi ir šilčiausi linkėjimai!   ATSAKYTI
Grigorij 2019-05-22 20:00:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Juokinga del Jefimovos karo. Naturalu, kad vyko astri konkurencija, gal tos merginos viena kita ne labai "mylejo", toleravo. BET. Tai "auksine zuvele" pasipiktino, kad Jefimova buvo nepakankamai nubausta, kai nepakontroliavo, jog jos naudojami visiskai nekalti Latvijos mokslininko TSRS laikais sukurti vaistai "Mildronatas" su veikliaja medziaga "Meldonijumi" staiga buvo uzdrausti WADA. Gi zinojo, kad tai - ne dopingas, ir taip nusizemino! As isitikines, kad Ruta privalo atsiprasyti, nepriklausomai nuo to, ar ji tes plaukikes karjera. Tegul palengvina savo Siela! Ji tikrai daug tuo laimes, stojant i Tiesos Kelia! Skolas reikia grazinti, kaip sakoma "Teve Musu".
Vienerius metus ji vistiek negales dalyvauti varzybose, tai tegul kuo daugiau pasirupina savo sveikata. O toliau tegul ivertina savo jegas ir priima tinkama sprendima del plaukimo.

Palinkesiu mergytei sekmes, atsikratant nesveiku ambiciju!   ATSAKYTI
moteris 2019-05-22 14:24:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visada liksi mūsų Rūta. Ačiū, ir kuo didžiausios sėkmės gyvenime!   ATSAKYTI
Bobute 2019-05-22 14:11:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Suėdė aplinka ją,vaikas ji dar buvo,silpnas vaikas ištreniruotu kūnu.....yra kaltinininkų.....tėvas kalčiauaias jog nesugėbėjo savo dukroj įžvelgti dukrą,moterį bręstančią,o ne monstrą nęšantį pinigus......taip pat kalta ir Lietuvos valdžia,kurie ją pradėjo išnaudoti savo reklaminiams tikslamas.Visi tie šūdžiai ir palaužė Rūtą,Fefimoja ją tik dabaigė.....   ATSAKYTI
Vidas 2019-05-22 12:45:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Rūta padarė viską ką galėjo. Džiugino mus savo laimėjimais. Sėkmės jai asmeniniame gyvenime.AČIŪ   ATSAKYTI
Vida 2019-05-22 12:33:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ačiū už visus medalius ir Lietuvos vardo garsinimą !   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Moteris pas gydytojus papuls tik 2021 m.
DABAR RODOMA
Moteris pas gydytojus papuls tik 2021 m.
DABAR RODOMA
Liūtis skandino Tauragę
DABAR RODOMA
Vilniuje rastas apdegęs lavonas
DABAR RODOMA
Paštininkai vis dažniau lieka apkandžioti
DABAR RODOMA
Vilniuje nugriovė kryžių
DABAR RODOMA
Klaipėdos zoologijos sode susirūpinimas kankinamais gyvūnais
DABAR RODOMA
Dramatiška narkotikų sulaikymo operacija
DABAR RODOMA
Rusijoje – paauglių teismas
DABAR RODOMA
Šilauogių sezonas ir jų kainos
DABAR RODOMA
Kirmėlės pacientų akyse
REKLAMA
Conoras McGregoras (nuotr. Organizatorių)
Nuo 2015 m. naujo būsto ieškojęs airis Conoras McGregoras pagaliau gali atsikvėpti. Vietos žiniasklaida praneša, kad airis pagaliau įsigijo naują namą, esantį už maždaug 25 km ...
Jules Bianchi (nuotr. SCANPIX)
Lygiai prieš ketverius metus, 2015-ųjų metų liepos 17-ąją dieną Prancūzijos Nicos ligoninėje mirė jaunas ir labai talentingas „Formulės-1“ (F1) pilotas Jules Bianchi. Prancūzas ...
Aurum 1006 km lenktynės (nuotr. Vytauto Pilkausko)
Šeštadienį bus duotas startas didžiausiu automobilių žiedinių lenktynių festivaliu Baltijos šalyse tituluojamoms „Aurum 1006 km lenktynėms“. Renginio istorijoje tai bus ...
Turino ekipa (nuotr. SCANPIX)
Kompiuterinio žaidimo „FIFA20“ mylėtojų laukia labai įdomūs metai, kadangi rudenį pasirodysiančiame žaidime nebebus Turino „Juventus“ ekipos. Taip nutiko dėl to, kad „Juventus“ ...
D.Gudzinevičiūtė aštriai sukritikavo reformą (Greta Skaraitienė/Fotobankas)
Europos žaidynės Minske buvo gera generalinė repeticija prieš Tokijo olimpines žaidynes. Nors ir ne visi elitiniai sportininkai kovojo dėl vietos po saule neatradusiose ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų