Efektyvi vakcina nuo sparčiai po pasaulį plintančio kiaulių gripo pačiu geriausiu atveju gali būti sukurta po 6 – 8 mėnesių, perspėja specialistai.
Ruošdamiesi globaliai paukščių gripo epidemijai, mokslininkai iki šiol didžiausias pastangas buvo sutelkę į veiksmingos vakcinos prieš gripo viruso štamą H5 kūrimą, rašo britų dienraštis „Daily Telegraph“. Priešpandeminis šios vakcinos variantas galės sukurti tam tikrą imunitetą nuo paukščių gripo, ypač tais atvejais, kai žmonėms šis preparatas bus skiriamas iškart po proveržio pradžios.
Tačiau kiaulių gripas – kas kita: prireiks mažiausiai 6 mėnesių, kad jo sukėlėjas būtų identifikuotas, sukurta vakcina ir pagamintas pakankamai didelis jos kiekis. Tokią nuomonę pareiškė Leičesterio universiteto (D. Britanija) užkrečiamųjų ligų specialistas daktaras Iainas Stephensonas, ką tik sėkmingai užbaigęs priešpandeminės vakcinos nuo paukščių gripo tyrimą.
„Mes esame atsidūrę tokioje situacijoje, kai kiaulių gripo viruso pandemijos akivaizdoje dar neturime tinkamos vakcinos. Manau, kad nerealu tikėtis, jog plačiai naudojama vakcina nuo jo pasirodys anksčiau nei po 6 – 8 mėnesių“, – sakė jis. Gydytojo teigimu, pirmiausia Pasaulio sveikatos organizacija turi identifikuoti kiaulių gripo sukėlėją, išmokti jį susilpninti ir užtikrinti reikiamą saugumą, kad eksperimentuoti su vakcina būtų galima laboratorinėmis sąlygomis. Sukūrus vakcinos pavyzdžius jie būtų perduoti gamintojams. Po to pagaminta eksperimentinė vakcina turėtų būti bandoma su žmonėmis. Tuo tarpu dabar visi užsikrėtusieji kiaulių gripu gydomi antivirusiniais vaistais.
Pasak daktaro I. Stephensono, jei paaiškės, kad kiaulių gripo viruso protrūkis gali pasiekti pavojingą mastą, pirmajame pandemijos etape, kol bus sukurta vakcina, būtų galima naudoti dideles priešvirusinių vaistų atsargas. Jo teigimu, Didžioji Britanija dabar „baigia pasiruošti“ kiaulių gripo epidemijai ir šiuo požiūriu yra kur kas geriau pasirengusi galimam šios ligos išplitimui, nei daugelis kitų šalių.
„Šie vaistai gali būti panaudoti gripu užsikrėtusių žmonių gydymui – taip būtų galima išsaugoti jų gyvybę ir sumažinti aplinkinių užkrėtimo pavojų. Tai turėtų padėti mums išsilaikyti, kol bus sukurta vakcina“, – pareiškė jis.
Gydytojo manymu, šiaurinio planetos pusrutulio gyventojams labai pasisekė, kad kiaulių gripo protrūkis prasidėjo pavasarį, nes gripo virusui „nepatinka“ šilti ir drėgni orai. Kita vertus, į pietus nuo pusiaujo esančiuose pasaulio regionuose, kur jau artėja žiema, gyvenantys žmonės keliaudami ir toliau gali platinti virusą.
Vakcinos nuo gripo gamintojai šiuo metu „visu pajėgumu“ gamina kitų metų gripo sezonui skirtą vakciną ir imsis naujos tik tuo atveju, jei bus patvirtintas pavojų keliantis ligos proveržis. Tai esą turėtų įvykti ne anksčiau, nei po kelių dienų, teigia dienraštis.
Jis taip pat praneša, kad Pasaulio sveikatos organizacija jau identifikavo kiaulių gripo virusą ir išmoko jį susilpninti, kad būtų galima pradėti laboratorinius tyrimus.