• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Saulės sistemos pakraštyje gali tūnoti 10 kartų už Žemę didesnė planeta

Ar tai gali būti Planeta X, dar vadinama Nibiru?

Astronomai Saulės sistemos pakraštyje atrado pačią tolimiausią nykštukinę planetą, pranešė „NBC News“. Pasak jų, egzistuoja tikimybė, kad šioje kosmoso dalyje skrieja iki šiol nežinoma 10 kartų už Žemę didesnė planeta.

REKLAMA
REKLAMA

Naująjį dangaus kūną Saulės sistemoje atrado „Gemini“ observatorijos astronomai Scottas Sheppardas ir Chadwickas Trujillo, sakoma pranešime. Jų atrasta nykštukinė planeta pavadinta 2012 VP113 Biden. Pagerbiant dabartinį JAV viceprezidentą Joe Bideną, prie naujojo dangaus kūno indekso astronomai prijungė jo pavardę.

REKLAMA

2012 VP113 Biden yra vienas iš tūkstančių išorinėje Saulės sistemos dalyje skriejančių tolimų objektų, kurie sudaro vidinį Orto kometoidų debesį, sakoma pranešime. Šis debesis laikomas sferine pirminės medžiagos, iš kurios susidarė Saulės sistema, sankaupa. Orto debesis iki šiol tėra hipotetinis objektas, nes kol kas nesama patikimų instrumentinių šio debesies stebėjimo priemonių. Tačiau mokslininkai mano, kad Orto debesyje yra milijardai kometų, asteroidų ir, gali būti, dar didesnių kosminių kūnų.

REKLAMA
REKLAMA

Saulės sistemą sąlyginai galima suskirstyti į tris dalis: arti Saulės skriejančias akmenines planetas, dujines milžines ir už Neptūno orbitos esančius Koiperio žiedo objektus. Be to, mokslininkų manymu, Saulės sistemos pakraštyje, už maždaug 50 - 100 astronominių vienetų nuo Saulės, skrieja daugybė Orto debesies objektų. Iki šiol tokiu milžinišku atstumu pavyko aptikti tik vieną nykštukinę planetą, pavadintą Sedna.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nykštukinė planeta 2012 VP113 Biden - antrasis dangaus kūnas, aptiktas tokiu dideliu atstumu nuo Saulės. Dar daugiau: ši nykštukinė planeta yra dar toliau nei Sedna ir yra pats tolimiausias žinomas Saulės sistemos dangaus kūnas, esantis už maždaug 80 astronominių vienetų nuo Saulės. Palyginimui galima pasakyti, kad Koiperio žiedas, kuriame skrieja Plutonas, yra už 30 - 50 astronominių vienetų nuo Saulės.

REKLAMA

S. Sheppardo ir Ch. Trujillo skaičiavimai rodo, kad regione, kur yra 2012 VP113 Biden, gali egzistuoti maždaug 900 objektų, kurių skersmuo viršija 1000 kilometrų. Be to, bendras vidinio Orto debesies objektų skaičius yra žymiai didesnis, nei Koiperio žiedo ir pagrindinio asteroidų žiedo, sakoma pranešime.

REKLAMA

Mokslininkai mano, kad kai kurie iš šių dangaus kūnų dydžiu gali prilygti Marsui ar netgi Žemei. Įdomiausia, kad minėtųjų astronomų skaičiavimai liudija esant iki 10 kartų už Žemę didesnės planetos egzistavimo tikimybę. Tokie prielaida remiasi šalutiniais įrodymais: gravitaciniu poveikiu 2012 VP113 Biden orbitai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deja, net ir tokius didelius dangaus kūnus atrasti yra labai sunku, nes jie yra labai toli nuo Saulės ir yra labai tamsūs. Kad būtų įmanoma ieškoti planetų Orto debesyje, reikia naudoti labai galingus teleskopus, kuriais atliekami stebėjimai už Saulės sistemos ribų. Žinoma, jų ieškoti būtų galima ir kosminiu teleskopu, nuskriejusiu už Saulės sistemos pakraščio, bet tokių kosminių misijų kol kas niekas neplanuoja.

REKLAMA

Išorinis Orto debesis nuo vidinio skiriasi tuo, kad yra žymiai toliau (už 1500 astronominių vienetų) ir yra veikiamas kaimyninių žvaigždžių gravitacijos. Dėl to išoriniame Orto debesyje esantys dangaus kūnai gali smarkiai keisti savo orbitas. Tuo tarpu vidiniame Orto debesyje esančių objektų orbitos yra kur kas stabilesnės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų