• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors „karštųjų Baltijos jūros taršos taškų“ skaičius mažėja, tačiau jūros vidutinė temperatūra kyla, o deguonies lygis vandenyje vis dar mažėja, praneša Baltijos jūros apsaugos komisija HELCOM.

REKLAMA
REKLAMA

1992m.  HELCOM Lietuvoje užregistravo 15 karštųjų taršos taškų, ir nuo tada jų sumažėjo iki 7, rodo Helsinkyje įsikūrusios HELCOM 2006 m. veiklos ataskaitos duomenys.

REKLAMA

Visose  Baltijos jūros baseino šalyse buvo užregistruoti 132 tokie taškai, vėliau kai kurie iš jų buvo suskaidyti į kelias dalis, todėl ir skaičius išaugo iki 162. Kita vertus, toks skaidymas leido padidinti ir panaikintų karštųjų taškų skaičių] ir per 15 metų jų sumažėjo   - iki 81.

REKLAMA
REKLAMA

Ataskaitos duomenys rodo, jog didžiausią grėsmę ekologinei Baltijos jūros pusiausvyrai kelia šylantis vanduo, krintantis deguonies lygis, azoto ir fosforo junginių turintys teršalai.

Nors eutrofikacijos - ekosistemos kitimo, sukelto tirpių azoto ir fosforo junginių pertekliaus - pavojus išlieka didelis, ataskaitoje pažymima, kad kai kuriose jūros dalyse nebekrinta vandens skaidrumo lygis, o žvejų atsitiktinai ištraukiamo po antrojo pasaulinio karo palaidoto cheminio ginklo kiekis ir toliau išlieka mažas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ataskaitoje taip pat pabrėžiama, jog vienas svarbiausių HELCOM 2006 metais atliktų darbų buvo tai, kad pradėtas rengti strateginis Baltijos jūros veiksmų planas, įgalinsiantis efektyviau  įgyvendinti Baltijos jūros apsaugos priemones.

Svarbiausiais plano tikslais išliko Baltijos jūros taršos mažinimas, saugesnė laivyba ir kova biologinės jūros įvairovės mažėjimu.

REKLAMA

Planas jau baigiamas kurti, ir jį tikimasi  priimti  ateinantį rudenį įvyksiančiame konvencijos šalių dalyvių  ministrų lygio susitikime Krokuvoje.

Vertindamas Baltijos jūros ekologinę situaciją, Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros profesorius Rimas Petras Žaromskis yra pareiškęs, kad ji virsta dideliu ežeru.

REKLAMA

Helsinkio konvencijos dalyvėmis yra  Danija, Estija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Suomija, Švedija, Vokietija, Rusija bei Europos Komisija. Ši konvencija, kuria Baltijos jūros šalys nutarė imtis bendrų veiksmų Baltijos jūrai išsaugoti, buvo pasirašyta 1974 metais ir atnaujinta 1992 m. Lietuva 1992 m. konvencijos tekstą ratifikavo 1997 m..

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų