Japonijos mokslininkai teigia išgavę žmogaus kamieninių ląstelių iš protinių dantų, prieš trejus metus iškritusių 10 metų mergaitei.
Kamieninės ląstelės geba išsivystyti į įvairias kitų žmogaus audinių ląsteles. Ekspertų nuomone, jos ilgainiui gali padėti išgydyti daugelį sunkių ligų, pavyzdžiui, vėžį ar diabetą.
Kol kas prieinamiausias tokių ląstelių šaltinis yra žmogaus embrionai, tačiau jų naudojimo moksliniams tyrimams etiškumas vertinamas prieštaringai. Protiniai dantys čia galėtų praversti kaip alternatyva.
Tiesa, Nacionalinio pramonės ir technologijų instituto (AIST) mokslininkai teigia, kad prireiks dar mažiausiai penkerių metų, kol tyrimų rezultatai duos praktinės naudos.
Kamieninių ląstelių gavybai iš žmogaus embrionų priešinasi įvairios religinės grupės.
Protiniuose dantyse jie išskyrė kamieninių ląstelių formą, kuri gali vystytis ir išaugti į kitas ląsteles atskirai nuo kūno. Šios ląstelės laboratorijoje toliau augo truputį ilgiau nei mėnesį.
Komandos vadovas Hajime Ogushi sako, kad tyrimas yra reikšmingas dėl dviejų priežasčių.
„Pirmiausia, mes galime išvengti etinių problemų, susijusių su kamininėmis ląstelėmis, nes protiniai dantys vis tiek išmetami, – teigia jis. – Antra, mes panaudojome dantis, kurie iškrito prieš trejus metus ir buvo laikomi šaldytuve. Tai reiškia, kad šį kamieninių ląstelių šaltinį lengva saugoti ilgą laiką“.
Kamieninių ląstelių tyrimai vyksta ne tik Japonijoje. JAV mokslininkai išmoko šių ląstelių paimti iš kūdikių dantų, o praėjusiais metais kartu su Japonijos specialistais jie jų išgavo ir iš odos.