Stipriausiai magnetinei medžiagai Žemėje - geležies ir kobalto junginiui - galbūt atsirado konkurentas. Naujas ir geležies azoto derinys taip pat gali priversti fizikus iš naujo įvertinti savo žinias magnetizmo srityje.
Geležies ir azoto junginį laboratorijoje išbandęs JAV Minesotos universiteto fizikas Jianpingas Wangas teigia, kad medžiaga yra 18 proc. stipresnė magnetiškai nei geležies ir kobalto derinys. Be to, atrodo, kad šioje medžiagoje vyksta ir „nauji fizikiniai procesai", tačiau prieš tai rezultatus turės sėkmingai pakartoti fizikai kitose laboratorijose.
Pranešama, kad J. Wangas geležies ir azoto derinyje rado lokalizuotų elektronų, kurių anksčiau niekada nebuvo aptikta magnetiškose medžiagose. Lokalizuoti elektronai - tai tarpusavyje susietos elektronų poros, būdingos nemetalams, kai tuo tarpu magnetizmo ir elektros srovės reiškiniai paprastai siejami su laisvai judančiais elektronais.
Geležies ir azoto junginys meta iššūkį teorijoms, nustatančioms ribas medžiagų magnetiškumui.
Kai kurie fizikai spėja, kad būtent lokalizuoti, o ne laisvai judantys elektronai yra svarbiausia medžiagų magnetizmo priežastis. Jei tai tiesa, atradimas paneigs tradicines teorijas, kurios teigia, kad substancijų magnetiškumas turi ribas.
Japonų mokslininkams dar 1996-aisiais yra pavykę sukurti magnetišką geležies ir azoto derinį, tačiau kiti mokslininkai nesugebėjo pakartoti rezultatų, todėl atradimas nebuvo patvirtintas. Tai žinodamas J. Wangas skyrė ypatingą dėmesį sudaryti sąlygoms, kurios leistų sėkmingai nukopijuoti eksperimentą.
Jeigu naujasis junginys bus itin magnetiškas ir kitose laboratorijose, tai reikštų didelę pažangą magnetinių medžiagų srityje, o kartu - ir efektyvesnę elektros gamybą bei perdavimą.
Pagal „Popular Science“