Amerikos kosminis aparatas "Viking", prieš 30 metų pasiekęs Marso paviršių, netyčia sunaikino Raudonojoje planetoje gyvenusius mikrobus.
Tokią hipotezę iškėlė amerikietis geologas Dirkas Schulze-Makuchas (Dirkas Šulcė-Makučas) iš Vašingtono valstijos universiteto.
Jo vertinimu, "Viking" 1976-1977 metais neatpažino jo kelyje pasitaikiusios gyvybės formos. Misijai pasibaigus mokslininkai, regis, gavo patvirtinimą, kad Marse gyvybės vis dėlto nėra, tačiau D.Schulze-Makuchas mano, kad ten vis dėlto būta gyvų ląstelių.
Mokslininkas pažymi, kad gyvybė Raudonojoje planetoje galėjo egzistuoti skystu pavidalu - sudaryta iš vandens ir vandenilio peroksido. Tai grindžiama tuo, kad toks mišinys gali likti skystas net esant mikrobams ekstremaliai žemoms temperatūroms.
Mokslininko nuomone, "Viking" neatpažino "kitokios gyvybės" ir ją sunaikino, sukūręs mikrobams nepakeliamai aukštą temperatūrą.
"Problema ta, kad su "Viking" misija susiję žmonės nė nenutuokė apie aplinką Marse. Biochemijos požiūriu tai labai sudėtingas adaptacijos procesas", - sako amerikietis geologas.
Kolegos jo hipotezę vertina atsargiai. Jų nuomone, logiškai viskas atrodo gražiai, bet įrodymų kol kas trūksta.